Wyróżnienie "Wielkopolska
Szkoła Roku"

     Patron szkoły
     O szkole 
    
Koncepcja szkoły 
     Statut

    Regulamin szkoły

     Program wych.-prof.

     WZO  

     Kadra 
     Wychowawcy

     Biblioteka  

     Samorząd 

     Rada Rodziców 

 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi szkoły
     Arboretum

     Galeria

EDUKACJA

REGIONALNA

 


STRONA GŁÓWNA>Aktualności...

Rok szkolny 2023/2024




X Powiatowy Festiwal
Piosenki Integracyjnej














Mikołajki

6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. W tym dniu wśród  uczniów i nauczycieli dominował kolor czerwony. Podczas długich przerw w auli odbyło się świąteczne karaoke. Nauczyciele zaśpiewali  piosenkę  „Kto wie” zespołu De Su. Następnie w świątecznych utworach zaprezentowali się chętni i odważni  uczniowie klas 1-3 i 4-8. Naszą szkołę odwiedził również Mikołaj;)  Wszyscy świetnie się bawili i wspaniale integrowali. Do zobaczenia za rok!





"Bal Zawodów"

29 Listopada odbyła się w naszej szkole impreza pod hasłem
"Bal Zawodów". 👨‍🔧👩‍⚕️👨‍🏫
Podczas uroczystości uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie wywiady z osobami wykonującymi różne zawody. 🎥
Obył się również konkurs na najlepsze przebranie prezentujące wybrany zawód. 🥇🥇🥇
Kolejnym punktem imprezy były zabawy andrzejkowe oraz dyskoteka. 🕺🪩💃🏻
Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były
Pani Joanna Zamczyk i Klaudyna Jakiel.
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i pomoc przy organizacji.








Najpiękniejszy Wianek Świąteczny

Nasza szkoła brała udział w konkursie na Najpiękniejszy Wianek Świąteczny organizowanym przez Fundację Złotowianka. Do fundacji napłynęło 60 prac. W wyniku konkursu w dniu 25.11.2023r. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy nagrodę prezes fundacji "Złotowianka".


Turniej Rodła









Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W środę 15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Rozpoczęliśmy od testu na jej znajomość w klasach IV – VIII. Stres był, gdyż czasu było bardzo mało. Celem było wyłonienie Mistrza. Po licznych dogrywkach ten tytuł w tym roku uzyskali:
I – Michalina Rachula klasa VII
II – Adrian Krawczyk klasa VII
III – Gracz Wiktoria klasa V b
W tym dniu, każdy kto napotkał na swej drodze Patrol został przepytany ze znajomości tabliczki, a w nagrodzę otrzymywał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcom gratulujemy.





Narodowe Święto Niepodległości

         Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole upłynęły pod hasłem ,, Z Pieśnią ku Wolności”.
 Uroczystość odbyła się  w przeddzień święta narodowego- w piątek, 10 listopada. Tego dnia, miały miejsce dwa osobne spotkania, o godzinie 9.00 dla wszystkich przedszkolaków, następnie o godzinie 9.45 dla klas 1-8.
      Na część oficjalną składało się wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego i deklamacja 3 wierszy o niepodległości w wykonaniu uczniów z klasy 5a: Darii Kowalski, Igora Hammachera, Błażeja Hammachera, Zlatej i Matvieja  Ihunov. Uczniowie ci zostali przygotowani  przez panią Alicję Gondek- Sawa.
Prowadzącymi uroczystość byli: Kornelia Kachelek ( 5a) oraz Oliwier Durecki ( 7a).
  Bardzo wzruszającym elementem był występ  pięciolatków pod opieką pani Anny Urbańskiej. Dzieci wykonały,
 przy pomocy instrumentów muzycznych,  piosenkę ,,Jaki piękny kraj”.  Były ogromnie przejęte swoim przedstawieniem, tym bardziej, że patrzyli na nich zaproszeni rodzice. Natomiast sześciolatki,  pod kierunkiem swojej pani, Karoliny Stachnik, przygotowały 20 min. montaż słowno - muzyczny, do którego ćwiczyły  blisko 2 miesiące. Pięknie  zaśpiewały piosenkę ,,Od morza aż do Tatr” oraz wzruszyły tańcem do melodii z filmu ,,Czas honoru. Te dwa utwory zaprezentowały także w drugiej części uroczystości, przed starszymi uczniami, uzyskując aplauz publiczności. Przedszkolaki były ubrane, zgodnie z główną ideą uroczystości,  w biało- czerwone stroje. Dzieci, po swoim występie,  otrzymały od wszystkich widzów rzęsiste brawa oraz gorące gratulacje od pana dyrektora Karola Wielgusa.
Druga część obchodów święta, dla uczniów klas I- 8,  miała charakter Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.
 Każda klasa wykonała wylosowany wcześniej utwór.
 Wykonanie nie podlegało ocenie jurorów. . Każda klasa włożyła duży wysiłek w swój występ, zachwycili uczniowie z klas 1- 3, a także klasa 8 w swoim finałowym wystąpieniu. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i słodkościami.
  Nadspodziewanie dużo emocji i radości sprawił zorganizowany  konkurs- zabawa w strzelaniu lotkami do tarczy zbudowanej z biało - czerwonych balonów. Po troje uczniów z każdej klasy miało po 3 rzuty. Doping na widowni był porównywalny z dużym wydarzeniem sportowym. W zaciętym finale rywalizowali ze sobą uczniowie klasy 5a i 7, z korzyścią dla tych ostatnich.  
Wszyscy uczestnicy wspólnej zabawy konkursowej zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Tak oto, w sposób poważny i radosny jednocześnie,  nasza szkoła uczciła powrót Polski na mapy Europy.
Za zorganizowanie tego dnia odpowiedzialna była p. Dorota Piszczek, za oprawę muzyczną i techniczną - p. Jakub Słubik, a wystrój auli oraz wszelką pomoc świadczyli uczniowie 8 klasy.
           Trzeba podkreślić, że młodzież naszej szkoły, bardzo godnie uczciła Urodziny Niepodległej, zarówno poprzez zaangażowaną postawę, galowy strój oraz bardzo czynny udział w całej uroczystości, dzięki czemu to wydarzenie na pewno przejdzie do historii szkoły.







Szkoła pamięta o zmarłych nauczycielach

9 listopada klasa 5a wraz z Paniami Jolantą Szczygieł i Agnieszką Słubik wyruszyli na cmentarz, gdzie  w ciszy, zadumie i skupieniu zapalili  znicze na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły. Pamiętamy o tych, którzy odeszli, a którzy tak wielką rolę odegrali w życiu młodych ludzi.



"Do hymnu z Ministerstwem Sprawiedliwości"

Uczniowie naszej szkoły oraz oddziału przedszkolnego: Jan, Weronika i Anna Słubik zdobyli pierwsze miejsce
w ogólnopolskim konkursie "Do hymnu z Ministerstwem Sprawiedliwości". Do konkursu nadesłano aż 380 zgłoszeń od dzieci
z przedszkoli, zerówek oraz klas I-III szkół podstawowych
z całej Polski. Gratulujemy zwycięzcom!



XXIII Spotkanie z Pieśnią Patriotyczną "Cześć Polskiej Ziemi"

Uczeń naszej szkoły Jan Słubik zdobył I miejsce na szczeblu powiatowym na XXIII Spotkaniu z Pieśnią Patriotyczną "Cześć Polskiej Ziemi" w Chojnicach.  Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach i Chojnickie Centrum Kultury. Gratulujemy zwycięzcy!


Konkurs plastyczny dla klas I-III
pt.”Portret Maryi”


W październiku odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Portret Maryi” dla uczniów klas I-III. Spośród wszystkich prac jury w składzie: Mariola Gliniecka, Sylwia Mróz, Monika Worona, Joanna Zamczyk , Renata Jabłońska i Honorata Filipek przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Aleksander Misztal – kl. 2, II miejsce ex aequo: Maciej Kmiecicki – kl. 2 i Jan Słubik – kl. 3b oraz III miejsce -  Jan Januszewski – kl. 3a. Gratulujemy zwycięzcom!


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

7 listopada na naszych szkolnych korytarzach zaroiło się od postaci z bajek. Spotkaliśmy: Hermionę z Harrego Pottera, super bohaterów: Batmana, Supermena, super Mario, doktora Strenge’a. W tym dniu nie mogło zabraknąć również pięknych księżniczek: Anny, Elzy, a także przepięknej gnijącej panny młodej;) Pojawił się też Gargamel ze Smerfów, Pippi Langstrumpf, Minionki, przeróżne czarownice, Czerwony Kapturek wraz z Babcią i wilkiem w różnych wersjach, Alwin z ekipą wiewiórek, w wykonaniu dziewczyn z siódmej klasy i wiele wiele innych ciekawych postaci.
Punktem kulminacyjnym bajkowego święta było rozstrzygnięcie wcześniej ogłoszonego konkursu na najoryginalniejsze bajkowe przebranie. Do oceny strojów uczniów z klas 1-3 zaproszono przedszkolaków: Stasia, Wiktorię i Olę z grupy 6- latków.  Dzieciom najbardziej podobała się Viktorija Jarosz z 2a, która przebrała się za księżniczkę. Na kolejnej długiej przerwie zaprezentowały się klasy 4-8. Komisja składająca się z nauczycieli stanęła przed bardzo trudnym wyborem. Dlatego przyznano nagrodę ex aequo dla Agaty Marchlewskiej z klasy 5a i Kamili Cios z 6a. Agata przebrała się za księżniczkę z księciem przemienionym   w żabę;), a  Kamila za dzieciaka, który rządzi!
Tym optymistycznym akcentem, rozjaśniliśmy codzienną szkolną nudę podczas przerw w naszej szkole;) Wszystkim dziękujemy za super zabawę i super przebrania w tym dniu! Przebrani uczniowie otrzymali pochwały do dziennika. Serdecznie zapraszamy do zabawy w przyszłym roku;) Nad całością czuwały panie: Joanna Zamczyk, Klaudyna Jakiel.







#szkoła pamięta,
akcja Samorządu Uczniowskiego


31 października członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielkami paniami Mariolą Gliniecką i Klaudyną Jakiel wybrali się do pobliskiej wioski Grudna, aby posprzątać, zapalić znicze przy pomniku oraz upamiętnić poległych tam żołnierzy, walczących w bitwie Armii Wojska Polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego.  Uczniowie z ciekawością i zainteresowaniem słuchali opowieści o walkach toczonych w tym miejscu na początku lutego 1945 roku. Następnie udaliśmy się do pobliskiej wioski Podgaje, w której stoi pomnik ku czci żołnierzy 4 kompanii 3 Pułku Piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, na których żołnierze Waffen-SS  dokonali okrutnej zbrodni.  W trakcie walk o Wał Pomorski w 1945 roku 32 żołnierzom najpierw skrępowano ręce drutem kolczastym, a następnie wprowadzono do stodoły i spalono żywcem.






Światowy Dzień Oszczędzania

W ramach obchodów Światowego  Dnia Oszczędzania, który przypada  31 października, w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas I – III, złożone z trzech części, a przygotowane przez opiekuna SKO panią Annę Murawską. W uroczystości tej uczestniczyli  pan dyrektor Karol Wielgus oraz  wicedyrektor pani Mariola Gliniecka. Światowy Dzień Oszczędzania to doskonała okazja do przypomnienia dzieciom  o znaczeniu oszczędzania w każdej dziedzinie naszego życia. Niezależnie od tego czy jest się dorosłym, a tym bardziej dzieckiem. W każdej kulturze są przysłowia, które odnoszą się do oszczędzania. Jednym z takich w Polsce jest powiedzenie „Ziarenko do ziarnka, a zbierze się miarka”, które było tytułem inscenizacji wykonanej przez uczniów klasy IIIa. Całość przedstawienia zakończona była brawurową piosenką SKO – to jest to. W drugiej części spotkania pani Ania zadawała pytania dotyczące  wiedzy o  pieniądzach i punktu kasowego Spółdzielczego Banku Ludowym w Radawnicy. Dzieci również dowiedziały się, gdzie przechowuje się stare monety i jak nazywa się taka osoba. W nagrodę za wyśmienitą znajomość tematu , każda klasa otrzymała upominek w formie latającego dysku z logo SKO. Trzecia część spotkania to wspólne obejrzenie bajki pt.  „Moje pierwsze pieniądze – Magiczne pudełko.” Tak więc pamiętajmy, że zdecydowanie warto prowadzić oszczędny tryb życia, który w przyszłości może zdecydowanie wpłynąć na jakość naszego bytu.





Zajęcia programowania robotów

Na zajęciach uczniowie klasy szóstej korzystając z robota mboot uczą się programowania. Połączenie fizycznego robota ze środowiskiem do programowania daje niezwykła frajdę i rozwija kreatywność. Uczniowie uczęszczający na zajęcia to zapaleni entuzjaści nowinek technologicznych oraz programowania. Wiele zagadnień poruszanych na zajęciach przychodzi im z łatwością gdyż na co dzień hobbystycznie zajmują się programowaniem. Dzięki wyposażeniu naszej szkoły w nowoczesny sprzęt możemy pomagać uczniom realizować swoje pasje.



Apel klasy 8

W październiku odbył się apel porządkowy przygotowany przez klasę 8. Uczniowie w formie „Talent news” przedstawili najważniejsze informacje, sukcesy szkolne oraz swoje pasje. Podczas apelu zostały wręczone nagrody w szkolnym konkursie „Quiz Różańcowy” dla klas 4-8. W kategorii klas 4-5 I miejsce zajął Nikodem Bielaszewski z kl. 5b,
 II miejsce – Antoni Szałer z kl. 5b, III miejsce Julia Misztal z kl. 5a.
W kategorii klas 6-8 I miejsce zajął uczeń klasy 7 Adrian Krawczyk,
II miejsce: Lena Ziółkowska z kl. 7, III miejsce: Mateusz Zajler z kl. 6. Gratulujemy zwycięzcom!





Kapsuła czasu

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV i V wyruszyli w podróż w czasie. Na lekcjach języka angielskiego napisaliśmy listy do samych siebie z przyszłości. Zadanie polegało na uzupełnieniu przygotowanego listu informacjami o sobie, o swoich zainteresowaniach, ulubionych potrawach, kolorach, przedmiotach szkolnych, marzeniach i planach na przyszłość. Była to świetna okazja do doskonalenia umiejętności czytania i pisania w języku angielskim. Listy zamknęliśmy w kapsułach czasu, które później wspólnie zakopaliśmy w szkolnym ogrodzie. Przeczytamy je ponownie dopiero w ósmej klasie!







Dzień Odpoczynku
dla Zszarganych Nerwów


24 października był w naszej szkole dniem spokojnym i bardzo miłym, gdyż świętowaliśmy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów - kolejne nietypowe święto obchodzone w ramach prowadzonej przez p. Klaudynę Jakiel i p. Joannę Zamczyk innowacji. Jak świętowaliśmy? Tego dnia uczniowie zwolnieni byli z niezapowiedzianych odpowiedzi ustnych i kartkówek a w szkolnej auli powstała strefa relaksu. Uczniowie przyszli do szkoły w wygodnych dresach lub piżamach oraz w kapciach. Ba! Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele! 🙂 W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie mogli odpocząć na miękkich pufach lub materacach. Dużym zainteresowaniem cieszył się także stolik z kolorowankami i grami planszowymi. Wielu uczniów miało ze sobą ciepłe koce, znalazła się nawet jedna kołdra 😀. Cały ten dzień umilała nam muzyka relaksacyjna. Nie można również nie wspomnieć o pysznej, owocowej herbacie. Dla wszystkich miał to być dzień bez stresu, dzień pełen pozytywnej energii i chyba nam się to udało ! Na twarzach zarówno uczniów, jak i nauczycieli widać było promienne uśmiechy



Święto Edukacji Narodowej

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy spotkała się w auli szkolnej na uroczystym apelu.
    Aby podkreślić wagę uroczystości rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu szkolnego
 i przedstawienia krótkiej historii tego święta. Narratorzy, Hanna Mikicka i Kazimierz Kiejzik (klasa V b), podkreślili również rolę nauczycieli w życiu każdego ucznia. Niespodzianką dla pracowników naszej szkoły było wysłuchanie piosenki nagranej specjalnie dla nich przez byłego ucznia Macieja Jęśka.
    Następnie przenieśliśmy się w bajkowy świat za sprawą aktorów szkolnego kółka muzyczno-teatralnego (uczniowie klasy V a), którzy przygotowali przedstawienie pt. „Zaczarowani”. Na scenie pojawiły się czarownice, które próbowały stworzyć idealnego…, a okazało się, że po prostu potrzebny jest Nauczyciel!
    Podziękowania od serca i wierszem oraz piosenką zakończyły część artystyczną uroczystości.
    Na zakończenie dyrektor szkoły, Pan Karol Wielgus, złożył życzenia wszystkim pracownikom i uczniom oraz gratulował nauczycielom obchodzącym jubileusz pracy zawodowej. W tym roku jubileusz obchodziły Panie: Mieczysława Ziółkowska, Dorota Bątkiewicz, Hanna Ernest, Renata Jabłońska
 oraz Pan Grzegorz Wiśniewski.







Ognisko klasy 4

W ramach integracji w piątek 6 pażdziernika klasa 4 obchodziła Święto Pieczonego Ziemniaka. Rozpoczęliśmy od zawodów sportowych, m.in. sadzenie ziemniaka, wykopki, bieg z ziemniakiem na łyżce, rzuty do celu. Zabawa była przednia, a wszystko zgodnie z zasadami Fair Play.  Podsumowaniem było ognisko z pieczonymi kiełbaskami i oczywiście ziemniaczkami.





Uroczystość pasowania na ucznia szkoły

Tradycji stało się zadość - najmłodsi uczniowie 12 października przeżyli swoją pierwszą, ważną uroczystość, jaką jest pasowanie na ucznia szkoły.
Odświętnie ubrani, przejęci w towarzystwie rodziców i nieco starszych koleżanek i kolegów, w podniosłej atmosferze ślubowali przed szkolnym sztandarem - godnie reprezentować szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Następnie pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy.
Po części oficjalnej rozpoczęły się popisy recytatorsko - wokalne. Upominków, pamiątkowych zdjęć nie było końca. Następnie, już jako uczniowie, udali się do swojej klasy na poczęstunek i pierwsze refleksje.






Światowy Dzień Drzewa

Z okazji światowego Dnia Drzewa, które obchodzone jest 10 października uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Lasów Państwowych #sadziMy i posadziliśmy symbolicznie drzewka: lip, klonów, świerku, jarząbu pospolitego wokół naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy Nadleśnictwom Jastrowie, Okonek za sadzonki, a Nadleśnictwu Lipka za oddelegowanie do nas Pana leśniczego Marcina Lipińskiego, który  to przeprowadził dla całej szkoły bardzo ciekawą lekcję przyrody. Pan leśniczy opowiadał nam dlaczego drzewa  są takie ważne, dlaczego wycina się lasy i sadzi nowe, jaką rolę pełni las i każde drzewo w lesie, co możemy zrobić z drewna, a także zachęcał abyśmy całą szkołą na wiosnę przyłączyli się w akcję sadzenia lasu (jak zrobiliśmy to wiosną z klasami 4a i b;) z czego uczniowie bardzo się ucieszyli, bo bardzo im się to podobało i chcieliby znowu zrobić coś dla naszej planety. Uczniowie klas 1-3 w tym dniu ubrani byli na brązowo, a klasy 4-8 na zielono, aby na boisku szkolnym ustawić się w kształt drzewa i zrobić zdjęcie z drona. Całą akcją kierowały panie: Joanna Zamczyk i Klaudyna Jakiel, które to, co dwa tygodnie będą umilały uczniom i nauczycielom długie przerwy w ramach innowacji pedagogicznej „Nietypowe święta- cała szkoła uśmiechnięta”.




Konkurs profilaktyczny
„Dbam o zdrowie psychiczne”


10 października w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego w Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Złotowie nastąpiło rozstrzygnięcie jubileuszowego konkursu fotograficznego pt. Dbam o zdrowie psychiczne”. Zdrowie psychiczne to szeroko rozumiane kategorie (m.in. miłość, przyjaźń, relacje z ludźmi, zdrowie, wypoczynek, relaks, stres, samotność, smutek itd.), a więc możliwości ujęcia tych kategorii było wiele. Konkurs przeznaczony był dla klas VI-VIII, a z naszej szkoły konkursie  wzięło udział  9 osób: Kamila Cios, Nikodem Kołodziej, Nadia Duszyńska, Julia Kmiecicka, Diana Skalska, Anita Ziółkowska, Wanessa Ulko, Lena Frydrychowicz oraz Oliwier Kmiecicki- uczeń 8 klasy, który zajął I miejsce!!! Jego zdjęcie z przysłowiem łacińskim: „ Jeżeli wiatr ci nie sprzyja, chwyć za wiosła” wywarło ogromne wrażenie na komisji.  Serdecznie mu gratulujemy sukcesu! Koordynatorem szkolnym była pani  Klaudyna Jakiel.





XXX edycja czwartków lekkoatletycznych

Zakończyła się jesienna tura XXX edycji czwartków lekkoatletycznych.
W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
- Julia Misztal kl. Va
- Zlata Ihunow kl. Va
- Anastazja Syguła kl. Vb
- Igor Hammacher kl. Va
- Kewin Burakowski kl. Va
- Franciszek Pietkiewicz kl.VI
- Fryderyk Pietkiewicz kl. IV
- Bartłomiej Rutkowski kl. VI
- Mateusz Rutkowski kl. VI
Do etapu finałowego awansowało pięciu zawodników:
Bartłomiej Rutkowski – bieg na 1000 m,
Franciszek Pietkiewicz- bieg na 300 m
Kewin Burakowski – bieg na 300 m
Igor Hammacher – bieg na 300 m
Fryderyk Pietkiewicz- bieg na 300 m.
Powiatowy finał czwartków la odbył się 5 października 2023 r.
Reprezentanci naszej szkoły zdobyli:
Fryderyk Pietkiewicz zajął III miejsce w biegu na 300 m
Bartłomiej Rutkowski zajął II miejsce w biegu na 1000 m
Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych zawodach.





Wycieczka ,,Szlakiem Piastowskim”
 do Gniezna, na Ostrów Lednicki oraz do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego
w Dziekanowicach


         W kolejny słoneczny, wrześniowy poranek,  uczniowie naszej szkoły ( klasa 5a i 5b
+ uczestnicy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce z klas III, IV oraz VII, łącznie 41 uczestników)   udali się  autokarem o godzinie 6. 00 na Szlak Piastowski. Wycieczka była elementem innowacji pedagogicznej realizowanej w bieżącym roku szkolnym pod hasłem ,, Odkrywamy skarby Wielkopolski”. Pierwszym przystankiem była katedra w Gnieźnie.  Tam,  pani przewodnik,  przybliżyła uczniom historię Drzwi Gnieźnieńskich oraz ciekawe dzieje życia św. Wojciecha. Drzwi Gnieźnieńskie to jeden z najcenniejszych polskich zabytków z XII w.  Następnie, wraz z przewodnikiem,  wszyscy zeszli do podziemi katedry, by podziwiać najstarsze wykopaliska archeologiczne związane z początkami katedry w Gnieźnie i tym samym początkami państwa polskiego. Najwięcej emocji wzbudziło wejście na wysoką wieżę katedry ( nie wszyscy poradzili sobie z kondycją) i podziwianie panoramy Gniezna. Ostatnim etapem było obejrzenie samej katedry wraz grobem św. Wojciecha. Zdumienie uczniów wzbudzały wspaniałe złocone kolumny
i srebrny relikwiarz z ciałem świętego biskupa. Dużo czasu w Gnieźnie  uczestnicy wyjazdu poświęcili na kupno pamiątek. Sporo cennych drobiazgów każdy przywiózł dla swoich rodziców i rodzeństwa. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Ostrów Lednicki, miejsce związane z najstarszymi dziejami Polski. Na pewno żył  tam Mieszko I wraz z Dobrawą, na pewno urodził się tam Bolesław Chrobry. Podziwialiśmy ślady pozostałe po pałacu pierwszych władców i prawdopodobne miejsce chrztu Polski.
Na wyspie są także pozostałości osady średniowiecznej oraz zrekonstruowane chaty z epoki romańskiej. Dużo radości sprawiła przeprawa promem przez jezioro Lednica na i z wyspy.
Tego dnia mieliśmy dużo szczęścia, akurat ogłoszono tzw. bezpłatny czwartek, wobec tego, za cenę biletu mogliśmy sobie wszyscy pozwolić na chwilę wytchnienia przy włoskich lodach śmietankowych lub granicie, a dzień naprawdę zrobił się ciepły, jak na tę porę roku.
Ostatnim celem wycieczki był Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Jest to duży obszar,na którym stoi około 200 obiektów, ukazujących zrekonstruowaną wieś sprzed 200 lat. Można było obejrzeć wnętrza i obejścia wiejskich chat, starą szkołę, karczmę, kuźnię, plebanię, dwór szlachecki.  Każdy znalazł dla siebie jakąś ciekawostkę, wielu dostrzegło podobieństwa domów do pamiątek rodzinnych po swoich przodkach, głównie w wyposażeniu domów.  Po wszystkich atrakcjach wyjazdu,  młodzież, w drodze powrotnej do domu,  w Wągrowcu,  zatrzymała się na oczekiwany posiłek  w restauracji McDonald's.  Wycieczkowicze dotarli do Radawnicy ok. godziny 19.30 zdrowi, zadowoleni  oraz gotowi  na ciąg dalszy podróży  z odkrywaniem  skarbów Wielkopolski.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Sylwia Mróz, Alicja Gondek- Sawa oraz Dorota Piszczek.

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą
12. odsłony Narodowego Czytania.


W ciepły, słoneczny dzień biblioteka szkolna zaprosiła uczniów naszej szkoły
 na cykliczne wydarzenie, które wpisało się w tradycję szkolnych uroczystości - na wspólne czytanie… Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej zapoczątkowana w 2012 r. przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Podczas tegorocznej dwunastej już edycji czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
    Przewodniczkami po historii wydarzenia, przypominając o wszystkich czytanych
 w poprzednich edycjach dziełach, były uczennice: Julia Misztal i Agata Marchlewska z klasy Va.
Fragmenty dzieła odczytali: Adrian Misztal (kl. IV), Daria Kowalski (kl. Va), Zlata Ihunova (kl. Va), Hanna Mikicka (kl. Vb), Kazimierz Kiejzik (kl. Vb).



Światowy Dzień Jabłka


W piątek 29 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. W związku z tym uczniowie klas 1-3 przygotowali program artystyczny. W jesienny nastrój wprowadziła nas inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy 3a, w trakcie której utrwaliliśmy wiadomości o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią. Były również piosenki o jabłku, zdrowym - niezdrowym jedzeniu, przy których wspólnie tańczyliśmy. Mimo, iż jabłka są bardzo popularne, niewiele o nich wiadomo. Z prezentacji przygotowanej przez panią Ewelinę Kasprzyk, dowiedzieliśmy się sporo nowych wiadomości. Pani Anna Murawska - pomysłodawczyni projektu, przygotowała również konkursy: uczniowie klasy 1 zmagali się z jedzeniem jabłka zawieszonym na sznurku, a nauczyciele - z obieraniem jabłka, zachowując, jak najdłuższą obierkę. Spróbujcie sami!! Wcześniej przygotowywaliśmy różne potrawy z jabłek, np. klasa 1 -zrobiła szaszłyki, klasa 2-upiekła smakowity jabłecznik, klasa 3a -ugotowała kompot z jabłek, a klasa 3b przygotowała dla wszystkich - jabłkowe chipsy. Wszystkim dopisywał smaczny humor.






Wycieczka do Biskupina
na Festyn Archeologiczny


W bardzo słoneczny, wrześniowy poranek,  uczniowie naszej szkoły (23 – klasa 4+ uczestnicy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce z klas III, V oraz VII) w połączeniu
z koleżankami i kolegami ze szkoły w Stawnicy (17)  wyruszyli dużym autokarem
o godzinie 6. 15 na Szlak Piastowski. Na trasie wycieczki udało się  kolejno zwiedzić : Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji,  zamek tzw. Diabła Weneckiego (Mikołaja Nałęcza) w Wenecji i towarzyszącą tam stałą wystawę średniowiecznej broni oblężniczej. Następnie,  około trzy godziny,  nasza wycieczka uczestniczyła w atrakcjach XXVIII FESTYNU ARCHEOLOGICZNEGO w BISKUPINIE.
W tym roku odbywał się on w dniach 16- 20.09 pod hasłem ,, My Słowianie”. Każdy znalazł coś dla siebie. Zachwycały średniowieczne stroje, pokazy studentów i archeologów, ślady wykopalisk. Każdy zaopatrzył się w jakąś pamiątkę (dużą popularnością cieszyły się łuki i małe ceramiczne bądź bursztynowe ozdoby).
 O 15.00 wszyscy mogli ochłonąć od zgiełku i upału,  udając się w podróż kolejką wąskotorową do Gąsawy. Kolejka porusza się z prędkością 30 km/ h, ale to pomogło uczestnikom wycieczki odpocząć po tylu atrakcjach i bardzo gorącym dniu.
Nieopodal Gąsawy, grupa dotarła  do Marcinkowa Górnego, miejsca tragicznej śmierci  księcia Leszka Białego zamordowanego w XIII w. przez swoich wrogów politycznych. Dane było młodzieży  zobaczyć także wspaniały pomnik na cześć księcia, upamiętniający to smutne wydarzenie.
  Po wszystkich planowanych  atrakcjach wyjazdu,  młodzież udała się do domu,
po drodze,  w Nakle,  zjadając oczekiwany obiad w restauracji McDonald's.
 Wycieczkowicze dotarli do Radawnicy o godzinie 19. 30 cali i zdrowi oraz gotowi  na ciąg dalszy podróży  z odkrywaniem  perełek Wielkopolski.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Mariola Gliniecka, Dorota Lipińska (Stawnica) oraz Dorota Piszczek.





XI Bieg Leśne Dukty - Lipka 2023


        09.09. 2023 r. o godzinie 9.00 w piękny, wyjątkowo słoneczny sobotni poranek, rozpoczął się po raz XI  ,,Bieg  Leśne Dukty”  w Lipce. Składał się z dwóch części: najpierw biegi młodzieżowe, następnie o 12.00 bieg główny oraz Nordic Walking dla dorosłych. Naszą szkołę reprezentowali dwaj sportowcy z klasy 6:
Franciszek Pietkiewicz oraz Bartłomiej Rutkowski.
Ten dzień był dla nich bardzo szczęśliwy.
Franek zajął 2 medalowe miejsce w biegu na 600 m chłopców, rocznik 2011,
 Bartek zajął 4 miejsce w tym biegu. Radość uczestników okazała się jeszcze większa, kiedy w loterii fantowej, właśnie Bartek, z numerem startowym 170, wylosował   NAGRODĘ GŁÓWNĄ: piękny szaro- żółty rower górski.
Chłopcy wrócili z gościnnej Lipki szczęśliwi, pełni wiary w swoje możliwości,
z nadzieją na zwycięstwa w kolejnych zawodach! 
Gratulujemy im serdecznie i życzymy jeszcze wielu sukcesów!



Uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2023/2024
















Aktualności.....


 



Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Galeria absolwentów


Aktywna tablica
Zdalna szkoła+
Szkolny zestaw podręczników
Kalendarz roku szkolnego


UCZNIOWIE:

    Strony www

  Plan lekcji 

ETWINNING

 

NAUCZYCIELE:

   Innowacje

Dobre praktyki


 Kontakt

Copyright © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus