Wyróżnienie "Wielkopolska
Szkoła Roku"

     Patron szkoły
     O szkole 
    
Koncepcja szkoły 
     Statut

    Regulamin szkoły

     Program wych.-prof.

     WZO  

     Kadra 
     Wychowawcy

     Biblioteka  

     Samorząd 

     Rada Rodziców 

 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi szkoły
     Arboretum

     Galeria

EDUKACJA

REGIONALNA

 


STRONA GŁÓWNA>Aktualności...

Rok szkolny 2019/2020
Szanowni rodzice, nauczyciele i uczniowie!

Dobiegł końca rok szkolny 2019/2020. Pandemia koronawirusa sprawiła, że był on zupełnie inny od poprzednich. Zdalne nauczanie zaskoczyło nas wszystkich i nałożyło na nas zupełnie nowe, wcale niełatwe obowiązki. Nauczyciele musieli w krótkim czasie opanować nowe metody i formy pracy, nauczyć się obsługi nowych programów czy aplikacji. Od uczniów ten czas wymagał ogromnej samodyscypliny i nabycia umiejętności samokształcenia. Na rodziców spadła odpowiedzialność za dopilnowanie własnych dzieci oraz nierzadko wcielenia się w rolę nauczyciela. Wiem, jak trudne było to wszystko. Brak komputera, internetu, własne obowiązki domowe i zawodowe, brak motywacji dzieci do nauki...
Dlatego dziś nadszedł czas podziękowań.
Dziękuję nauczycielom, że stanęliście na wysokości zadania i ze wszystkich sił staraliście się, by zdalne nauczanie było jak najbardziej przyjazne dzieciom, że byliście w każdej chwili gotowi do pomocy i współpracy z Waszymi uczniami i ich rodzicami. Że nikt z Was nie zawiódł, mimo tak wielu problemów i ograniczeń.
Uczniom dziękuję za sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Wiem, że było trudno, że nie zawsze Wam się chciało, że napotykaliście na wiele problemów. Jednak daliście radę i dziś możecie wszyscy cieszyć się dobrymi ocenami i promocją do następnej klasy.
Rodzicom dziękuję za cierpliwość. Cierpliwość do Waszych dzieci, ale i do nauczycieli. Za mobilizowanie dzieci do nauki oraz wspólne odrabianie z nimi lekcji. Dziękuję za zaangażowanie, zrozumienie i wsparcie, a także za Wasze zmęczenie. Dziękuję za każdą konstruktywną krytykę, ale i pochwały. Jak widzicie praca nauczyciela nie jest wcale taka łatwa.
Życzę wszystkim spokojnych, radosnych i bezpiecznych wakacji oraz spotkania bez zdalnego nauczania i koronawirusa w nowym roku szkolnym.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy
Karol Wielgus

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

26 czerwca zakończyliśmy rok szkolny wręczeniem świadectw uczniom. W związku z pandemią COVID - 19 odbyło się ono w reżimie sanitarnym. Uczniowie z poszczególnych wiosek przyjeżdżali do szkoły w maseczkach o określonych godzinach. To było najdłuższe wręczanie świadectw w historii szkoły, gdyż - rozciągnięte w czasie - trwało do godziny 12.30! Każdy uczeń miał okazję pożegnać się ze swoim wychowawcą i choć nie było tradycyjnej uroczystości - było bardzo uroczyście. Ze świadectwami w ręku i nadzieją na powrót do tradycyjnego nauczania w nowym roku  uczniowie opuszczali szkołę. Wszyscy zasłużyli na wymarzone, bezpieczne wakacje.

Pożegnanie Ósmoklasistów


W dniach 16,17,18 czerwca 2020roku odbyły się egzaminy klas 8.
W tych wyjątkowych warunkach - pandemia koronawirusa -do egzaminu, w komplecie uczniów, przystąpiła klasa 8 naszej szkoły.
Reżim sanitarny, maseczki, płyny dezynfekcyjne, odległości... Uczniowie trochę przerażeni, jednak z powagą i odpowiedzialnością podeszli do  pierwszego w swoim życiu zewnętrznego egzaminu.
Jakie będą wyniki… zobaczymy. Uczniowie komentowali, że nie było tak źle. Wierzymy, że tak będzie.
Spotkanie w szkole, było również okazją do symbolicznego pożegnania się uczniów ze szkołą i nauczycielami.
Po egzaminie, na placu przed szkołą zgromadzili się uczniowie, rodzice, dyrektor szkoły, Pan Karol Wielgus, wicedyrektor, Pani Mariola Gliniecka i wychowawca, Pani Jolanta Rusinowska.
Uczniowie w swoich wystąpieniach podziękowali, dyrektorowi, wicedyrektor, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły oraz koleżankom i kolegom.
Słowa Oliwiera:  „Dziękujemy, Panie Dyrektorze, Pani Wicedyrektor za to, że stwarzaliście nam warunki nauki i rozwoju na poziomie nieodbiegającym od placówek w dużych miejskich szkołach. Dziękujemy, że nigdy nie odmawialiście pomocy, że zawsze byliście blisko  i dawaliście wsparcie, choć czasem na to nie zasługiwaliśmy.
Dziękujemy za lekcyjne spotkania, Panie Dyrektorze, Pani Wicedyrektor, zawsze będziemy je miło wspominać.
 „Mieliśmy bardzo dobrych przewodników,- mówił Oliwier- którzy zauważali nasze pasje i talenty, zachęcali do udziału w zawodach, konkursach i turniejach. Dzięki Wam, Drodzy Nauczyciele, odnosiliśmy sukcesy, a porażki traktowaliśmy, jak nowe wyzwania do dalszej pracy. Będziemy tęsknić do uroczystości szkolnych, do ich atmosfery i  do ich współorganizacji, przy której, ufając nam, powierzaliście odpowiedzialne zadania.
Nie zapomnimy wyjazdów, wycieczek i spotkań tematycznych, za wszystko…. Dziękujemy!”
Z kolei Miłosz: „Jesteśmy pewni, że lata tu spędzone będą dla nas cudownymi wspomnieniami, do których chętnie będziemy wracać i głęboko wierzymy,  Drodzy Nauczyciele, że nie sprawimy zawodu Wam i tej szkole, w murach której przez osiem lat pobieraliśmy naukę.
Dziękujemy!
A Gosia: „Dziękujemy pracownikom obsługi i administracji, którzy dbali o nas i z uśmiechem udzielali pomocy.”
Dawid: „Cieszymy się, że w naszym życiu szkolnym był czas nie tylko na ciężką pracę, ale i na dobrą zabawę. Wspólnie z naszymi rówieśnikami przeżywaliśmy radości i smutki tych ośmiu lat. Jesteśmy szczęśliwi, iż mogliśmy znaleźć oparcie w naszych cudownych Koleżankach i Kolegach. Dziękujemy!
Było podziękowanie dla wychowawczyni, pani Jolanty Rusinowskiej.
Nie zabrakło kilku słów kierowanych do rodziców. Wiktoria Domaradzka drżącym głosem mówiła: „Dziękujemy za wsparcie. Byliście z nami zawsze! Bezwarunkowo! Kiedy dostawaliśmy słabą ocenę, czy podczas niepowodzeń w zawodach, konkursach, czy wtedy, gdy nasze zachowanie było niewłaściwe – byliście. Nie przestawaliście w nas wierzyć, karaliście, denerwowaliście się, ale dawaliście nam poczucie, że jesteście, że wybaczacie, że oczekujecie…. To motywowało nas do poprawy,  do dalszego działania. Dziękujemy!”

Na zakończenie ,dyrektor szkoły, Pan Karol Wielgus, zwrócił się do uczniów, życzył odwagi i konsekwencji w realizacji swoich celów. Następnie podziękował rodzicom za wsparcie i pomoc w realizacji zadań szkoły, za to, że zawsze można było na nich liczyć.
Nie jest tak jak zwykle, tradycyjnie, podkreślał dyrektor. Dobrze jednak, że w tak symboliczny sposób możemy rozstać się z naszymi ósmoklasistami.
Po wystąpieniu dyrektora Zuzia zagrała na ukulele, uczniowie zaśpiewali piosenkę : „Dzisiaj ostatni dzień w naszej szkole…”  , która jest smutna, a w rzeczywistości, w której się zaleźliśmy, wybrzmiała chyba tysiąckroć smutniej.Prymus i Sportowiec Szkoły
 
26 czerwca 2020 r. o godz. 9.00, w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy
 w Radawnicy, odbyła się uroczystość nadania zaszczytnych tytułów PRYMUSA
i SPORTOWCA.
W tym roku ze względu na specyficzną sytuację,  wynikającą z pandemii spowodowanej wirusem Covid-19, spotkanie miało kameralny charakter.
Tegorocznymi laureatami tych zaszczytnych tytułów zostali:
PRYMUS SZKOŁY – Agata Szymańska, uczennica klasy VI b;
SPORTOWIEC SZKOŁY – Miłosz Róg, uczeń klasy VIII.
    Na uroczystości, oprócz laureatów, Pana dyrektora Karola Wielgusa, Pani wicedyrektor Marioli Glinieckiej, Rodziców uczniów, wychowawców (p. Alicja Gondek-Sawa, p. Jolanta Rusinowska), nie mogło zabraknąć również fundatorów nagród pieniężnych, Pana Tadeusza Brzezińskiego (nagroda dla Prymusa) i Pana Jacka Januszewskiego (nagroda dla Sportowca).
       Agacie i Miłoszowi oraz ich Rodzicom GRATULUJEMY, sponsorom DZIĘKUJEMY!

Uroczyste przekazanie sztandaru szkoły

18 czerwca 2020 roku odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru szkoły. Ze względu na pandemię COVID - 19 uroczystość odbyła się w warunkach reżimu sanitarnego. Ustępujący poczet sztandarowy w składzie Bartłomiej Mirosław, Sara Dechnik i Weronika Buława przekazał sztandar szkoły młodszym kolegom. Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 18 czerwca do pocztu sztandarowego zostali powołani: chorąży - Radosław Hube, asysta: Patrycja Madziała oraz Michalina Nowak. Powołanym uczniom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy tak wielkiego wyróżnienia. Noście go z dumą i godnością.

Konkurs plastyczny pt. „Autyzm - to niebieski świat wokół nas”

W marcu w szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Autyzm- to niebieski świat wokół nas” zorganizowanego w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Zostały również przeprowadzone pogadanki na temat autyzmu. Pedagog zaprezentowała wszystkim klasom prezentację multimedialną wraz z krótkim filmem o osobach ze spektrum autyzmu.  Głównym celem konkursu i całej akcji  było pogłębienie oraz promowanie wiedzy o tym, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu. Wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży problemami osób cierpiących na autyzm oraz zespół Aspargera. Kształtowanie tolerancyjnych postaw  w stosunku do osób dotkniętych autyzmem. Integracja osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji. Rozwijanie wyobraźni twórczej i ekspresji plastycznej.
Ponieważ od drugiej połowy marca w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wszyscy nauczyciele i uczniowie uczyli się zdalnie rozstrzygnięcie konkursu odbyło się z lekki opóźnieniem I tak komisja w składzie: p. Sylwia Mróz, p. Monika Rębiś oraz p. Jakub Słubik jednomyślnie przyznali trzy pierwsze miejsca uczennicom:
Milena Domaradzka klasa 1a
Kornelia Kachelek klasa 1a
Klaudia Kachelek klasa 6b
Wszystkim nagrodzonym dziewczynkom serdecznie gratulujemy, dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu, gdy tylko wrócimy do szkoły;)

Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
Oś I. Powszechny dostęp do szybkiego Internetu. Działanie 1.1.
Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach
ZDALNA SZKOŁA

”Wrzesień’39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”

9 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w pokazie historycznym pt.”Wrzesień’39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Pokaz przygotowany przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto” z Lublina bardzo spodobał się zwłaszcza chłopcom. Uczniowie mogli obejrzeć mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie żołnierzy, repliki broni i sprzęt bojowy. Ponieważ był to pokaz oparty na interakcji z publicznością dzieci mogły również przymierzyć hełmy i mundury,  poczuć ciężar broni i wyposażenia żołnierskiego oraz wziąć udział w mustrze wojskowej. W atrakcyjny i przystępny sposób uczniowie zapoznali się z wydarzeniami, mającymi miejsce we wrześniu 1939 roku.

Etap powiatowy
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


5 marca br. w POPP w Złotowie odbył się etap powiatowy XXIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów z klas V-VII. Uczniowie rozwiązywali test, który zawierał pytania z gwary, historii, przyrody i kultury Wielkopolski, a także  Powstania Wielkopolskiego. Z całego powiatu złotowskiego do konkursu przystąpiło zaledwie 15 uczniów, natomiast do etapu rejonowego zakwalifikowało się 4 uczniów. Naszą szkołę w kolejnym etapie będzie reprezentowała Julia Spychała z klasy VIa. Serdecznie gratulujemy!Mecz integracyjny

 "Najcenniejszą rzeczą jaką może posiadać człowiek, jest możliwość kontaktu z drugim człowiekiem.”- te słowa wypowiedział przed laty jeden z wodzów indiańskiego plemienia Huronów do swoich wojowników powstrzymując ich od napaści na pewne plemię sąsiednie. Słowa te nie straciły swojej wartości do dzisiaj. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jest istotą społeczną i bez drugiej osoby trudno normalnie funkcjonować. W myśl powyższych słów, w dniu 26 lutego 2020 roku został zorganizowany mecz treningowy w piłkę nożną halową, dwóch zaprzyjaźnionych szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Radawnicy. Mecz integracyjny, bo tak można go nazwać, wpisuje się w zakres współpracy pomiędzy tymi placówkami. Uczniowie podkreślali, że było to dla nich cenne doświadczenie, wszystkie mecze były rozegrane w formule fair play. Każdy mógł się w nich wykazać, gdyż drużyny były mieszane, grały w nich również dziewczęta klas VIII.
Organizatorzy: Grzegorz Wiśniewski, Waldemar Jasiak, Andrzej Szczygieł i Wojciech Jarka.

Międzyszkolny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły

25 lutego 2020 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły.
Do turnieju przystąpiły reprezentacje z czterech szkół powiatu złotowskiego:
- sp Tarnówka,
- sp Święta,
- sp Sławianowo
- sp Radawnica
Reprezentacja naszej szkoły to:
Damian Bębas VI a, Maciej Rutkowski VI a, Ksawery Czornij VI a, Nadia Kałameja VIa, Łukasz Woś VIa, Patryk Sierosławski VI a, Jakub Spychała Vb, Damian Borkowski VI b, Jakub Skoczylas VI b, Jakub Gryczka VI b.
Wyniki:
- I miejsce RADAWNICA
- II miejsce TARNÓWKA
- III miejsce ŚWIĘTA
- IV miejsce SŁAWIANOWO
Królem strzelców został Damian Bębas (Radawnica).
Turniej zorganizował i  przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego, Grzegorz Wiśniewski

KONKURS FOTOGRAFICZNY
 „ZJAWISKA FIZYCZNE W MOJEJ OKOLICY”


Dnia 17 lutego 2020 r. podczas apelu odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego o tematyce fizycznej, który trwał od 10 grudnia 2019 r. do 10 stycznia 2020 r. W tym czasie w konkursie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły i dostarczono 69 prac. Celem  konkursu było kształtowanie umiejętności dostrzegania różnorodnych zjawisk fizycznych w otaczającej przyrodzie, a także rozwijanie zainteresowań i uzdolnień fotograficznych i  informatycznych młodzieży. Najciekawsze tematycznie zdjęcia zostaną wykorzystane w nauczaniu fizyki.Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym wykonaniu zdjęcia ukazującego dowolne zjawisko fizyczne dostrzeżone w otaczającej przyrodzie lub ilustrujące dowolny eksperyment fizyczny i przesłaniu go na podany adres mailowy. Zadanie konkursowe należało  wykonać indywidualnie a jeden uczestnik mógł zgłosić  kilka zdjęć. Komisja w składzie: Pani Wicedyrektor Mariola Gliniecka, Pani Klaudyna Jakiel , Pani Monika Rębiś i Pani Mirosława Sielicka oceniła wszystkie prace i wyłoniła zwycięzców: trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia:
I miejsce – Aleksandra Hube
II miejsce – Agata Szymańska
III miejsce – Nikola Baczyńska
Wyróżnienie:  Zuzanna Cieślik oraz Anita Ziółkowska
Uczniowie którzy zdobyli I, II, III miejsce i wyróżnienia otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy, na których znalazło się ich własne zdjęcie.
Serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Karolowi Wielgusowi za umożliwienie zakupu nagród, Pani Wicedyrektor Marioli Glinieckiej, Pani Klaudynie Jakiel i Pani Monice Rębiś za współpracę w komisji konkursowej.
Gratuluję wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów.
Koordynator konkursu
Mirosława SielickaII walentynkowy powiatowy konkurs recytatorski w języku angielskim i niemieckim

Dnia 14 lutego 2020r. w Naszej szkole odbyła się druga edycja Powiatowego Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego w Języku Angielskim i Niemieckim, nad którym ponownie patronat objął Wójt Gminy Złotów. Organizacji konkursu podjęły się panie uczące języków obcych: pani Joanna Zamczyk oraz pani Sylwia Żyjewska.
Konkurs rozpoczął krótki muzyczny wstęp przygotowany przez uczennice klasy Vb : Natalię Kowalską, Martynę Lisiecką, Lenę Bindek i Kingę Kiejzik oraz uczennicę klasy VII – Nikolę Baczyńską.  Prowadzącymi byli: Bartłomiej Fijewski oraz Bartosz Hammacher.
W konkursie udział wzięło 34 uczniów z 11 szkół z terenu powiatu złotowskiego:
Szkoła Podstawowa im. Tony’ego Halika w Górznej
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Wojciecha w Złotowie
Szkoła Podstawowa w Sławianowie
Szkoła Podstawowa im. Marii Kilar w Kleszczynie
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Świętej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie
Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotowie
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lipce
Szkoła Podstawowa w Stawnicy
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy
Nawiązując do obchodzonych tego dnia walentynek tematem przewodnim konkursu były miłość i szczęście. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do prezentowania swoich umiejętności przed publicznością, pogłębianie wiedzy o literaturze anglojęzycznej
i niemieckojęzycznej jak również motywowanie uczniów do nauki języków obcych.
Po prezentacji utworów uczniowie i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek, natomiast Komisja Konkursowa udała się na obrady. W Komisji Konkursowej pracowały:   pani Elżbieta Jejer-Kokowska – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie, pani  Ewa Russ - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Złotów oraz pani  Katarzyna Szumińska – germanista.
Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności językowych, recytatorskich oraz aktorskich. Komisja, po wysłuchaniu wszystkich uczestników, miała ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Po burzliwych i skrupulatnych obradach ogłoszono nazwiska uczniów, którzy stanęli na podium.
Podczas przerwy uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w quizach językowych.  Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na wylosowane pytanie lub rozwiązanie zadania. Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali drobne nagrody. Spośród wszystkich poprawnych odpowiedzi została wylosowana jedna nagroda dodatkowa. Szczęście uśmiechnęło się do uczennicy naszej szkoły, Nikoli Baczyńskiej.
Quiz przeprowadziły uczennice klasy VIII – Sara Dechnik i Lena Czepulonis.
Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach:
Kategoria klasy IV – V
I miejsce Natalia Betańska – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Świętej
II miejsce Hanna Kowalska  - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie
III miejsce Jan Czerwik  - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie
Wyróżnienie Maja Tyloch - Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotowie
Kategoria klasy VI – VIII
I miejsce  Martyna Bodnar - Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotowie
II miejsce Wiktoria Gorczyńska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotowie
III miejsce  Klaudia Senska - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Świętej
Wyróżnienie Zuzanna Milczyńska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie
Fundatorzy konkursu: Urząd Gminy Złotów, Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie, firma Stolpol, firma Hydropex, Pan Piotr Domaradzki, firma Kama, Piekarnia GS Samopomoc

Walentynki

Dnia 14 lutego członkowie Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły zamienili się urzędników pocztowych, aby dostarczyć wszystkim zakochanym pocztę walentynkową. Listów było co niemiara, skrzynka pękała w szwach, lecz dzielni listonosze i listonoszki dostarczyli wszystkim wyczekiwane walentynki!Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  pt.: „MASKA – NIEJEDNĄ KRYJE TAJEMNICĘ”

Dwie uczennice klasy III Michalina Rachula i Zuzanna Mirr,  wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  pt.: „MASKA – NIEJEDNĄ KRYJE TAJEMNICĘ”, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej
w Niedźwiadzie Dolnej. Dziewczynki wykonały piękne maski do postaci z baśni Hansa Christiana Andersena. Michalina wykonała maskę Królowej Śniegu, natomiast Zuzanna do baśni pt. „Słowik”. Jury konkursowe wyróżniło jedną pracę z naszej szkoły i przyznało zaszczytne III miejsce Michalinie Rachuli. Serdecznie gratulujemy.Ogólnopolska akcja
Fundacji Rak’n’roll „Daj włos!”


My też dołączyliśmy do akcji, 10 lutego w naszej szkole!
Wszyscy wróciliśmy po feriach wypoczęci, zrelaksowani i gotowi na nowe wyzwania w nowym półroczu. Lecz nie wszyscy mieli tyle odwagi aby dać coś od siebie dla drugiego człowieka- w tym wypadku oddać swoje włosy!
Odważne kobiety, z jeszcze większym serduchem to:
•    Zosia Skiba
•    Oliwia Hernes
•    Aleksandra Hube
•    Adrianna Łatko
•    Laura Ziółkowska
•    Paulina Jędrzejczak
•    p. Sylwia Mróz
•    serdeczne podziękowania dla fryzjerki
pani Mireli Wyszomirskiej- Biernackiej za piękne fryzury;)
Dziewczyny- jesteście wielkie! Dziękujemy;)
 Obcięte włosy nasza szkoła przekaże  dla potrzebujących kobiet,
które zmagają się z rakiem.Bajkowa akcja dla oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Złotowie.

W piątek 24 stycznia panie:  Ewelina Kasprzyk i Klaudyna Jakiel udały się do Szpitala Powiatowego w Złotowie w celu przekazania obrazów, namalowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przez dwa miesiące malowaliśmy obrazy, które  przedstawiały postaci i sceny z bajek. A wszystko to, z myślą o małych podopiecznych oddziału dziecięcego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Obrazy zostały dopracowane jak prawdziwe dzieła sztuki.  Wszystkim pielęgniarkom bardzo się podobały i zostaną powieszone w salach małych pacjentów. Miejmy nadzieję, że i im przypadną do gustu  i będą cieszyć oko podczas pobytu w szpitalu. I tak:
pan Jakub Słubik namalował „Złotowłosą i trzy misie”,
pani Renata Jabłońska „Trzy świnki”,
pani Anna Murawska „Toma i Jerrego”,
pani Ewelina Kasprzyk „Małą syrenkę”,
pani Monika Śpiewak „Czerwonego kapturka”,
pani Klaudyna Jakiel „ Królewnę Śnieżkę”,
a  uczennice: Michalina Nowak „Brzydkie kaczątko”
i Wiktoria Domaradzka „Kubusia Puchatka”.
Dziękujemy raz jeszcze za wielkie serce i zaangażowanie! ;)

Dzień Babci i Dziadka

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W tym roku uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 24 stycznia pod hasłem „Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent”. Jak sama nazwa wskazuje, uczniowie z klas I-III prezentowali swoje talenty przed zaproszonymi gośćmi z różnych dziedzin. Były to wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe oraz małe formy teatralne związane tematycznie z tymże świętem. Szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie. Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu poczęstunku i upiekli pyszne ciasta.Klasa VII na lodowisku...

W piątek 17 stycznia uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą udali się na lodowisko w Złotowie. Zabawa była przednia, zwłaszcza, że dla niektórych to była pierwsza przygoda z łyżwami. Pingwinki i misie polarne na płozach cieszyły się więc ogromnym powodzeniem. Po lodowisku uczniowie spotkali się na pizzy, skąd zostali odebrani przez rodziców. To było bardzo sympatyczne popołudnie integrujące klasę.

Magiczny wieczór przy choince

    Zatrzymani w przedświątecznym biegu po karpia, pietruszkę, buraki, kolejny prezent, najokazalszą choinkę i najpiękniej wysprzątane mieszkanie, znaleźliśmy czas na spędzenie czasu z drugim człowiekiem, nakarmienie duszy, umysłu i ciała.
Wszystko to za sprawą społeczności szkolnej i mieszkańców Radawnicy, którzy już po raz  ósmy przygotowali moc atrakcji  na niedzielne grudniowe popołudnie.
Tradycyjnie zaczęliśmy od strawy dla umysłu. W tym roku na deskach radawnickiego teatru obejrzeliśmy spektakl na podstawie komedii Nikołaja Gogola pt. „Rewizor”. Scenariusz napisały Panie: Ewelina Kasprzyk oraz Jolanta Szczygieł. Reżyserią spektaklu zajęły się Panie: Jolanta Szczygieł oraz Mariola Gliniecka. Całość uatrakcyjniła praca Pani Klaudyny Jakiel – scenografia oraz Panów: Karola Wielgusa i  Jakuba Słubika, którzy zajęli się obsługą dźwięku i oświetlenia.
Aktorami tegorocznego spektaklu byli:
Chlestakow – Przemysław Szałer, Horodniczy – Jacek Januszewski, Artemij Filipowicz
 – Bronisław Pawlak, Ammos Fiedorowicz – Tadeusz Grzesiak, Łuki Łukicz – Tadeusz Brzeziński, Bobczyński – Andrzej Pawlak, Kelner – Tomasz Czornij, Naczelniczka Poczty – Jolanta Karbowiak, Anna – Beata Wiącek, Maria – Ewelina Kasprzyk, Pokojówki
 – Maria Michalska, Grażyna Czornij, Urszula Piątek, gościnie ks. Sławomir Patelski.
    Po emocjonującym przedstawieniu nadszedł czas, aby poczuć magię świątecznego klimatu. Liczne atrakcje stały się udziałem gości za sprawą Rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz uczniów. Na barszczyk i pierogi zaprosili
 do Pierogarni, na kawę i ciasto do Kawiarenki, stroiki, gwiazdkowe ozdoby, smakołyki zakupiliśmy na świątecznym kiermaszu.
Tegoroczną nowością była możliwość wykonania świątecznej sesji zdjęciowej oraz losowanie Gwiazdkowych niespodzianek: bon o wartości 500 zł do sklepu Media Expert, ufundowany przez Państwa Michalinę i Piotra Domaradzkich; weekend majowy w „Domki Tomki”w Mielenku, ufundowany przez Państwa  Grażynę i Tomasza Czornijów; dwa bony do drogerii Rossmann o wartości 100 zł, ufundowane przez firmę Baltic Sea Trans; trzy bony do wykorzystania w firmie „Ma-Wi” Pana Tomasza Gracza; bon na masaż do wykorzystania w klinice masażu Państwa Dominiki i Marcina Pietkiewiczów; zestaw kosmetyków, ufundowany przez Panią Agnieszkę Madziałę; bon na stylizację rzęs u Pani Agaty Bielaszewskiej oraz zestaw świątecznych poduszek, ufundowany przez Państwa Agatę i Grzegorza Bielaszewskich.
Za wsparcie w przygotowaniach do uroczystości serdeczne podziękowania należą się również ofiarodawcom indywidualnym, a także Piekarni w Radawnicy i Pieczarkarni w Radawnicy.
Dyrektor, Rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, uczniowie dziękują wszystkim darczyńcom oraz obecnym gościom za wzbogacenie uroczystości dobrym słowem, uśmiechem, rozmową, miłym gestem. Do zobaczenia za rok.
                                Alicja Gondek-SawaWarsztaty świąteczne

W grudniowe popołudnie 17 grudnia 2019r. w naszej szkole zorganizowano warsztaty dla uczniów i rodziców. Wspólnymi siłami stworzyliśmy wspaniałe stroiki bożonarodzeniowe, które będą sprzedawane podczas „Magicznego wieczoru przy choince” .
Była to świetna i bardzo twórcza zabawa. Powstały naprawdę bardzo ciekawe ii oryginalne kompozycje świąteczne. Wspólna i bezinteresowna  praca na rzecz szkoły, przynosi dużo satysfakcji i na pewno buduje pozytywne relacje oraz integruje międzypokoleniowo.
Rodzicom i uczennicom dziękujemy za twórczo spędzony czas oraz za stworzenie świątecznej atmosfery, a wszystkich serdecznie zapraszamy na nasz kiermasz świąteczny w najbliższą niedzielę;))
Jesełka


Mistrzostwa Halowej Piłki Nożnej XXI Igrzysk Młodzieży Szkolnej

13 grudnia w hali widowiskowo-sportowej w Złotowie rozegrano mecze finałowe na szczeblu powiatu Mistrzostw Halowej Piłki Nożnej XXI Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2019/2020, w których uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły.
W hali Złotowianka odbył się finał Mistrzostw Powiatu Złotowskiego w piłce nożnej chłopców klas 7-8. Wcześniej odbyły się trzy półfinałowe turnieje, które wyłoniły dzisiejszych finalistów, należały do nich: SP 1 Złotów, SP2 Złotów, KSP Złotów, SP Radawnica, SP Okonek. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” 2x8 min.  W 10 spotkaniach padło ponad 40 bramek, zobaczyć można było wiele pięknych składnych akcji I wspaniałych interwencji bramkarskich. Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Złotowie przygotował okazałe puchary i dyplomy dla  każdej drużyny oraz medale dla 3 najlepszych reprezentacji.

Klasyfikacja końcowa:
I Szkoła Podstawowa nr1 w ZŁOTOWIE
II Szkoła Podstawowa w OKONKU
III Szkoła Podstawowa w RADAWNICY
IV Szkoła Podstawowa nr 2 w ZŁOTOWIE
V  Katolicka Szkoła Podstawowa w ZŁOTOWIE

SKŁAD NASZEJ DRUŻYNY:
Miłosz Róg
Błażej Kmicicki
Dawid Keplin
Jakub Czyż
Gabriel Sikora
Mikołaj Stróż,
Damian Bębas
Maciej Rutkowski
Michał Korowicki
Opiekun – Grzegorz Wiśniewski
Apel klasy VII

11 grudnia odbył się apel porządkowy przygotowany przez uczniów klasy VII. Uczniowie przedstawili grudniowe kalendarium oraz najważniejsze ogłoszenia, a następnie prezentowali swoje pasje i talenty. Kamil Szymański oraz Patrycja Madziała przygotowali wystawę swoich rysunków, a Bartosz Hammacher – wystawę fotografii. Damian Piluszczyk zrobił pokaz gimnastyczny, ponieważ pasjonuje się sportem. Zgromadzenie na auli uczniowie i pracownicy szkoły mogli również usłyszeć piosenkę w wykonaniu Tomka Rutkowskiego i Patryka Marcinowicza, których pasją jest muzyka. Na apelu zostały również wręczone nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy brali udział w konkursach oraz akcjach charytatywnych.Spotkanie profilaktyczne z policjantami

Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy policjantów, którzy na co dzień zajmują się szeroko rozumianą profilaktyką uczniów.  Policyjni profilaktycy starali się przybliżyć młodzieży kwestie odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwo w sieci oraz coraz bardziej znana wszystkim cyberprzemoc. Form cyberprzemocy jest sporo: nękanie, wulgarne smsy, e-maile, obrażanie kolegów/ koleżanek na grupach portali społecznościowych itd. Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Aspirant sztabowy Alicja Fidler  sierżant sztabowy Damian Pachuc, aby ustrzec przed zagrożeniami, które niesie wirtualna sieć, rozmawiali uczniami naszej szkoły. Celem spotkania było zwiększenie świadomości młodych ludzi w kwestii zagrożeń czyhających w wirtualnej sieci. Policjanci uświadomili młodzieży jakie mogą na nich czekać niebezpieczeństwa oraz jakie sami uczniowie mogą ponieść konsekwencje prawne, w związku z hejtowaniem, nękaniem, obrażaniem innych. Niestety młodzież nie do końca jest świadoma, że każdy hejt w Internecie nie pozostaje bezkarny. Stosowanie agresji słownej  podlega karze, a policja jest po to aby pomagać ofierze i karać oprawców.  Policjanci opowiedzieli nam, jak postąpić, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Tego typu spotkania mają też zapobiegać w przyszłości popełnianiu przestępstw przez młodzież. Do naszych najmłodszych - pierwszych klas przybyli Mikołajkowi goście specjalni ;) A mianowicie policyjny Pyrek w przebraniu Mikołaja oraz Wójt Gminy Złotów- pan Piotr Lach. Spotkanie miało na celu przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i  z powrotem. Na koniec prelekcji wójt oraz policjanci wręczyli pierwszoklasistom odblaskowe worki oraz breloczki.
Za co serdecznie dziękujemy!

BOGOWIE I HEROSI
–OPOWIEŚCI AFRODYTY


    4 grudnia 2019r. uczniowie naszej szkoły: klasa V b ( z wychowawczynią Panią Joanną Zamczyk), VI a ( z wychowawczynią Panią Jolantą Szczygieł) i VI b (z wychowawczynią panią Alicją Gondek-Sawa) udali się na spotkanie z aktorami Teatru Muzycznego FORTE, którzy zaprosili nas do świata mitów greckich.Spektakl odbył się w Audytorium Maximum  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.
    Przewodniczką, podczas niezwykłej podróży, była Afrodyta – piękna bogini miłości. Aktorzy w zabawny sposób prezentowali i komentowali losy bohaterów. Odyseusz chciał odnaleźć drogę do ukochanej Itaki, Tezeusz szuka sposobu na wyjście z labiryntu, a Prometeusz wykrada ogień bogom, by podarować go ludziom, których stworzył.
    Przedstawienie, oprócz zabawy, oferowało również powtórkę ze związków frazeologicznych. „Nić Ariadny”, „koń trojański”, „syzyfowa praca”, „prometeizm” czy „puszka Pandory”. Słyszymy na co dzień, ale co znaczą? Rozumiemy ich znaczenie, ale skąd tak naprawdę się wzięły? Na wszystkie pytania znamy już odpowiedzi.
    Dzięki obecności „Greckiego Chóru” mogliśmy poczuć się jak w prawdziwym teatrze greckim. Dodatkową atrakcją z pewnością były efekty specjalne: świetlne, dym oraz śpiewane na żywo piosenki. Warto również wspomnieć o aspekcie wychowawczym przedstawienia. Bohaterowie świata mitów kierowali się ważnymi wartościami, jak: honor, wierność i prawdomówność, które w dzisiejszym świecie często ustępują miejsca pieniądzom, karierze i popularności. Dodatkowo w naszym przypadku doskonale sprawdziło się powiedzenie „podróże kształcą”. Nieoczekiwane zwroty akcji, nieprzewidziane sytuacje skłoniły nas do kształcenia postaw wymagających cierpliwości, szacunku i umiejętności radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach 😊.
    Wrażeń było wiele i na pewno wyjazd zapisze się w pamięci uczniów na zawsze.

III Powiatowy Festiwal
Piosenki Integracyjnej


3 grudnia odbył się w naszej szkole III Powiatowy Festiwal Piosenki Integracyjnej. Od pięciu lat organizujemy spotkania integracyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Od trzech lat mają one formę festiwalu, podczas którego w tańcu lub piosence prezentują się osoby niepełnosprawne oraz ich pełnosprawni koledzy i koleżanki. W auli szkoły zgromadziło się wielu gości.  Patronem festiwalu od początku jest pani Klaudia Skotarczak, która i tym razem zaszczyciła nas swoją obecnością. Towarzyszył jej nauczyciel naszej szkoły, pan Jakub Słubik, muzyk i artysta, twórca wielu projektów muzycznych, człowiek stu pasji. Przybył także wójt Gminy Złotów, pan Piotr Lach, strażacy z miejscowej OSP, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotowie, przedstawicielka Fundacji Złotowianka, pani Magdalena Wójkiewicz, była dyrektor naszej szkoły, pani Małgorzata Wojtkiewicz, rodzice oraz ich niepełnosprawne dzieci z terenu powiatu złotowskiego, uczniowie z gminnych szkół wraz z nauczycielami, a także nasi absolwenci i rodzice uczniów naszej szkoły. Po przywitaniu wszystkich gości uroczystego otwarcia festiwalu dokonała pani Klaudia Skotarczak, a pierwszą piosenkę zaśpiewał pan Jakub Słubik. Po jego występie nastąpiła niespodzianka. Przedstawicielka Fundacji Złotowianka opowiedziała o dyscyplinie sportu zwanej Race Running i zaprezentowała, z pomocą naszego gościa i absolwenta naszej szkoły, Artura, rower, na którym trenują osoby niepełnosprawne. Artur marzy o własnym rowerze i mamy nadzieję, że jego marzenie się spełni, tymczasem cieszyliśmy się,  że mógł nam zaprezentować swoją pasję. Później nastąpiło losowanie kolejności występów i taniec z pomponami, zaprezentowany przez uczennice z klasy VI i VIII, który miał rozgrzać młodych artystów przed ich występami.
A było co oglądać. Pięknie zaśpiewane piosenki, niezwykłe układy taneczne w ich wykonaniu, stroje i rekwizyty, wszystko na najwyższym poziomie. Wszyscy artyści zebrali ogromne brawa, a ich poziom mierzył specjalny „oklaskomierz”. Emocje sięgały zenitu. Po każdym występie pani Klaudia oraz pan Jakub dokonywali krótkiej oceny występu, a uczennice wręczały paczki, przygotowane przez rodziców uczniów naszej szkoły. Prezentami zostały obdarowane także wszystkie osoby niepełnosprawne, znajdujące się na widowni. Uroczystość zakończyła pani Klaudia Skotarczak brawurowym wykonaniem piosenki pt. „Niech żyje bal”. Widownia zareagowała żywiołowo wspólnym śpiewaniem i gromkimi brawami. Po uroczystości, dyrektor szkoły, pan Karol Wielgus, zaprosił wszystkich gości na poczęstunek do świetlicy szkolnej, przygotowany również przez rodziców. W przygotowanie uroczystości włączyło się wiele osób. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, głównym sponsorom prezentów i poczęstunku, ale także pani Klaudii Skotarczak i Jakubowi Słubikowi, za obecność i uświetnienie uroczystości swoimi występami, Fundacji Złotowianka za niespodziankę i wsparcie, gościom, którzy zechcieli odwiedzić naszą szkołę, strażakom, za pomoc przy wnoszeniu wózków. Uroczystość przygotowały panie: Jolanta Szczygieł, Ewelina Kasprzyk, Klaudyna Jakiel i Mariola Gliniecka przy ogromnym wsparciu Renaty Jabłońskiej, Jakuba Słubika i Ewy Rybczyńskiej.

ODOWIEDŹ OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II


W ostatnich dniach listopada naszą szkołę spotkał duży zaszczyt. Otrzymaliśmy bowiem list z Pałacu Buckingham, będący odpowiedzią na list, który napisali uczniowie klas V, należący do koła języka angielskiego wraz z nauczycielką – panią Joanną Zamczyk.
Królowa Elżbieta II podziękowała za życzenia z okazji rocznicy ślubu oraz za piękne portrety, które jej wysłaliśmy. Ponadto otrzymaliśmy ulotki informacyjne dotyczące życia królowej i jej codziennych obowiązków. Jako że królowa nie jest w stanie odpowiedzieć osobiście na wszystkie listy, które codziennie dostaje, w jej imieniu pismo podpisała dama dworu - Annabel Whitehead.
Odpowiedź królowej nadeszła po niespełna miesiącu i była dla nas ogromnym zaskoczeniem. List ten sprawił uczniom ogromną radość i z pewnością będzie motywacją do nauki języka angielskiego.Angielski  z kodami QR

20 i 27 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego
pt. „Angielski z kodami QR” dla uczniów klasy III oraz klas V – VIII. Był to konkurs drużynowy. Uczniowie za pomocą zainstalowanej na tabletach bądź telefonach aplikacji skanowali kody QR rozmieszczone na korytarzach naszej szkoły i rozwiązywali zawarte
w nich zadania. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. 11 grudnia 2019r. zostały wręczone nagrody. Oto zwycięzcy:
KLASA III
I miejsce:  Lena Kudrelik
      Wiktoria Buława
                  Oliwia Cembrowska
II miejsce:  Zuzanna Mirr
       Lena Ziółkowska
                   Nikola Manowska
III miejsce: Filip Barciński
         Paweł Jasiłek
                     Kacper Wiącek
KLASY IV –V
I miejsce:     Nadia Król
         Maciej Orzechowski
                     Patryk Madziała        
II miejsce:  Martyna Lisiecka
                    Kinga Kiejzik
                    Natalia Kowalska
III miejsce: Anna Hołubek
                    Zofia Sierosławska
                    Zuzanna Kowalski
KLASY VII – VII
I miejsce:  Lena Czepulonis
                  Wiktoria Domaradzka
                   Sara Dechnik
II miejsce: Błażej Kmiecicki
                   Błażej Wiśniewski
                   Gabriel Sikora
III miejsce:   Zuzanna Paluch
                      Bartosz Hammacher
                      Bartłomiej Fijewski

Gratulujemy !!Akcja „na cztery łapy”

W naszej szkole w październiku i listopadzie zbieraliśmy karmę na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinku. Akcją zajęli się nauczyciele: Jakub Słubik i Klaudyna Jakiel,  w przedszkolu koordynatorką była pani Agnieszka Poczekajło. Na terenie szkoły i przedszkola rozwieszone zostały plakaty informujące o zbiórce. Można było z nich dowiedzieć się czego najbardziej potrzebują zwierzaki w obliczu zbliżającej się zimy. I tak zbieraliśmy : karmę, smycze, obroże, legowiska i zabawki dla naszych milusińskich.
Zebraliśmy aż 56 kg suchej karmy, 19 dużych i 28 małych  puszek z karmą mokrą, ciasteczka, miski, zabawki, legowiska, smycze, obroże. Za co serdecznie dziękujemy w imieniu zwierząt i pracowników schroniska ;)
Wszyscy uczniowie naszej szkoły i przedszkola spisali się na medal! W ramach bezinteresownej pomocy  uczniowie, którzy wspomogli schronisko dostaną na najbliższym apelu pamiątkowe dyplomy przyjaciół  zwierząt. Dodatkowo uczniowie Ci, zostali nagrodzeni pozytywnymi uwagami. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!

Piernikowe szaleństwo;)

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Podobnie jak wielkie wydarzenie, jakim jest „Wigilijny wieczór przy choince” w naszej szkole. Już 22 grudnia odbędzie się wspaniała sztuka teatralna oraz jarmark świąteczny dla wszystkich przybyłych gości . Z tej okazji młodzież z naszej szkoły pod czujnym okiem pani pedagog, dzięki uprzejmości naszych pań kucharek upiekły i przyozdobiły świąteczne pierniczki. Większa część dzieci piekła pierniki po raz pierwszy. Była to naprawdę świetna zabawa! Śmiechu co nie miara, podobnie jak mąki! Oj było sprzątania;)
Zarówno dziewczyny jak i chłopaki spisali się na medal. Odkryliśmy również prawdziwe talenty kulinarne! Sylwek  i  Filip ze starszych klas to prawdziwi mistrzowie wyrabiania i wałkowania ciasta;) Dziewczęta to prawdziwe dekoratorki ciasteczek. Pierniki przyozdobione według najnowszych trendów w świecie cukierniczym.  Młodsza część naszej ekipy to prawdziwi smakosze- zajadali  i  podjadali ciasteczka. Dlatego też mamy 100% gwarancję, że nasze pierniczki będą wszystkim bardzo smakowały, bo zrobione są  według  oryginalnego przepisu od babci Antosi;) Kto jeszcze nie zdążył upiec pierników- nie martwcie się! Mamy ich całkiem sporą ilość;) I już teraz zapraszamy do odszukania naszego stoiska podczas jarmarku Bożonarodzeniowego;))

„Dziady” – Adama Mickiewicza

W  dniu 19.11.2019r. o godzinie 10:00 klasa VII zaprezentowała fragment II części „Dziadów” – Adama Mickiewicza. W rolę Guślarza wcielił się Bartosz Fijewski,  a złym panem był Bartosz Hammacher. Na przedstawienie zostały zaproszone klasy IV – VIII.
Hanna Ernest

Konkurs w świetlicy
pt. „Jesienne impresje”


W październiku wychowawcy świetlic zaprosili do udziału w konkursie plastycznym pt. „Jesienne impresje”. W konkursie wzięło udział 52 uczniów z klas I-VI. Wszystkie prace były bogate w szczegóły, ciekawe i starannie wykonane. Podsumowanie konkursu odbyło się w środę 13.11.2019 r. Jury w składzie: pan Jakub Słubik i pani Klaudyna Jakiel przyznało 3 wyróżnienia i 3 miejsca:
I miejsce – Michalina Nowak kl. VI a
II miejsce – Zofia Wrzałek kl. I a
III miejsce – Augustyniak Julia kl. III
Wyróżnienia:
1.    Natalia Gryczka kl. VI b
2.    Natalia Kowalska kl. V b
3.    Mateusz Zajler kl. II
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.
Konkurs przygotowały: Beata Buczek i Sylwia Mróz.

Wystawa zwierząt egzotycznych

    18 listopada w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody. Wystawa zwierząt egzotycznych miała miejsce dzięki gościnie Pana Jarosława Rejmera z Torunia.W podświetlanych terrariach uczniowie mogli podejrzeć między innymi: patyczaki i straszyki, kameleony, skorpiona, gekony, krocionogi, modliszki, ptaszniki oraz karaczany z Madagaskaru. Zaprezentowane zwierzęta budziły wiele emocji wśród uczniów klas I-VIII. Ochotnicy mogli dotknąć, a nawet potrzymać niektóre z tych niecodziennych zwierząt. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi ciekawostkami oraz cechami charakterystycznymi dla poszczególnych grup zwierząt. Była również możliwość zakupienia patyczaka, z której skorzystało wielu młodych miłośników przyrody. Uczniowie opuszczali salę wystawy bardzo zadowoleni i oczekujący kolejnego spotkania z naturą "oko w oko".
Sylwia Mróz

Światowy Dzień
Życzliwości i Pozdrowień


21 listopada to w kalendarzu bardzo ważny dzień - Światowy Dzień Życzliwości
i Pozdrowień, którego główną ideą jest przypomnienie, że tylko wzajemna życzliwość
i empatia może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.
W naszej szkole przeżywaliśmy go jako dzień pełen życzliwych uśmiechów
i pozytywnych emocji. Pragnęliśmy pokazać jak ważne dla każdego z nas są drobne gesty – uśmiech, miłe słowo, bezinteresowna pomoc. Przygotowane zostały informacje dla dzieci, wystawa ze zdjęciami uśmiechniętych pierwszoklasistów i ich pań oraz uśmiechnięte plakietki. W tym dniu uczniowie, którzy nie chcieli być pytani przyszli do szkoły ubrani na żółto. Na tablicach informacyjnych pojawiły się plakaty życzliwości „weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej”, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów – każdy przecież chce usłyszeć albo przeczytać coś miłego.
Uczniowie klasy 5b oraz 8a wraz z paniami Joanną Zamczyk, Klaudyną Jakiel
i Jolantą Rusinowską udali się do centrum naszej wsi, aby wręczyć plakietki z dobrym słowem i uśmiechem napotkanym ludziom. Wszyscy odwdzięczyli się uśmiechem,
a niektórzy nawet słodkim poczęstunkiem :)
Życzliwość to przecież tylko szczery uśmiech, drobny gest, podzielenie się kanapką, pomoc w potrzebie, miłe słowo. To właśnie proste gesty są najważniejsze i sprawiają,
że dzień od razu jest lepszy i słońce jaśniej świeci ! Pamiętajmy - „Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność a daje więcej światła”. (Archibald Joseph Cronin)
Z najlepszymi życzeniami
Joanna Zamczyk i Klaudyna Jakiel 
Międzyszkolny
Turniej Piłki Nożnej Halowej
z okazji
Dnia Niepodległości


W piątek dnia 15.11.2019 r. w Hali Widowiskowo – Sportowej w Radawnicy, odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Halowej z okazji Dnia Niepodległości dla młodzieży ze szkół i placówek. Patronat nad imprezą sportową objął: Stowarzyszenie Polskie Uniwersytety Ludowe – Uniwersytet Ludowy w Radawnicy i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radawnicy im. Jana Brzechwy p. Karol Wielgus. Do turnieju zgłosiły udział 6 drużyn z placówek: MOS I Radawnica, MOS II Radawnica, dwie drużyny z Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Radawnicy, Szkoła Podstawowa im. T. Halika w Górznej i Szkoła Podstawowa z Głubczyna.
Celem turnieju było:
1.Popularyzacja piłki nożnej halowej wśród młodzieży.
2. Kształtowanie zdrowego stylu życia.
3. Wdrażanie do działalności sportowej rekreacyjnej, organizacja czasu wolnego oraz zdrowej rywalizacji sportowej i kulturalnego kibicowania.
4. Kształtowanie wśród uczniów patriotyzmu.
Turniej otworzyli Pani Dyrektor MOS p. Irena Iskra i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radawnicy p. Karol Wielgus.  Opiekunowie drużyn zgłosili gotowość swoich zawodników do turnieju. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas rozgrywek żaden z zawodników nie został ukarany  karą porządkową. Wszystkie mecze rozegrane zostały w formie fair play. Sędziowie zwracali uwagę nie tylko na zasady gry, ale głównie na kulturę zachowania na boisku i właściwe zachowanie podczas zmagań sportowych. Z drużyn wybrano najlepszych zawodników, najlepszego bramkarza, króla strzelców i zawodnika fair play. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami oraz pamiątkowymi dyplomami. Uwieńczeniem zawodów było wręczenie słodkiego upominku dla każdego uczestnika zawodów.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1.    Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Radawnicy I.
2.    Szkoła Podstawowa w Głubczynie
3.    MOS Radawnica I
4.    Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Radawnicy II.
5.    Szkoła Podstawowa im. T. Halika w Górznej
6.    MOS  Radawnica II.
Organizatorami turnieju byli nauczyciele: Grzegorz Wiśniewski, Waldemar Jasiak, Andrzej Szczygieł i Jolanta Szczygieł.Spotkanie z Myśliwymi

Myśliwi z  Koła Łowieckiego nr 45 "Myśliwiec" z Debrzna z siedzibą w Krzywej Wsi.
KŁ "Myśliwiec" działa na terenie między:  Radawnica, Stara Wiśniewka, Łąkie, Trudna, Lędyczek - dlatego odwiedziliśmy Waszą Szkołę.
W spotkaniu poruszaliśmy takie tematy - zagadnienia jak:
- kto to  jest myśliwy, czym się zajmuje,
- jaka jest różnica między myśliwym, a leśniczym
- jakie są zwierzęta łowne w okolicy, jak się nazywają samce, samice i ich potomstwo, np. wyjaśniliśmy, że sarna nie jest żoną jelenia :-)
- opowiedzieliśmy o podstawowej gospodarce łowieckiej jaką prowadzą myśliwi,
- opowiedzieliśmy o tradycjach łowieckich, a kolega Alojzy odegrał kilka sygnałów myśliwskich na trąbce myśliwskiej.

Dzień Niepodległości

Dnia 08 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel przede wszystkim miał przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy VIII  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Chłopcy byli wyposażeni w mundury z okresu międzywojennego. Wszyscy uczniowie byli ubrani w stroje galowe, na piersi mieli biało – czerwone kotyliony. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Emilia Dębińska i Waldemar Jasiak

Koncert dla Niepodległej

7 listopada odbył się w naszej szkole "Festiwal piosenki żołnierskiej i patriotycznej", który poprowadzili Patrycja i Patryk z klasy VII. Na początku uczniowie klas I-III odśpiewali wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" - każda klasa I zwrotkę. Refren śpiewali wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzeni w auli szkolnej. Następnie Patryk odpytał publiczność ze znajomości "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Okazało się, że wszyscy doskonale znają ten wiersz. Później nastąpiła prezentacja wcześniej wylosowanych i przygotowanych przez klasy piosenek. Klasa IV zaśpiewała piosenkę pt. "Płynie Wisła", Va - "My pierwsza brygada", Vb - "Spoza gór i rzek", VIa - "Przybyli ułani", VIb - "Oka", VII - "Piechota", a klasa VIII - "Jak długo w sercach naszych". Poziom wykonania wokalnego był bardzo różny. Na uwagę zasługują stroje i rekwizyty przygotowane przez uczniów, a także efekty specjalne. Były mundury, stroje moro i galowe, wojenne dziewczyny, kotyliony, flagi. Uczniowie klasy VIII nawet zatańczyli! Pomysłodawcą festiwalu była p.Mariola Gliniecka. Szczególne podziękowania należą się wychowawcom za przygotowanie występów uczniów oraz samym uczniom, za pomysłowość i zaangażowanie.

Spektakl profilaktyczny

4 listopada br.odbyły się w naszej szkole dwa spektakle profilaktyczne. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III obejrzeli bajkę profilaktyczną pt. "Miś niegrzeczniś". Była to opowieść o misiu psotniku, który nie słuchał mamy tylko kolegów, których rady wpędzały go w kłopoty. Spektakl pełen humorystycznych dialogów, wypełniony muzyką, oparty na interakcjach z publicznością, z użyciem strojów i rekwizytów bardzo spodobał się naszym najmłodszym dzieciom.
Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli natomiast spektakl pt. "Super żart". Opowiadał on o chłopcu, który przeprowadził się do dużego miasta i natrafił na wiele problemów w nowym otoczeniu. Chłopak uległ presji otoczenia i zaczął podejmować ryzykowne decyzje, a także eksperymenty z alkoholem i dopalaczami. Widzowie z dużym zainteresowaniem śledzili jego zmagania z samym sobą, wewnętrzną walkę pomiędzy wpojonymi przez rodziców wartościami a presją otoczenia.
Obydwa spektakle w wykonaniu aktorów "Teatru Kurtyna" z Krakowa były niezwykle pouczające i poruszały wiele zagadnień z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych, edukacji zdrowotnej oraz kształtowania postaw społecznych.#OSEhero: Jakub Słubik, Radawnica

Jeden i zero – dwie najważniejsze cyfry dla nauczyciela informatyki, dodatkowo cyfry te składają się na liczbę 10, czyli staż mojej pracy przy tablicy. Oprócz przeprowadzania przez wirtualne labirynty pozwalam dzieciom i młodzieży spotkać się ze sztuką jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Te dwa światy na pierwszy rzut oka odległe jak dwa bieguny mają swoje wspólne wartości, które na swoich zajęciach staram się uwypuklać. Z zaangażowaniem wprowadzam artystyczny charakter w świat poukładanych cyfr i na odwrót, dzięki czemu lekcje które prowadzę nigdy nie wpadają w schematyczne tory.
Moje supermoce: prędkość, humor, dystans, serce.
Wiemy, że…
Pan Jakub jako aktywny artysta, muzyk i plastyk zachęca młodzież do tworzenia nowych rzeczy o unikatowej wartości, a tych których do sztuki namawiać nie trzeba wprowadza w świat multimediów i oprogramowania niezbędnego do odnalezienia się w XXI w. Stara się nie być mentorem, a towarzyszem ich drogi i nauki, przyjacielem i przewodnikiem. Z wieloma absolwentami współpracuje na polu artystycznym tworząc projekty muzyczne. Dzięki temu uczy się od nich poprzez wymianę myśli i energii.

https://osehero.pl/osehero/jakub-slubikPaździernik - miesiącem
bibliotek szkolnych


Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
    Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: „Wyobraź sobie …"
    Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursach, którym przyświecały następujące cele: promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, promocja czytelnictwa, popularyzacja czytania jako formy spędzania czasu wolnego, umiejętność dzielenia się doświadczeniami czytelniczymi, kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.
Konkursy:
1.  Wyobraź sobie … - dla uczniów klas pierwszych; uczniowie pracowali w grupach, przygotowując plakat – „Wyobraź sobie… bibliotekę swoich marzeń”;
2.  Nasze zakładki, czyli co w książce znaleźć można - dla uczniów klasy drugiej i trzeciej; uczniowie pracowali w parach, przygotowując zakładkę do książki;
3.  Warto mnie przeczytać! - dla uczniów klasy czwartej i piątych; uczniowie pracowali
w grupach, przygotowując plakat promujący czytelnictwo (zachęcający do czytania książek, odwiedzania szkolnej biblioteki itp.);
4.  Wyobraź sobie … - dla uczniów klas szóstych; uczniowie pracowali w parach, grupach; zadanie polegało na zaprojektowaniu okładki dla nieistniejącej realnie, lecz istniejącej
w waszej wyobraźni książki;
5.  Przyłapani na czytaniu! - dla uczniów klasy siódmej i ósmej; zadanie polegało
na sfotografowaniu osoby/osób czytającej/czytających.
Wszystkim uczestnikom konkursów GRATULUJEMY!!!
Zachęcamy do odwiedzania biblioteki szkolnej
ORGANIZATORZY: Alicja Gondek-Sawa, Renata Jabłońska

Apel klasy ósmej

Od kilku już lat w naszej szkole uczniowie klas IV – VIII prezentują swoje zainteresowania i pasje, na  apelu  szkolnym . W tym roku jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy VIII. Był to, jak sami podkreślili ,  ostatni ich apel związany z tematyką własnych zainteresowań; odbył się 30 października 2019r.
Prowadzący, Lena i Miłosz, poprosili kolegów o przedstawienie świąt przypadających w listopadzie oraz związanych z miesiącem przysłów. Oliwier przypomniał, co to jest pasja, a prowadzący dokonali analizy pasji ósmoklasistów na przestrzeni trzech ostatnich lat. Jak się okazało nie wszyscy  wytrwali w rozwijaniu swoich zainteresowań. Niewątpliwie najwięcej ma ich Zuzia – żeglarstwo, taniec, gra na gitarze i rysunek. Wiktoria tworzy piękne fryzury – już dziś można chyba powiedzieć, że właśnie ta pasja utoruje jej drogę w przyszłości, interesuje się również strzelectwem. Nikola zainteresowała się jeździectwem, Mikołaj nie odstawił swojej kostki Rubika i ustala nowe rekordy czasowe w jej układaniu, Lena i Ada kochają czytać i tak już pewnie zostanie.  Pasjonacj stwierdzają, że miło mieć swoje hobby.
W tym roku szkolnym, podczas apelu, ósmoklasiści przeprowadzili wywiad z wybranymi nauczycielami na temat ich pasji. Sara i Lena rozmawiały z Panią Wicedyrektor Mariolą Gliniecką, a Mikołaj i Miłosz z Panem Jakubem Słubikiem. Były to ciekawe wywiady, które zdecydowanie pokazywały, że pasje rozwijają, kształcą i pozwalają piękniej żyć. Pan Jakub zaprezentował po raz pierwszy swój nowy utwór muzyczny pt.: „Uciekam”- jest autorem tekstu  i muzyki.
 Dziękujemy nauczycielom, że zechcieli opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, spotkanie społeczności  szkolnej było dużo ciekawsze.
Na zakończenie  dziewczyny z klasy, już tradycyjnie, wykonały taniec według choreografii Zuzi – baaaaaaaaaaaaardzo ładnie!  Sara i Roksana refleksyjnie, przed  dniem Wszystkich Świętych, zaprezentowały  wiersz księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi”.Akcja MEN "Szkoła pamięta"

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia . Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.
W ramach tej akcji została u nas zorganizowana wystawa pt. "Ludzie stąd", ukazująca sylwetki osób zasłużonych dla lokalnej społeczności i regionu. Uczniowie oraz osoby odwiedzające naszą szkołę mogły obejrzeć zdjęcia oraz przeczytać o osiągnięciach i zasługach nieżyjących już nauczycieli, bibliotekarzy, sołtysów, leśników, członków Związku Polaków w Niemczech czy żołnierzy walczących o przełamanie Wału Pomorskiego. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, gdyż niejednokrotnie odwiedzający odnajdowali na niej członków swoich rodzin. Uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą odwiedzili także groby osób zasłużonych, pochowanych na radawnickim cmentarzu. Zapalono także znicze na Cmentarzu Wojennym w Złotowie oraz pod pomnikiem w Grudnej, którym opiekuje się nasza szkoła. Zawsze pamiętamy!

Wyjazd klasy VII i VIII  do kina na film „Powrót Bena"
w reżyserii Petera Hedgesa


25 pażdziernika 2019 r uczniowie klasy VIII i VII,w ramach realizacja zagadnień z programu profilaktyczno - wychowawczego: profilaktyka uzależnień, wybrali się do Piły do kina „’Helios” na film pt. „Powrót Bena" w reżyserii Petera Hedgesa. Był to seans realizowany w ramach kina tematycznego dla szkół. Po filmie odbyła się pogadanka na temat głównego problemu filmu - uzależnienie od narkotyków i wielka troska matki o powrót syna do „czystego” życia. Film zdecydowanie trzymający w napięciu wzruszeń, strachu o właściwe wybory Bena, poczuciu bezradności i krzty nadziei, która wolno, lecz usilnie się tląca, niemal całkowicie pochodzi od wyczerpanej małymi „bataliami” matki, świadomej stawki ponownego zagubienia się jej syna. Uczniowie w wielkim skupieniu i ciszy mierzyli się z ciekawą fabułą filmu. Na koniec prowadzący pogadankę przedstawił uczniom prezentację multimedialną o przyczynach i skutkach uzależnień w ogóle.
Uczniowie biorący udział w dyskusji otrzymali skromne upominki.
Wyjazd zorganizowały: Mariola Gliniecka, Klaudyna Jakiel i Jolanta Rusinowska.


List do Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii
i Irlandii Północnej, Elżbiety II


Dnia 24 października podczas zajęć koła języka angielskiego uczniowie klas piątych wraz z nauczycielką p. Joanną Zamczyk napisali list do Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbiety II. 
Uczniowie złożyli Królowej życzenia z okazji zbliżającej się 72. rocznicy ślubu, opisali  naszą szkołę, klasę języka angielskiego oraz swoje zainteresowania. Zwrócili się również
z prośbą o przesłanie zdjęć rodziny królewskiej bądź ulotek dotyczących życia w Pałacu Buckingham. Uczniowie wykonali także prace plastyczne – portrety Królowej Elżbiety II oraz obrazki przedstawiające flagę Zjednoczonego Królestwa.
Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na odpowiedź. 

EU Code Week 5 - 20 października 2019

Kodowanie to nie tylko programowanie i wykorzystanie nowoczesnych technologii. To przede wszystkim szereg umiejętności związanych z rozwiązywaniem problemów, kreatywnością i myśleniem logicznym.
W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU Code Week) w naszej szkole uczniowie klas V – VIII na lekcjach języka angielskiego pracowali nad własnymi animowanymi dialogami w popularnym programie Scratch. Młodsi uczniowie pokazali,
że kodować można również bez wykorzystania komputerów i Internetu – wystarczyły zakodowane obrazki.

mLegitymacja

W ramach projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej nasza szkoła reprezentowana przez Dyrektora Karola Wielgusa podpisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie wykorzystywania systemu teleinformatycznego i publicznej aplikacji mobilnej w celu wydawania mLegitymacji szkolnej.
Dzisiaj 18 pażdziernika 2019r. w naszej szkole została wydana pierwsza mLegitymacja.Ślubowanie klas I

18 października 2019r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. O godzinie 9.00 w obecności pana dyrektora i zaproszonych rodziców pierwszaki zaprezentowły  program artystyczny, w którym była mowa, iż  w szatni dzieci pod słyszały rozmowę swoich wychowawczyń, że coś się szykuje. Jakieś pasowanie, czy może jakieś lanie. Dziwują się na tym i nie wiedzą co zrobili, że  na to lanie zasłużyli. O wyjaśnienie , co to znaczy pasowanie pytają swojego starszego kolegę, który im mówi, że pasowanie wcale nie znaczy lanie. To uroczyste ślubowanie i każdy pierwszak prawdziwym uczniem się stanie! Zanim to jednak nastąpi, muszą przejść przez kilka prób: mądrości, uśmiechu, zręczności, śpiewu, znajomości przepisów drogowych i liczenia. Oświadcza im, że te zmagania i popisy ocenią rodzice oraz pan dyrektor. Jak się okazało uczniowie śpiewająco odpowiadali na wszystkie pytania, w wyniku czego pięknie zdali wszystkie próby i mogli  zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszaki ślubowały na sztandar szkoły. Po ślubowaniu i pasowaniu na ucznia przez pana dyrektora, uczniowie otrzymali od wychowawczyń pamiątkowe dyplomy, a od przedstawicieli Rady Rodziców drobne upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez panie z trójki klasowej. Nad całością uroczystości czuwały wychowawczynie klasy Ia  pani Ewelina Kasprzyk , a klasy Ib pani Anna Murawska.

Dzień Edukacji Narodowej


Dnia 11 października 2019r. o godzinie 10:45 odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po krótkim wprowadzeniu zabrał głos pan dyrektor Karol Wielgus, który złożył nauczycielom i pracownikom obsługi najlepsze życzenia. Pogratulował również jubilatom z okazji 25, 30, 35 – lecia pracy. Następnie odbył się krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy siódmej. Uroczystość zorganizowała nauczycielka języka polskiego: Hanna Ernest.Powiatowe Indywidualne Biegi Sztafetowe – KRAJENKA 2019

8 października 2019 r. w Krajence odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Do mistrzostw przystąpiło wiele szkół z powiatu złotowskiego. Reprezentacja naszej szkoły to 53 uczniów ze wszystkich klas:
Odnieśliśmy sukces i zdobyliśmy w tych zawodach:
- I m i złoty medal – Bartłomiej Rutkowski z klasy II
- I m i złoty medal -  Ksawery Czornij, uczeń klasy VI a
- III m i brązowy medal – Julia Misztal, uczennica klasy Ia
Uczniowie : Bartłomiej Rutkowski i Ksawery Czornij zakwalifikowali się na Mistrzostwa Województwa w Biegach Przełajowych, w Żerkowie, 11 października 2019 r.
Gratulujemy i życzymy powodzenia
 Opiekunami młodych sportowców byli nauczyciele wychowania fizycznego: Grzegorz Wiśniewski, Jolanta Szczygieł i pedagog Klaudyna Jakiel.
Spotkanie klas I - III z Pyrkiem

4 października na zaproszenie nauczycieli klas I-III do szkoły przybyli funkcjonariusze policji z Ruchu Drogowego. Przybyli wraz ze swoja maskotką Pyrkiem. Tematem spotkania z uczniami było szeroko rozumiane bezpieczeństwo na drodze: bezpieczna droga do szkoły i do domu, przechodzenie przez jezdnię, poruszanie się po zmroku itp. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu zadając mnóstwo pytań policjantom. Na koniec każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z Pyrkiem.

„Srzątanie Świata”

Pierwszego października 2019 r. klasa VI a wzięła udział w ogólnopolskiej  akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA”
Na akcję wyruszyliśmy wyposażeni w worki na śmieci oraz specjalne „chwytaki”. Nasz wyznaczony teren to prawa strona pobliskiego lasu. Zbieraliśmy śmieci papierowe, plastikowe (pojemniki) oraz szklane (butelki). Wycieczka przebiegała zgodnie z planem. Uczniom dopisywał dobry humor, były koleżeńskie rozmowy, żarty itp.
Zebrane śmieci posegregowaliśmy i zostały wrzucone do odpowiednich pojemników. 
Jolanta Szczygieł
Gala Wielkopolski Nauczyciel Roku

5 października 2019r. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala podsumowująca konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku.
W tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 30 nagród i wyróżnień.
Podczas spotkania zostali uhonorowani nauczyciele oraz szkoły i przedszkola które wyróżniają się innowacyjnością, wysoką jakością nauczania, współpracą ze środowiskiem lokalnym jak również kształtowaniem wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich.
Zwycięzcy, laureaci oraz wyróżnieni w Konkursach otrzymali nagrody finansowe, dyplomy oraz pamiątkowe statuetki.
Miłym akcentem Gali, na którą przybyli liczni goście był koncert 10 TENORÓW oraz Orkiestry Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej.
W uroczystej gali brali udział także przedstawiciele naszej szkoły, pan dyrektor Karol Wielgus oraz pan Jakub Słubik, nauczyciel informatyki i przedmiotów artystycznych. W zeszłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie o tytuł Wielkopolskiej Szkoły Roku. W tym roku o tytuł Wielkopolskiego Nauczyciela Roku walczył pan Jakub Słubik. Mimo, że tytułu nie uzyskał, już samo znalezienie się w tak zacnym gronie było ogromnym wyróżnieniem. Panu Jakubowi gratulujemy i liczymy, że zostanie nagrodzony w kolejnych edycjach konkursu.IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem.  Najpierw trwały przygotowania, podczas których uczniowie przypominali  sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw.  Potem był już 4 października, czyli sprawdzanie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Nauczyciele matematyki przeprowadzali akcję w klasach i w szkole.  Uczniowie  stali  się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Jako pierwsi zostali sprawdzeni: pan dyrektor Karol Wielgus oraz pani wicedyrektor Mariola Gliniecka. Oczywiście bez żadnych problemów udzielili poprawnych odpowiedzi
i otrzymali Certyfikat uzyskując tym samym tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W roli egzaminatorów byli: Dawid Keplin, Lena Czepulonis, Sara Dechnik, Wiktoria Domaradzka, Lena Frydrychowicz i Wanessa Ulko.
Asystenci: uczniowie klasy IVa.
Koordynatorem i organizatorem tego dnia w szkole była Sylwia Żyjewska.
Pomoc koordynatora: Mirosława Sielicka oraz Monika Rębiś.Nocy Zawodowców

Dnia 4.10.2019r. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą w komplecie ;), wzięli udział w Nocy Zawodowców 2019 Edycja 2.0, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Złotowie. Spotkanie odbywało się w godzinach  17.00 – 21.00. Najciekawszym punktem były warsztaty zawodowe, które prowadzone były w osobnych salach lekcyjnych. Prezentowano w nich ofertę kształcenia zawodowego szkół ponadpodstawowych Powiatu Złotowskiego oraz wybranych placówek edukacyjnych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Można było również skorzystać z warsztatów z doradztwa zawodowego. Wydarzenie zakończył niesamowity pokaz światło i dźwięk, który na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i ich opiekunów.
Dziękujemy organizatorom, przedstawicielom szkół ponadpodstawowych za ciekawe prezentacje i zajęcia oraz Panu Piotrowi Lachowi, Wójtowi Gminy Złotów, za zorganizowanie bezpłatnego dojazdu dla uczniów naszej szkoły.„Cinderella” („Kopciuszek”)
dla wychowanków Przedszkola Publicznego im. Królewny Śnieżki
w Zakrzewie


Dnia 3 października 2019r. uczniowie należący do koła języka angielskiego wystawili spektakl  pt. „Cinderella” („Kopciuszek”) dla wychowanków Przedszkola Publicznego im. Królewny Śnieżki w Zakrzewie.  Dla naszych uczniów był to z pewnością dzień pełen wrażeń. Po wielu dniach przygotowań nadszedł dzień sprawdzenia swoich umiejętności. Młodzi aktorzy wspaniale odegrali swoje role oraz zaprezentowali wysoki poziom umiejętności językowych. Po spektaklu czekał na nich poczęstunek, otrzymali również dyplomy i słodkie upominki. Natomiast najlepszą nagrodą dla prowadzącej zajęcia, pani Joanny Zamczyk, były uśmiechnięte buzie uczniów oraz ich prośby o przygotowanie kolejnego przedstawienia. Praca z tak zmotywowanymi uczniami to czysta przyjemność.  Dziękuję Wam !
Wyjazd odbył się w ramach innowacji pedagogicznej „Elementy teatralne w nauczaniu języka angielskiego. Nauka poprzez zabawę” .
Nasi aktorzy :
Martyna Lisiecka – Kopciuszek
Wiktor Hrynkiewicz  – książę
Patryk Madziała – król
Zuzanna Kowalski – macocha
Natalia Kowalska – siostra Anastasia
Kinga Kiejzik –  siostra Drizella
Zofia Sierosławska – wróżka
Wojciech Skoczylas – posłaniec
Konrad Ziółkowski – ojciec Kopciuszka
Wanessa Ulko – narrator
Maciej Orzechowski – narrator
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Hannie Lalik za zaproszenie i ciepłe przyjęcie oraz panu Rafałowi Nowakowi za transport do Zakrzewa.

Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych

30 września 2019 r. w Krajence odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Do mistrzostw przystąpiło dziesięć szkół z powiatu złotowskiego. Reprezentacja naszej szkoły to cztery sztafety:
- dziewczęta klas IV-VI,
- chłopcy klas IV-VI,
- dziewczęta klas VII-VIII,
- chłopcy klas VII- VIII.
Odnieśliśmy sukces i zdobyliśmy w tych zawodach:
- I m i złote medale (dziewczęta IV-VI)
- II m i srebrne medale (chłopcy IV-VI).
Tym razem aż dwa puchary trafiły do naszej szkoły!
Pozostałe wyniki:
- V miejsce dziewczęta klas VII-VIII.
- V miejsce chłopcy klas VII-VIII,
Opiekunami młodych sportowców byli nauczyciele wychowania fizycznego: Grzegorz Wiśniewski i Jolanta Szczygieł.

Dzień sportu

27 września 2019 r., w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, pod patronatem BEAKTIW, odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. 
Sportowa impreza, pod nazwą „Szkolny miting LA”, miała charakter masowy. Każdy uczeń mógł wziąć udział w dwóch lekkoatletycznych konkurencjach i  tym samym sprawdzić swoją sportową „formę” oraz bić życiowe rekordy.
Dzień sportu rozpoczął się w auli szkolnej apelem, na którym przekazano informacje dotyczące organizacji imprezy. Następnie wszyscy uczniowie udali się na boisko sportowe gdzie odbyły się konkurencje lekkoatletyczne:
- bieg na dystansie 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m,
- skok w dal,
- rzut piłką lekarską, palantową
- sztafeta szwedzka.
 Rywalizowało między sobą 120 uczniów :
Każdą z klas (IV, V, VI, VII, VIII) reprezentowali najsprawniejsi uczniowie. Pozostali wraz z wychowawcami i nauczycielami gorąco kibicowali swoim kolegom i koleżankom. Dzień sportu uatrakcyjniło palące się cały czas ognisko, przy którym można było ogrzać się i upiec kiełbaski.
Dzień sportu zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: Grzegorz Wiśniewski i Jolanta Szczygieł.

Miganie z Fundacją Złotowianka

Dnia 29 września 2019 r. w Złotowie na placu Paderewskiego odbyła się próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym miganiu z Fundacją Złotowianka. Ponad 640 osób migało, został ustanowiony nowy rekord Polski - właśnie w Złotowie. Wolontariuszkami  podczas tego wielkiego wydarzenia były, m.i. uczennice naszej szkoły: Wiktoria Domaradzka, Sara Dechnik, Roksana Jurkszak, Nikola Pietrzak i Natalia Hammacher.
Super dziewczyny! Warto bezinteresownie pomagać! Bicie rekordu w jednoczesnym miganiu

25 września uczniowie klas V-VIII spotkali się z przedstawicielką Fundacji Złotowianka, panią Kariną Buczek, która uczyła ich hymnu fundacji w języku migowym. Wszystko to w związku z przygotowaniami do próby pobicia rekordu Polski w jednoczesnym miganiu. Przez godzinę uczniowie uczyli się nie tylko hymnu fundacji, ale także podstawowych zwrotów i imion. Czas zleciał bardzo szybko. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do pobicia rekordu Polski 29 września.Międzynarodowy Dzień Kropki

Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
 W naszej szkole również po raz kolejny obchodziliśmy to niezwykłe święto. Obejrzeliśmy film, dzięki któremu uczniowie poznali historię małej Vashti.  Być może zachęci on młodych czytelników do sięgnięcia po książkę zatytułowaną The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce,
 która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie klas pierwszych, drugiej, trzeciej i czwartej wspólnie bawili się wykonując kropkowane prace plastyczne.
Prace naszych uczniów udowodniły, że uczniowie naszej szkoły
są kreatywni, odważni i potrafią się bawić!Spotkanie z państwem
Bogusławą i Stefanem Furtak


19 września odwiedzili naszą szkołę szczególni goście, państwo Bogusława i Stefan Furtakowie. Państwo ci od wielu lat poszukiwali wiadomości o swoim dziadku, Aleksandrze Łojko, który zginął na wojnie. Niestety, mimo kontaktów z Ambasadą RP w Moskwie oraz Polskim Czerwonym Krzyżem, niewiele udało się ustalić. Na ślad swojego przodka natrafili przypadkowo w Internecie. Wpisując nazwisko dziadka natrafili na listę żołnierzy poległych w Grudnej, umieszczoną na stronie internetowej naszej szkoły. Tam też znaleźli wszystkie informacje dotyczące walk na Wale Pomorskim i naszych działań, związanych z pomnikiem w Grudnej. Wizyta w naszej szkole była punktem kulminacyjnym tych poszukiwań. Państwo Furtakowie spotkali się z uczniami, podarowali szkole pamiątki po dziadku, a także odwiedzili Grudną, gdzie zginął Aleksander Łojko. Ostatnim punktem była wizyta na Cmentarzu Wojennym w Złotowie, gdzie mogli na mogile dziadka po raz pierwszy zapalić znicz i złożyć kwiaty. To była bardzo wzruszająca chwila, która utwierdziła nas w przekonaniu, że prace związane z pomnikiem w Grudnej miały głęboki sens. Kolejnej rodzinie  udało się odnaleźć grób bliskiej osoby, co przez wiele lat wydawało się niemożliwe. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że mogliśmy się do tego przyczynić, ale też, ze poznaliśmy losy kolejnego żołnierza, który zginął, walcząc o naszą o wolność."Przepis na sukces"
Projekt Kostka 2019


20 września uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w programie profilaktycznym "Przepis na sukces", realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty w Złotowie w ramach Projektu Kostka 2019. Uczniowie z różnych szkół spotkali się w Hali Złotowianka, gdzie wysłuchali świadectw wychodzenia z nałogów dwóch osób: rapera Anatoma i jego kolegi, Krzysztofa.
Najważniejsze cele tego programu to profilaktyka uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiana postawy u młodzieży, zachęcenie do rozwijania swoich zainteresowań i przedstawienie wartości chrześcijańskich, gdyż organizatorem Projektu Kostka jest Parafia Rzymskokatolicka pw. WNMP w Złotowie. Mamy nadzieję, że spotkanie to dało do myślenia naszym uczniom i nie sięgną oni po używki, by w ten sposób próbować rozwiązywać swoje problemy.Opiekę nad uczniami sprawowały panie Jolanta Rusinowska, Klaudyna Jakiel i Mariola Gliniecka.Narodowe Czytanie

Polska akcja propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.
Akcję zapoczątkowano w 2012r.z okazji 200-lecia Drugiej wojny Polskiej i Najazdu Napoleona na Rosję.
Podczas tegorocznej odsłony akcji "Narodowe czytanie" Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.
W naszej szkole czytano fragmenty Katarynki - Bolesława Prusa.
Akcję narodowego czytania otworzył ksiądz proboszcz Sławomir Patelski.
Czytali również : Pani Ewa Mróz, Pani Alicja Gondek-Sawa, Pani Mariola Gliniecka, uczennica klasy VIII Adriana Łatko oraz klasy VII Zuzanna Paluch.
Akcję Narodowego Czytania zakończył Pan Dyrektor Karol Wielgus.Nasza szkoła w telewizji

12 września gościliśmy telewizję regionalną ze Szczecina. W związku z tym, że nasza szkoła została podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, mieliśmy okazję pochwalić się jak wykorzystujemy technologie informacyjno - komunikacyjne na naszych zajęciach. Po szkole przedstawicieli telewizji oprowadzały Adriana Łatko oraz Lena Czepulonis. Pokazaliśmy zajęcia na magicznym dywanie, lekcje z tablicą interaktywną w klasie I, lekcję języka angielskiego z wykorzystaniem monitora interaktywnego oraz licznych aplikacji internetowych, zajęcia z programowania oraz program e biblio, działający w naszej bibliotece szkolnej. A to tylko wycinek tego, co możemy robić na lekcjach, dzięki dostępowi do szerokopasmowego Internetu. 17 września odbyła się emisja nagranego z naszym udziałem programu E-dukacja Przyszłości. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła została zaprezentowana nie tylko jako zadbana, ale także nowoczesna i przyjazna uczniom.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020Aktualności.....


 Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Galeria absolwentów


Szkolny zestaw podręczników
Kalendarz roku szkolnego


UCZNIOWIE:

    Strony www

  Plan lekcji 

ETWINNING

 

NAUCZYCIELE:

   Innowacje

Dobre praktyki


 Kontakt

Copyright © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus