Wyróżnienie "Wielkopolska
Szkoła Roku"

     Patron szkoły
     O szkole 
    
Koncepcja szkoły 
     Statut

    Regulamin szkoły

     Program wych.-prof.

     WZO  

     Kadra 
     Wychowawcy

     Biblioteka  

     Samorząd 

     Rada Rodziców 

 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi szkoły
     Arboretum
     Galeria

EDUKACJA

REGIONALNA

 


STRONA GŁÓWNA>Aktualności...

Rok szkolny 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019


Pożegnanie absolwentów
Uroczystość nadania tytułu
Prymusa i Sportowca Szkoły
 w 90 Rocznicę Istnienia Szkoły Polskiej
w Radawnicy


Finał IV edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy
o gen. Józefie Rufinie Wybickim
i polskich symbolach narodowych


Dnia 15 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Manieczkach, odbył się finał IV edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Unia Gospodarcza regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego. Konkurs jest realizowany w ramach zadania pt.: „Wybicki – REAKTYWACJA V”, współfinansowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat honorowy nad konkursem obejmuje Wielkopolski Kurator Oświaty. Łącznie w finale udział wzięło 25 osób. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany, na każdym poziomie edukacyjnym potrzebna więc była dogrywka. Podczas oceniania prac przez komisję konkursową, uczniowie odbyli spacer historyczny po Manieczkach. Naszą szkołę reprezentował Radosław Hube, uczeń klasy VI, który został do finału zakwalifikowany w drodze eliminacji wojewódzkich. Gratulujemy Radkowi i tegorocznym zwycięzcom.Wręczenie nagród laureatom
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

12 czerwca 2019 roku w Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbyła się uroczystość zakończenia XXIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, połączona z wręczaniem nagród laureatom i ich nauczycielom.
Uroczystość otworzyła i poprowadziła Pani Wiesława Surdyk – Fertsch, koordynator merytoryczny Konkursu. W gali udział wzięli m.in.: Jacek Gursz – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Zbigniew Talaga – wielkopolski wicekurator oświaty, Iwona Smarsz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Andrzej Stelmach – dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Grzegorz Ganowicz – przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jolanta Kamzela-Czub – naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru UMWW. Darczyńców konkursu reprezentowali: Janusz Kosiński – prezes INEA S.A i Michał Bartkowiak, wiceprezes INEA S.A. Przewodniczący Stowarzyszenia przywitał zebranych uczniów, ich nauczycieli i rodziców, gratulując zwycięstwa w konkursie. Podziękował również wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia, przede wszystkim: szkołom organizującym poszczególne etapy, samorządom lokalnym wspierającym finansowo konkurs, nauczycielom, uczniom, partnerom i sponsorom.
Pani Wiesława Surdyk – Fertsch dokonała analizy liczbowej XXIII edycji konkursu. W etapie szkolnym udział wzięło blisko 2 tys. uczniów, z czego do etapu powiatowego zakwalifikowało się blisko 1 tys. osób. W etapie rejonowym wystartowało 269 zawodników, z czego 126 osób przeszło do etapu finałowego. Laureatami XXIII edycji konkursu zostało 111 uczniów z całej Wielkopolski.
Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów: INEA S.A., Euro Innowacje Sp. z o.o. oraz ZETO S.A.
XXIII edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Leszczyńskiej.
Powiat złotowski reprezentowało troje uczniów naszej szkoły: Radosłąw Hube, Zuzanna Januszewska, Magdalena Januszewska. Serdecznie gratulujemy naszym laureatom!

Gala wręczenia nagród na I Krajowym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej Minin-Debiuty w Opolu


Klasa gospodarzem szkoły – apel klas piątych,
 Va i Vb.


       6 czerwca klasy piąte zaprosiły całą społeczność szkolną na wspólnie przygotowany apel. Rozpoczęła klasa V a, prezentując kalendarz najważniejszych świąt w miesiącu kwietniu. Następnie uczniowie prezentowali swoje pasje i talenty. Tymoteusz Brzeziński i Kewin Kempa zaprezentowali swoje prace i opowiedzieli o pasji do rysowania. Karol Konopa wskazał  korzyści wynikające z gry w szachy i warcaby. W trakcie apelu mogliśmy podziwiać partyjkę w wykonaniu Karola i Marcina Zbierskiego. Koleją pasją pochwaliła się Kinga Cios, która swój wolny czas poświęca fotografowaniu, głównie przyrody. Na zakończenie sport. Anastazja Skoczylas trenuje w klubie sportowym „Sparta” Złotów  piłkę siatkową i już odnosi pierwsze sukcesy, a Damian Bębas, Łukasz Woś i Maciej Rutkowski to zapaleni piłkarze, których być może
 w przyszłości zobaczymy na wielkich stadionach. Na zakończenie Susanna Jarska przekazała informacje na temat sukcesów uczniów naszej szkoły.
    Podsumowanie konkursu systematycznego oszczędzania w SKO:
I miejsce – Dominika Ratajska;
II miejsce – Wanessa Ulko, Marcel Wosiak;
III miejsce – Wiktor Hrynkiewicz.
    4 kwietnia w Złotowie odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Biedrzycka, Julia Spychała, Tymoteusz Brzeziźski, Ksawery Czornij. Drużyna zajęła III miejsce w klasyfikacji ogólnej.
    I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mini Debiuty” zwyciężył przedszkolak Janek Słubik, który w sobotę, 8 czerwca wystąpi na deskach opolskiego amfiteatru.
Apel poprowadziła Zuzanna Biedrzycka i Ksawery Czornij.
    Nadszedł czas, aby klasa Va przekazała stery klasie Vb.
Przewodnikiem po wyspie talentów była Dominika Ratajska. Rozpoczęły dziewczęta, Michalina Nowak i Oliwia Wieczorek, który opowiedziały o wyjątkowych dniach maja.
Jako pierwsza swoją pasję przedstawiła Agata Szymańska, która hoduje kwiaty, uprawia warzywa. Ma nawet swoją szklarnię. Ania Marcinowicz wyeksponowała robiącą wrażenie kolekcję puzzli, z których wyczarowała piękne obrazy. Dominika Ratajska zorganizowała wystawę swoich rysunków, a Oliwia Wieczorek zaprosiła nas na pokaz umiejętności fryzjerskich. Na zakończenie tancerki: Nicola Skoczylas, Michalina Nowak, Maja Misztal i Agata Szymańska zatańczyły układ z wstążkami.
    Apel zakończył się ogłoszeniem wyników konkursów z języka niemieckiego, zorganizowanych przez Panią Renatę Jabłońską oraz  podsumowaniem projektu „Jestem Aniołem”, którego koordynatorem była Pani pedagog Dorota Półtorak-Sieg.

20 maja odbyły się konkurs wiedzowy, sprawdzający wiadomości i umiejętności językowe uczniów, w którym zostali wyłonieni  Mistrzowie Języka Niemieckiego klas piątych i klasy szóstej. Mistrzem Języka Niemieckiego klas V została Agata Szymańska(kl. Vb),
Mistrzem Języka Niemieckiego klasy VI został Bartłomiej Fijewski
W maju został rozstrzygnięty całoroczny konkurs języka niemieckiego dla klas piątych i klasy szóstej "Aktywni z ClassDojo", podczas którego uczniowie zbierali punkty np. za przygotowanie do lekcji, za pracę  i aktywność podczas lekcji, zadania domowe oraz prowadzenie OKzeszytu.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Klasa Va- Julia Spychała,
Klasa Vb- Maja Misztal
Klasa VI- Bartosz Hammacher
Organizatorem konkursu była R. JabłońskaPrzedstawienie "Kopciuszek" "CINDERELLA"

Dnia 4 czerwca 2019r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Cinderella”, czyli „Kopciuszek” w języku angielskim.  Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klas IV oraz uczennicę klasy III pod opieką nauczycielki języka angielskiego – p. Joanny Zamczyk.  Celem przedstawienia było pokazanie, iż bajki to doskonałe źródło poszerzania umiejętności językowych. Ponadto nauka języków obcych daje najlepsze efekty kiedy jesteśmy aktywni i dobrze się bawimy, więc zabawa w teatr to z pewnością dobry pomysł.
Wszyscy uczniowie wykazali się pozytywną energią i ogromnym zaangażowaniem, chętnie uczestniczyli w wielu próbach. Podczas występu aktorzy musieli zapanować nie tylko nad tremą, ale również poradzić sobie z dialogami w języku angielskim. Dali z siebie wszystko i za to należą im się brawa.

W przedstawieniu udział wzięli :
Kopciuszek – Martyna Lisiecka
Książę – Wiktor Hrynkiewicz
Siostra Anastasia – Natalia Kowalska
Siostra Drizella – Kinga Kiejzik
Macocha – Zuzanna Kowalski
Ojciec Kopciuszka / bębniarz  – Szymon Stanisławski
Wróżka – Zofia Sierosławska
Posłaniec / strażnik – Wojciech Skoczylas
Król – Patryk Madziała
Narrator – Wanessa Ulko
Narrator – Maciej OrzechowskiWręczenia nagród w konkursie KRUS


Dzień dziecka
„Palić  nie palić – oto jest pytanie!”

    W marcu uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
w Radawnicy wzięli udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno
-Epidemiologiczną w Poznaniu. Zadaniem konkursowym było przygotowaniu komiksu
 pod hasłem „Palić  nie palić – oto jest pytanie!” na temat profilaktyki palenia tytoniu.
    Konkurs składał się z trzech etapów. Z etapu pierwszego – szkolnego, na etap drugi
– powiatowy, zakwalifikowała się Agata Szymańska z klasy V b, która została laureatką
 I miejsca również na etapie powiatowym.
31 maja 2019r., w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Złotowie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.
Za przeprowadzenie i rozstrzygnięcie etapu szkolnego konkursu odpowiedzialna była Pani Alicja Gondek-Sawa.Wycieczka klas V i VI

28 maja br. 43 uczniów z klas V i VI udało się na dwudniową wycieczkę edukacyjną. Pierwszego dnia zwiedzali zamek krzyżacki w Malborku - najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy -  oraz Dinopark. W zamku uczestniczyli w grze dydaktycznej, polegającej na rozwiązywaniu tajemnic i odgadywaniu hasła. W Dinoparku, poza ruchomymi figurami smoków i dinozaurów, mogli oglądać żywe zwierzątka, obejrzeli film w kinie 5D oraz okazy w Muzeum Skamieniałości. Świetnie bawili się w Krainie Zabaw na symulatorach oraz bomberach. Po zameldowaniu się w schronisku młodzieżowym na nocleg, udali się na wieczorny spacer po mieście, połączony z wizytą w Mc Donald's.
Drugiego dnia odwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, a także skansen we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie uczestniczyli m.in. w warsztatach robienia kwiatów z papieru. Piękną panoramę Kaszub mogli podziwiać z wieży widokowej. Wycieczka zakończyła się późnym wieczorem. Wszyscy zmęczeni, ale zadowolenie szczęśliwie wrócili do domów. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie Alicja Gondek- Sawa, Ewa Bryl oraz Mariola Gliniecka.

Spotkanie z rodzicami uczniów na temat bezpieczeństwa na terenie naszej.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, mając na uwadze szereg niepokojących wydarzeń, które w ostatnim czasie stanowiły bezpośrednie zagrożenie życia i bezpieczeństwa uczniów w Polskich szkołach, dnia 27 maja 2019 roku zostało zorganizowane zebranie dla rodziców/opiekunów prawnych wszystkich uczniów naszej Szkoły. Zebranie poprowadziła pedagog Dorota Półtorak – Sieg. Podczas spotkania z rodzicami uczniów zostały przedstawione procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie naszej placówki oraz osoby i instytucje, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wychowawczej. Aby wzmocnić współpracę pomiędzy szkołą a rodzicami utworzono tzw. anonimowe skrzynki na sygnały. Celem zebrania było również poruszenie bieżących spraw opiekuńczo wychowawczych oraz zagrożeń płynących z treści internetowych, portali społecznościowych oraz uzależnień behawioralnych. Nie pominięty został również tak ważny temat jak trudne uczucia, a w tym zachowania autodestruktywne, depresje oraz zagrożenia płynących z zażywania środków psychoaktywnych, alkoholu i nikotyny. Na zakończenie spotkania nie został pominięty tak bardzo ważny temat jak „Bezpieczne wakacje”.
Pedagog mgr Dorota Półtorak - Sieg


”Jak uratować las’’

27.05.2019r. uczniowie kółka artystycznego klasy III wystawili inscenizację ekologiczną pt. ”Jak uratować las.’’ Na swoje popisy zaprosili pana dyrektora i panią wicedyrektor, przedszkolaków oraz klasę I i II. Celem spotkania było kształtowanie świadomości ekologicznej rozumianej jako gotowość do działania w zgodzie z naturą, a także kształtowanie postaw odpowiedzialności za stan środowiska oraz wykształcenie umiejętności prawidłowej segregacji śmieci. Popisy dzieci poprzedziły próby oraz zajęcia w tworzeniu dekoracji ekologicznej i kostiumów do inscenizacji. Inscenizacja zakończyła się odśpiewaniem  przez dzieci piosenki pt.” Imieniny Ziemi.’’ Młodzi artyści zostali nagrodzeni przez widownię gromkimi brawami oraz sesją fotograficzną. Kolejną częścią spotkania była działalność praktyczna czyli segregacja śmieci przez małych ekologów do przygotowanych worków. Ostatnim punktem spotkania było rozstrzygniecie całorocznego konkursu na systematyczne wpłacanie na książeczkę z SKO. Zwycięzcami zostali : I miejsce uczennica klasy Vb Dominika Ratajska, II miejsce uczennica klasy III Wanessa Ulko i Marcel Wasiak klasa II, i  III miejsce uczeń klasy IV b Wiktor Hrynkiewicz. Ogólnie systematycznie w roku szkolnym 2018/2019 oszczędzały 32 osoby. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie, które wręczyła pani Anna Murawska jako opiekun SKO wraz z panem dyrektorem.XXIII Wojewódzki Konkurs
Wiedzy o Wielkopolsce

22 maja br w Skokach odbył się ostatni, wojewódzki etap Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W gronie 127 uczniów z całej Wielkopolski znalazło się 4 reprezentantów naszej szkoły. Z ogromną radością przyjęliśmy fakt, że troje z nich uzyskało tytuł laureata: Radosław Hube z klasy VI nie popełnił żadnego błędu w teście i zajął miejsce I, natomiast Magdalena i Zuzanna Januszewskie z klasy VIII – miejsce II.
Uczniów do konkursu przygotowywały panie Dorota Piszczek i Mariola Gliniecka.

Uroczystość zakończenia XXIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce odbędzie się  12 czerwca 2019 r. w Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Nasi reprezentanci udadzą się tam wraz z rodzicami i opiekunami. Serdecznie gratulujemy!Przedstawienie kółka teatralnego
pt:. ”Bądź sobą”


17.05.2019r.dla dzieci przedszkolnych i klas I-III  naszej szkoły uczniowie kl. VI, należący do kółka teatralnego, wystąpili  z interaktywnym przedstawieniem pt.” Bądź sobą”. Występ poprzedziły liczne próby i przygotowanie przepięknych dekoracji oraz strojów. Bardzo ważny temat poruszony w przedstawieniu, dotyczący każdego młodego człowieka, czyli akceptacji siebie cieszył się dużym zainteresowaniem. Po przedstawieniu reżyser pani Anna Murawska nawiązała kontakt z publicznością i podsumowała ważne przesłanie, które przyświecało spektaklowi.XXI Powiatowy  Festiwal  Dziecięcych Talentów Artystycznych
im. Cecylii Igiel w Jastrowiu


W sobotę, 18 maja 2019r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  XXI Powiatowym  Festiwalu  Dziecięcych Talentów Artystycznych im. Cecylii Igiel w Jastrowiu, w kategorii RECYTACJE. Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Radawnicy reprezentowali laureaci etapu szkolnego konkursu recytatorskiego.
1.    Klasy IV-VI:
1)    Zofia Sierosławska, klasa IVa (Jan Brzechwa „Kłamczucha”);
2)    Michalina Nowak, klasa Vb (Leopold Staff „Deszcz majowy”);
3)    Ksawery Czornij, klasa Va (Ewa Szelburg-Zarembina  „Przed pomnikiem Wielkiego Człowieka”),
2.    Klasy gimnazjalne:
1)    Kinga Bartosz, klasa IIIa (Maria Konopnicka „Preludium”);
2)    Amelia Januszewska, klasa IIIa (Aleksander Rozenfeld „Człowiek więc brzmi różnie”).
Miejscami na podium mogą poszczycić się uczennice gimnazjum.
Amelia Januszewska zajęła miejsce I, a Kinga Bartosz miejsce III.
Niezależnie od wyniku GRATULUJĘ WSZYSTKIM!
Wrażliwości, empatii, odwagi, chęci do działania,
umiejętności dawania, nie tylko brania :)
                                                  Alicja Gondek-Sawa
Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy: Nikola Manowska, Zuzanna Mirr, Filip Barciński i Karol Czyż wzięli udział
 w kategorii recytacja. Prezentowali wiersze Juliana Tuwima.  Nasi reprezentanci stawali dzielnie na scenie, dali z siebie wszystko i pięknie wyrecytowali wiersze.
Jury wyróżniło i nagrodziło dwie nasze uczestniczki:
II miejsce Nikola Manowska
III miejsce Zuzanna Mirr
XVI Powiatowy Konkurs Literacki
„Przygoda z lekturą”


    14 maja 2019r. uczennica klasy V b Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy, Michalina Nowak, wzięła udział w XVI Powiatowym Konkursie Literackim „Przygoda z lekturą” pt. „WIERSZYKARNIA, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Złotowie.
Michalina w konkursie recytatorskim zajęła III miejsce.
Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!
                                  Alicja Gondek-SawaPokaz militarnyLaureaci etapu rejonowego
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


25 kwietnia w Murowanej Goślinie odbył się etap rejonowy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Uczniowie rozwiązywali test, obejmujący określony zakres wiedzy dla każdej grupy wiekowej. Naszą szkołę reprezentowało 6 osób. Do stopnia wojewódzkiego zakwalifikowali  się uczestnicy, którzy uzyskali minimum 90 % wymaganej liczby punktów. Udało się to 114 uczniom z całej Wielkopolski. Wśród nich znaleźli się Radosław Hube, Magdalena Januszewska, Zuzanna Januszewska oraz Agata Herudaj z naszej szkoły. Gratulujemy serdecznie. Finał konkursu odbędzie się 22 maja. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów! Uczniów do konkursu przygotowują panie Mariola Gliniecka oraz Dorota Piszczek.


Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Złotowie


4 kwietnia uczniowie klasy Va Zuzanna Biedzycka, Julia Spychała, Tymoteusz Brzeziński i Ksawery Czornij pod opieką Pani Ewy Bryl reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Złotowie.
Nasza drużyna zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Apel klasy VI

29 marca uczniowie klasy VI przeprowadzili apel porządkowy. Najpierw przedstawili szczegółowe kalendarium na nadchodzący miesiąc, a następnie podsumowali ostatnie wydarzenia w szkole. Mówili o sukcesach uczniów w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, zawodach sportowych oraz prowadzonej w szkole rywalizacji międzyklasowej ( takich jak rozgrywki sportowe, czy zbiórka surowców wtórnych). Podczas apelu nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursu pt. "Mozaika matematyczna" oraz Konkursu Języka Angielskiego, zorganizowanego z okazji Dnia Świętego Patryka. Następnie szóstoklasiści prezentowali swoje pasje i talenty. Zuzanna Paluch przygotowała prezentację swoich zdjęć, a Bartosz Hammacher nagrał filmik z pokazem umiejętności gimnastycznych Damiana Piluszczyka oraz Kornelii Jędrzejczak - Jędrzejewskiej. Na wystawie swoje prace plastyczne prezentowali Liliana Stanisławska oraz Kamil Szymański, natomiast swój talent wokalny ujawnili Patryk Marcinowicz oraz Tomasz Rutkowski w piosence pt. "Dziecko wojny". Apel zakończył się wystąpieniem dyrektora szkoły, pana Karola Wielgusa, który przekazał uczniom najważniejsze komunikaty związane m.in. ze zbliżającymi się egzaminami gimnazjalistów i ósmoklasistów oraz sytuacją w oświacie.Laureaci etapu powiatowego
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


28 marca laureaci etapu powiatowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce wraz z opiekunami i rodzicami zostali zaproszeni do Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Złotowie na uroczyste podsumowanie. Dyrektor POPP pani Aldona Chamarczuk przywitała nas pięknie nakrytym stołem. Gratulowała uczniom sukcesu, rodzicom - zdolnych i pracowitych dzieci, a nauczycielom - niegasnącej pasji przekazywania wiedzy i motywowania uczniów do podejmowania wysiłku. Wszystkim życzyła sukcesów na kolejnych etapach konkursu. Następnie, wraz z zaproszoną na tę uroczystość wicestarostą powiatu złotowskiego panią Małgorzatą Sameć, wręczyła laureatom nagrody książkowe oraz dyplomy. Z całego powiatu złotowskiego w konkursie tym wzięły udział zaledwie 2 szkoły, a do etapu rejonowego zakwalifikowało się tylko 8 osób. Tym większa nasza radość, że 6 z nich, to uczniowie naszej szkoły: Wiktor Hrynkiewicz, Radosław Hube, Magdalena Januszewska, Zuzanna Januszewska, Zuzanna Hube i Agata Herudaj. Kolejny etap już 25 kwietnia.Turniej halowej piłki nożnej

26 marca 2019 w SP Święta odbył się turniej halowej piłki nożnej, w którym uczestniczyli uczniowie z  szkół: SP Sławianowo, SP Kleszczyna, SP Święta, SP Radawnica. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym".
Wyniki meczów naszej drużyny:
- Radawnica - Kleszczyna 7:5
- Radawnica - Święta 6:2
- Radawnica - Sławianowo 11:1
Turniej zdecydowanie wygrała reprezentacje naszej szkoły.

Bookmark Exchange Project

     W ramach miesiąca bibliotek szkolnych uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Jana Brzechwy w Radawnicy  wzięli udział w międzynarodowym projekcie pod hasłem Bookmark Exchange Project.
Projekt Bookmark Exchange to prosty, zabawny sposób dzielenia się przyjemnościami  wynikającymi z obcowania z książką i uczestnictwa w życiu biblioteki oraz pozyskiwania nowych przyjaciół na całym świecie.
    W tegorocznej edycji uczniowie naszej szkoły przygotowali zakładki do książek, którymi  wymienili się z wylosowanym dla nas partnerem, szkołą w Hong  Kongu.


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
KLAS I-III "WIERSZE JULIANA TUWIMA"


Dnia 21 marca 2019 roku odbył się konkurs recytatorski klas 1-3 wierszy Juliana Tuwima. Wcześniej odbyły się konkursy klasowe, podczas których wybrano po trzech reprezentantów z każdej klasy. Recytacje oceniała komisja: pani Alicja Gondek-Sawa, pani Olga Serwatka i pani Mariola Gliniecka.
A oto wyniki:
I miejsce Lena Frydrychowicz klasa III

II miejsce Kaja Jarska klasa I

III miejsce Filip Barciński klasa II

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy. Uczestnikom konkursu kibicowali koledzy i koleżanki z klas, którzy między recytacjami rozwiązywali różnorodne zagadki związane z wierszami Tuwima. Poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami.


Pasowanie na czytelnika
uczniów klasy I


 Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. W szkolnej bibliotece Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
w Radawnicy uroczystość ważna dla uczniów klasy I odbyła się 22 marca 2019 roku.
Uroczystość poprowadziła uczennica klasy VIII Oliwia Zajler. Na początek najmłodsi uczniowie wysłuchali wierszy o książkach i próśb, które książki kierują do wszystkich korzystających ze zbiorów bibliotecznych. Po świecie książek oprowadzały uczennice klasy Vb: Aniela Skiba, Aleksandra Hube, Michalina Nowak, Natalia Gryczka, Nikola Skoczylas i Dominika Ratajska. Następnie pierwszoklasiści przystąpili do kilku zadań, które miały na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności, które młodzi czytelnicy powinni posiadać, aby stać się pełnoprawnymi uczestnikami życia szkolnej biblioteki. Wykazali się znajomością alfabetu, poprawiali tytuły bajek, w które „zakradły się” błędy, rozwiązywali krzyżówki o bajkowej tematyce. Jak należało się spodziewać zdali test śpiewająco i nadszedł najważniejszy moment uroczystości.
Uczniowie uroczyście obiecali:
My uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy
że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek i rad książek,
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą!!!
PRZYRZEKAMY!!!
Aktu pasowania dokonała pani wicedyrektor Mariola Gliniecka.
Na zakończenie wszyscy otrzymali słodki upominek, zakładkę do książki oraz kartę  e-czytelnika. Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek. Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej przygotowały panie  bibliotekarki:
 Renata Jabłońska i Alicja Gondek-Sawa.


Spotkanie z przedstawicielami
Zespołu Szkół Ekonomicznych


18.03.2019r. Odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zespołu Szkół Ekonomicznych na którym została zaprezentowana oferta edukacyjna. Pan Moczarski opowiedział o kierunkach prowadzonych w ich zespole.PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
KLAS I-III


13 marca 2019 roku uczniowie klas I-III wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach. Otóż odwiedzili naszą szkołę ratownicy medyczni z Fundacji Pro-Med -Szkolenia i ratownictwo z Okonka. Zaprezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a potem każdy mógł przećwiczyć  sposób, w jaki należy zachować się w sytuacji, gdy trzeba komuś udzielić pomocy. Wszyscy też nauczyli się układania człowieka nieprzytomnego
w pozycji bocznej bezpiecznej. Po utrwaleniu numerów alarmowych
i nowych wiadomości, przed szkołą czekała na uczniów niespodzianka. Każdy mógł wejść do karetki pogotowia i sprawdzić, jak jest wyposażona. Na pożegnanie panowie ratownicy wręczyli wszystkim uczniom uczestniczącym w zajęciach dyplom,
a ci odwdzięczyli się podziękowaniami.

Konkurs "Trzymaj formę"

Dnia 26 kwietnia 2019 roku o godzinie 10:00 w naszej Szkole przystąpiła uczennica Sara Grzebińska do II etapu konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia Trzymaj Formę!
Sara jako jedyna z 14 uczestników zakwalifikowała się do II etapu - powiatowego. Uzyskała najwyższy wynik – ponad 80% prawidłowych odpowiedzi.
II etap – powiatowy polegał na samodzielnym rozwiązaniu przez zakwalifikowaną do niego uczennicę zadań konkursowych. Zadania konkursowe miały charakter testów z pytaniami zamkniętymi. Konkurs przeprowadzony został w naszej Szkole w sali komputerowej i trwał zgodnie z regulaminem 40 minut.
Konkurs odbył się w obecności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Pani Moniki Skowrońskiej i Pana Kamila Taras oraz Koordynatora konkursu Trzymaj Formę Pedagoga Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy Dorotę Półtorak – Sieg.
Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym
V Dzień Nauki

Dzień 6 marca upłynął w naszej szkole bardzo eksperymentalnie. Obchodziliśmy bowiem V Dzień Nauki, podczas którego dominowała jedna z nauk ścisłych – chemia.
Podczas całego dnia uczniowie klas IV – VIII i oddziałów gimnazjalnych, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach chemicznych, samodzielnie wykonując doświadczenia. Warsztaty dla klas IV i V prowadziła p. Kornelia Jach-Słonka, a dla klas starszych nasi zaproszeni goście z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Uczniowie mogli wczuć się w rolę laboranta i naukowca, a także rozwijali umiejętność opisywania i przewidywania doświadczeń. Szczególnie młodszym uczniom, którzy pierwszy raz mieli możliwość samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, towarzyszyły wielkie emocje.Na koniec dnia wszyscy spotkali się w auli szkolnej, gdzie Pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali przeprowadzili interesujący pokaz chemiczny z udziałem publiczności. Mieliśmy okazję m.in. wspólnie odpalić „wodorową bombę”, strzelać dymem z „airbazuki”, a także sprawdzić, czy między uczniami istnieje chemia.
Organizatorem V Dnia Nauki była nauczycielka chemii Kornelia Jach-Słonka, która szczególne podziękowania kieruje do swoich laboratoryjnych asystentek: Sary Grzebińskiej, Amelii Januszewskiej, Alicji Nowakowskiej, Nikoli Jarskiej, Klaudii Kołodziej, Dominiki Karbowiak, Krystyny Biedrzyckiej, Oliwii Zajler, Zuzanny Januszewskiej, Magdaleny Januszewskiej, Karoliny Franz, Katarzyny Król i Elizy Ziółkowskiej.Etap powiatowy
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


5 marca w POPP w Złotowie odbył się etap powiatowy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów, którzy przeszli eliminacje szkolne. Konkurs trwał 45 minut, w czasie których uczniowie rozwiązywali test. Decyzją komisji, zgodnie z regulaminem, do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 85% poprawnych odpowiedzi. Są to: Wiktor Hrynkiewicz z klasy IV, Radosław Hube z klasy VI, Magdalena Januszewska, Zuzanna Januszewska oraz Zuzanna Hube z klasy VIII oraz Agata Herudaj z klasy III gimnazjum. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach.  Uczniów do konkursu przygotowują panie Dorota Piszczek i Mariola Gliniecka.


V Edycja Powiatowego
Konkursu Języka Niemieckiego


4 marca odbyła się V Edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego, przedsięwzięcia organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową
im. ks.  B. Domańskiego w Zakrzewie.
W tegorocznej edycji wzięło udział 21 przedstawicieli z 7 szkół podstawowych z powiatu złotowskiego: z Górznej, Tarnówki, Jastrowia, Radawnicy, Lipki, Okonka, Zakrzewa i ze Starej Wiśniewki.
Komisja wyłoniła laureatów konkursu:
I miejsce zajęła  uczennica naszej szkoły Wiktoria Domaradzka
Przygotowanie uczennicy do konkursu – Sylwia Żyjewska.

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
„MOZAIKA MATEMATYCZNA”


W lutym w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy
odbył się konkurs matematyczno-plastyczny „Mozaika matematyczna”, który został zorganizowany przez nauczycieli matematyki: p.Sylwię Żyjewską, p.Kornelię Jach-Słonka oraz p.Marka Wiśniewskiego.
W konkursie brali udział uczniowie klas IV – VIII oraz oddziałów gimnazjalnych.
Wyniki konkursu:
1. Kategoria: klasy IV - VI                                       
I miejsce – Maciej Orzechowski (IVa)
II miejsce – Oliwia Hernes (Vb)
III miejsce – Zuzanna Skiba (Vb)
2. Kategoria: klasy VII – VIII i Gimnazjum                              
 I miejsce – Zuzanna Januszewska (VIII)
II miejsce – Oliwia Zajler (VIII)
III miejsce – Jakub Czyż (VII)
Troje najlepszych uczniów w każdej kategorii otrzymało dyplomy i nagrody rzeczowe.


I Powiatowy Konkurs Recytatorski
w Języku Angielskim i Niemieckim


Dnia 14 lutego 2019r. w Szkole Podstawowej  im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski  w Języku Angielskim i Niemieckim, nad którym patronat objął Wójt Gminy Złotów. Został on przygotowany przez panią Joannę Zamczyk oraz panią Sylwię Żyjewską – nauczycielki języków obcych. Konkurs rozpoczął krótki występ artystyczny, w którym udział wzięli uczniowie: Magdalena Januszewska, Zuzanna Januszewska, Wiktor Górniak oraz Zuzanna Jarska. Prowadzącymi byli: Klaudia Kołodziej oraz Dominik Kowalec.

W konkursie udział wzięło 25 uczniów z 10 szkół z terenu powiatu złotowskiego:

Szkoła Podstawowa im. Tony’ego Halika w Górznej
Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętego Wojciecha w Złotowie
Szkoła Podstawowa im. Marii Kilar w Kleszczynie
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Świętej
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie
Szkoła Podstawowa w Sławianowie
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lipce
Nawiązując do obchodzonych tego dnia walentynek tematem przewodnim konkursu była miłość. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do prezentowania swoich umiejętności przed publicznością, pogłębianie wiedzy o literaturze anglojęzycznej i niemieckojęzycznej jak również motywowanie uczniów do nauki języków obcych.
Po prezentacji utworów uczniowie i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek, natomiast Komisja Konkursowa udała się na obrady. W Komisji pracowały : pani Agnieszka Miela – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości w Starej Wiśniewce, pani Elżbieta Jejer-Kokowska – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie oraz pani Beata Buczek – nauczyciel przedmiotów artystycznych w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności językowych, recytatorskich oraz aktorskich. Komisja, po wysłuchaniu wszystkich uczestników, miała ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Po burzliwych i skrupulatnych obradach ogłoszono nazwiska uczniów, którzy stanęli na podium.

Wyniki konkursu:
Kategoria klasy IV – VI

I miejsce Kinga Kiejzik – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy
II miejsce Michalina Gray-Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie
III miejsce Oliwia Włosian-Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie

Kategoria klasy VII – VIII

I miejsce – Maja Zygiel - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętego Wojciecha w Złotowie
II miejsce – Oliwia Bąk - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie
III miejsce – Anna Adamczyk - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie
Wyróżnienie – Zuzanna Milczyńska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie

Kategoria gimnazjum

I miejsce Maya Thomas - Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie
II miejsce Martyna Nowak - Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie
III miejsce Piotr Birecki - Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie
Fundatorami nagród w konkursie byli: Urząd Gminy Złotów, Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie, Hydropex, Hart-Fol, Auto-Bis, Unimetal, Rozbiórki Domaradzki, Video-Ars oraz Eldom. Piekarnia GS Samopomoc Chłopska w Radawnicy pomogła natomiast w przygotowaniu poczęstunku. Wszystkim serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc i okazane wsparcie. 
    
Organizacja konkursu
Joanna Zamczyk
Sylwia Żyjewska


 Apel klasy VIII

W piątek tj. 08.02.2019r. odbył się w naszej szkole apel klasy VIII. Na apelu tym przedstawiliśmy kalendarium stycznia, przypomnieliśmy o regulaminie panującym w naszej szkole oraz przedstawiliśmy pasje naszych koleżanek. Susanna Sieg, Oliwia Zajler
i Katarzyna Król zaprezentowały ćwiczenia akrobatyczne, a chórek zaśpiewał piosenkę. Nasz apel uświetnił taniec młodzieży z naszej szkoły, która uczęszcza na zajęcia grupy tanecznej „Hajdasz”.

Na apelu roztrzegnięto i wręczono nagrody szkolnego konkursu ‘Christmas in the UK’, sprawdzający wiedzę uczniów na temat Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV – VIII oraz III klas gimnazjum.
W konkursie udział wzięło 13 osób.
Kategoria: klasy IV – VI
I miejsce – Lena Bindek (klasa IV B)
II miejsce – Wojciech Skoczylas (klasa IV B)
III miejsce – Magdalena Sygnowska (klasa IV B)
Kategoria: klasy VII – VIII oraz III gimnazjum
I miejsce – Agata Herudaj (klasa III B gimnazjum)
II miejsce – Sara Dechnik (klasa VII)
III miejsce – Wiktoria Domaradzka (klasa VII)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !Rekolekcje...

W dniach od 28 do 30 stycznia, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach na terenie parafii p.w.św. Barbary w Radawnicy. Były one połączone z misjami parafialnymi przed nawiedzeniem Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku.
Pierwszego i drugiego dnia zgromadziliśmy się na auli uczestnicząc w spotkaniach z ks. Jerzym. Ksiądz Rekolekcjonista nawiązał do historii obrazu Jasnogórskiego i dał świadectwo swojej wiary. Na podstawie filmu ukazał miłość Boga do każdego z nas. Uczniowie otrzymali zadanie, mieli narysować obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W czwartek, na zakończenie, odprawiona została Msza św. w intencji dyrekcji, nauczycieli,rodziców i uczniów naszej szkoły.Po Mszy nagrodzone zostały najlepsze prace uczniów.Na zakończenie przedstawiciele uczniów podziękowali ks. Jerzemu za głoszone Słowo Boże i naukę.

„Wylosuj Anioła”

Pedagog Szkoły Podstawowej w Radawnicy (Dorota Półtorak – Sieg) zorganizowała Akcję pisania kartek mających nieść wsparcie dzieciom. Akcja polega na pisaniu kartek oraz ich adresowaniu do dzieci odbywających leczenie na oddziałach onkologii. Projekt powstał z inicjatywy rodziców dzieci dotkniętych chorobą nowotworową. Lęk, ból, niepewność towarzyszą dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Kartki od Aniołów mają pomóc przywrócić im nadzieję, radość, poczucie bezpieczeństwa, stwarzając także szansę nawiązania nowych przyjaźni, tak kluczowych w okresie odczuwanej samotności.
W naszej szkole 12 Aniołów zrobiło przepiękne kartki z jeszcze piękniejszym przesłaniem do chorych dzieci.

Bal karnawałowy klas I-III

31 stycznia 2019r.uczniowie klas I-III, pod okiem wychowawczyń, uczestniczyli w Balu Karnawałowym. Piraci, Kot w Butach, Tęczowy Kot, księżniczki, wróżki i wiele innych postaci, za które przebrały się dzieci, wypełniły salę balową, czyli szkolną stołówkę, pięknie udekorowaną balonami serpentynami i kwiatami z bibuły. Od pierwszych dźwięków muzyki wszyscy bawili się doskonale. Poza tańcami były konkursy. Największym zainteresowaniem cieszył się” Konkurs Krzesełkowy”. Wśród dziewcząt najlepiej poradziła sobie w nim uczennica klasy III Anita Ziółkowska , a z chłopców najsprytniejszy okazał się uczeń kl. II Mateusz Sygnowski. Wesołe harce umilił wszystkim słodki poczęstunek. Bal  z żalem żegnali uczniowie kl. III, bo to ich ostatni w tym etapie edukacyjnym.

Dzień Babci i Dziadka

Tym razem uczniowie kl.I-III uczcili Dzień Babci i Dziadka już 11 stycznia w ostatni dzień przed feriami. Seniorzy nie zawiedli i licznie wypełnili szkolną aulę. Prowadząca uroczystość pani Anna Murawska przywitała wszystkich składając życzenia i literacko nawiązała do czasów, gdy to dziadkowie byli dziećmi i radośnie spędzali wolny czas.
  Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali przygotowaną inscenizację pt."Magiczne dziadków sztuczki" i taniec Różowa pantera". Po nim Maja i Lena z kl. III zaśpiewały piosenkę pt. Do szkoły", którą wykonywały na Festiwalu Piosenki Integracyjnej. Następną atrakcją był taniec z obręczami i wiersze w wykonaniu uczniów klasy II. Po nich na scenę wkroczyła klasa I z wierszami i pełną temperamentu piosenką o babci. Kolejnym punktem programu była inscenizacja wiersza Jana Brzechwy pt."Rozrzutny wróbel" i piosenka "Idzie zima", ktorą również przedstawili uczniowie kl.III.
   Ostatnim punktem programu były kolędy zaśpiewane w języku angielskim. Wprowadziły one wszystkich w piękny, świąteczny klimat, a wnuczki i wnukowie uświetnili to spotkanie wręczając przybyłym własnoręcznie przygotowane laurki i zapraszając zebranych na słodki poczęstunek.


WOŚP
S
zkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Radawnicy po raz 15 włączyła się do niedzielnej zbiórki na rzecz WOŚP.
 Na drogi północnej gminy Złotów, w 9 miejscowościach, wyszło w tym roku 20 wolontariuszy z klas  III a i III b gimnazjum i klasy VIII.  Oto oni:

RADAWNICA                                   KAMIEŃ                        STAWNICA  
JAKUB DUDA                         DOMINIK KOWALEC         KINGA BARTOSZ
DAMIAN PIĄTEK                    KATARZYNA KRÓL            FILIP NITA
DOMINIK FURMANEK            KACPER SKORUPA
MATEUSZ WRÓBLEWSKI

 KRZYWA WIEŚ  + BIELAWA+ GRODNO             JÓZEFOWO
 KAMIL FIJAŁKOWSKI                                              KLAUDIA KOŁODZIEJ
DAGMARA KATA                                                      DOMINIKA KARBOWIAK
OLIWIA ZAJLER                                                         MIŁOSZ REMBECKI
OSKAR JĘDRZEJCZAK- JĘDRZEJEWSKI

  FRANCISZKOWO                                                     NOWY DWÓR
AMELIA  JANUSZEWSKA                                     OLAF BINDEK
REMIGIUSZ KAPCIAK                                             ROKSANA RINGWELSKA
Wszyscy spisali się na medal.
W piątek, 11 stycznia , odbyła się w auli szkolnej licytacja gadżetów WOŚP. Emocje były gorące!. Młodzież i pracownicy szkoły wylicytowali  ponad  20  przedmiotów za REKORDOWĄ  kwotę 956 zł. Po ogólnym rozliczeniu nasza szkoła przekazała na rzecz fundacji  4 654, 63 ZŁ.  Dziękujemy serdecznie  rodzicom uczniów i  naszym absolwentom, którzy okazali duże wsparcie w czasie zbiórki, dowożąc wolontariuszy na miejsca zbiórek, a poszczególnym mieszkańcom za poczęstowanie wolontariuszy ciepłą herbatą i słodkościami. Wszystkich pozdrawiamy i liczymy na aktywną obecność za rok! Do zobaczenia!


Konkursu „Adventskalender”

W grudniu 2018r. roku odbył się konkurs na wykonanie najciekawszego kalendarza adwentowego. Konkurs skierowany był do uczniów klas piątych i szóstych. W konkursie udział wzięło 5 osób.
Jurry przyznało następujące miejsca;
1 miesce ex aequo zajęły: Michalina Nowak oraz Oliwia Wieczorek klasa Vb
2 miejsce (praca zbiorowa) : Agata Szymańska i Dominika Ratajska z klasa Vb
3 miejsce: Lena Misztal z klasa Vb


„Anioł – zwiastun dobrej nowiny”

Uczennica klasy II Szkoły Podstawowej Michalina Rachula wzięła udział
w ogólnopolskim konkursie plastyczno – literackim pt.: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, pod hasłem „Anioł, zwiastun dobrej nowiny”, organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni oraz Bibliotekę Centrum Kultury w Pieszkowie. Zajęła zaszczytne I miejsce
w kategorii  plastycznej klas I-III. Wykonała przepięknego aniołka, którego docenili
i nagrodzili organizatorzy. Michalina otrzymała dyplom oraz nagrodę w postaci kilku książek i plecaka. Gratulujęmy!
"Baby, ach te baby"
w ZCAS w Złotowie

6 stycznia w sali kinowej ZCAS odbył się spektakl pt. "Baby, ach te baby" w wykonaniu naszego teatru amatorskiego. Sala wypełniona była po brzegi. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości, m.in. Burmistrz Miasta Złotowa pan Adam Pulit z małżonką oraz zastępca Wójta Gminy Złotów pan Paweł Michalski. Publiczność żywiołowo reagowała na grę naszych aktorów, po spektaklu otrzymaliśmy mnóstwo gratulacji i miłych opinii o podjetej przez szkołę inicjatywie. Już po raz trzeci mieszkańcy Złotowa mogli obejrzeć nasze zmagania teatralne i planujemy kontunuwać tę rodzącą się tradycję. Spektakl na podstawie komedii Michała Bałuckiego pt. "Niewolnice z Pipidówki" dostosowała do naszych realiów pani Małgorzata Wojtkiewicz, podjęła się również jego reżyserii wraz z paniami Mariolą Gliniecką i Jolantą Szczygieł. Scenografię wykonała pani Beata Buczek, światłem i dźwiękiem zajęli się panowie  Jakub Słubik oraz dyrektor szkoły -  Karol Wielgus. W role wcielili się:Tadeusz Grzesiak jako Burmistrz Grzmotnicki, Jadwiga Zbiżek jako Katarzyna Grzmotnicka, Jacek Januszewski jako Feliks Gamajdowski, Beata Wiącek jako Sabina Gamajdowska, Jolanta Karbowiak jako Aurelia Filatyńska, Andrzej Pawlak jako Maciej Filatyński, Tadeusz Brzeziński jako Doktor, Dorota Półtorak-Sieg jako Kamila, żona Doktora, Ewelina Kasprzyk jako Wanda Olecka, Radosław Głazik jako Karol Milcz, Jakub Mincewicz jako Redaktor, Paweł Jarociński jako Jan oraz Zuzanna Januszewska jako Nastusia.
Zdjęcia pan Jacek Grzesiak (portal Złotów nasze-miasto)
KONCERT KOLĘD
I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH


Dnia 19 grudnia w naszej szkole odbył się koncert kolęd i piosenek świątecznych w językach obcych. W otoczeniu przystrojonych choinek i przy kominku uczniowie zaśpiewali znane świąteczne utwory w języku niemieckim i angielskim, tworząc prawdziwie świąteczny nastrój.
Utwory jakie mogliśmy usłyszeć to:
„Little Snowflake” (klasa I)
„Jingle Bells” (klasa II)
„Santa Claus is Coming to Town” (klasa III)
„Rudolph the Red-Nosed Reindeer” (klasa IV a)
„Jingle Bell Rock” (klasa IV b)
„Schneeflöckchen, Weißröckchen”, „Alle Jahre wieder”, „Morgen Kommt
der Weihnachtsmann” (klasa V a)
„Kling Glöckchen”, „ O Tannenbaum” (klasa V b)
„Stern über Bethlehem” (klasa VI)
„Rockin’ Around the Christmas Tree” (klasa VII)
„We Wish You a Merry Christmas” (klasa III a gimnazjum)
„Let it Snow” (klasa III b gimnazjum)
Wszyscy artyści starannie przygotowali się do występów pod kierunkiem pań - Renaty Jabłońskiej oraz Joanny Zamczyk. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodkie podziękowanie i wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Last Christmas”.Jasełka szkolne

Dnia 20.12.2018 r. (czwartek) o godz. 9.50 dla klas kl 4-8 SP, 3a i 3b Gimn oraz 7.01.2019 (poniedziałek ) o godz. 10.45 dla 5 grup Przedszkola, 2 grup "0" i klas 1-3 na auli w SP im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbyły się JASEŁKA SZKOLNE.
W przedstawieniu teatralnym składającym się z 3 aktów role aktorskie zostały przydzielone 7 uczniom z klasy 3a Gimn, którzy sami przygotowali własne stroje i przebranie :
- Kinga Bartosz - Michał Archanioł i dziecko
- Amelia Januszewska - Maryja
- Nikola Jarska - kobieta
- Dominik Kowalec - mężczyzna
- Adam Łoboda - Adam
- Alicja Nowakowska - Ewa i Archanioł Gabriel
- Roksana Ringwelska - podróżny mężczyzna
- p.Paweł Jarociński - diabeł i Pan Bóg.
P. Ludmiła Graduszewska wykonała scenografię na auli szkolnej.
P. Paweł Jarociński przygotował podkłady i oprawę muzyczną, poprowadził próby oraz same Jasełka bożonarodzeniowe.
P. Kubie Słubikowi i p.dyr. Karolowi Wielgus bardzo dziękujemy za przygotowanie sprzętu nagłaśniającego i wykonanie zdjęć.
Nauczyciele przygotowujący:
Paweł Jarociński
Ludmiła Graduszewska
Zajęcia otwarte z rodzicami w klasie II

18 grudnia w klasie II odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem spotkania było wspólne spędzenie czasu dzieci ze swoimi bliskimi poprzez udział w warsztatach kreatywnych. Dzieci ze swoimi rodzicami wykonywały stroiki świąteczne w słoikach podarowanych przez p. Joannę Mirr. Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Zarówno  dzieci, jak i ich goście pracowali z ogromnym zapałem. Wspólna praca dała nam wszystkim wiele radości, ale to nic dziwnego, bo przecież jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy ofiarować naszym pociechom, jest właśnie wspólnie spędzony czas i wykonanie czegoś „razem”. Wszyscy spisali się doskonale! Dla dzieci był to szczególny dzień, ponieważ pracę wykonali ze swoimi rodzicami. Ponadto rodzice mogli zaobserwować, jak zachowują się
i pracują ich dzieci. Dziękujemy wszystkim rodzicom za poświęcony czas i udział
w zajęciach.
Magiczny wieczór przy choince

16 grudnia odbył się w naszej szkole Magiczny Wieczór przy Choince. Jest to tradycyjne spotkanie mieszkańców Radawnicy oraz okolicznych miejscowości, a także zaproszonych gości, organizowane tuż przed świętami w naszej szkole. Głównym punktem programu jest zawsze spektakl teatralny w wykonaniu rodziców, nauczycieli, przedstawicieli władz lokalnych i przyjaciół szkoły. W tym roku była to komedia „Baby, ach te baby” na podstawie utworu Michała Bałuckiego pt. „Niewolnice z Pipidówki”. Po spektaklu nasi goście mogli skosztować przepysznych ciast, upieczonych przez rodziców naszych uczniów, a także pierogów, krokietów i barszczu, przygotowanych przez pracowników obsługi naszej szkoły. Rada Rodziców serwowała chleb ze smalcem, kolorowe galaretki oraz gwiazdkowe niespodzianki. Ufundowali je sponsorzy: Masarnia Radawnica,  Piekarnia GS Samopomoc Chłopska Radawnica, pieczarkarnia Radawnica, pani Agnieszka Gracz - smalec, pani Sabina Stróż – kosmetyki Avon, pan Piotr Domaradzki – telefon komórkowy, pan Marcin Pietkiewicz – masaż w swojej Klinice Masażu oraz pani Agata Bielaszewska – bon na stylizację rzęs. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na swoim stoisku oferowali kartki świąteczne, sianko, stroiki oraz ozdoby choinkowe. Także nauczyciele obsługiwali kiermasz świąteczny. I tak w sympatycznej, pachnącej świętami Bożego Narodzenia atmosferze, upłynęło nam niedzielne popołudnie. Już 6 stycznia  spektakl „Baby, ach te baby” będą mogli obejrzeć mieszkańcy Złotowa, a tymczasem życzymy wszystkim spokojnych i radosnych świąt!” Rozrzutny wróbel”

14 grudnia 2018r. uczniowie kółka artystycznego z kl. III zaprosili dzieci z klasy I i II na inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt.” Rozrzutny wróbel”. Podczas występu  zaprezentowali nie tylko umiejętności aktorskie i muzyczne, ale także pięknie wykonane na zajęciach  postacie ptaków, w których role się wcielali. Klimatu całemu występowi dodała ciekawa scenografia przygotowana przez opiekuna młodych artystów panią Annę Murawską. Przedstawienie to zostało jeszcze raz zaprezentowane dla sześciolatków 17 grudnia , gdzie dzieci dochodziły do wniosku, które zwierzęta należą do grupy ptaków  oraz  dlaczego powinniśmy dokarmiać je  mroźną zimą.Listy do Agnieszki

Podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych gościliśmy w naszej szkole Agnieszkę. Okazało się, że uwielbia ona otrzymywać listy i marzy, by dostać ich jak najwięcej. W związku z tym uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą wykonali dla niej własnoręcznie kartki świąteczne i wysyłali codziennie po kilka, tak, by każdego dnia dziewczynka miała co wyjąć ze skrzynki. Tuż przed świętami przyszła do uczniów kartka od Agnieszki i jej mamy wraz z opłatkiem – podziękowanie za spełnienie marzeń. Cieszymy się, że tak drobny gest wywołał czyjś uśmiech. Agnieszko – wesołych świąt!FABRYKA OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

3 grudnia 2018r. uczniowie klas I –III uczestniczyły w warsztatach plastycznych, które miały na celu rozwijanie sprawności manualnych, zdolności twórczych, wyobraźni oraz umiejętności pracy w grupie. W wyniku czego możliwe stało się odkrywanie przyjemności tworzenia, jak również cieszenia się uzyskanym efektem pracy. Dzieci miały możliwość wykonania wybranych przez siebie ozdób pod kierunkiem nauczycieli. Dekorowały bombki, choinki, robiły dzwoneczki i aniołki. Były bardzo zaangażowane w to, co robią, a panująca atmosfera przyjaznej, twórczej pracy wyzwalała u dzieci radość tworzenia i wiarę we własne uzdolnienia. Tematyka zajęć wprowadziła dzieci
w nastrój nadchodzących świąt. Wszystkimi ozdobami wykonanymi przez dzieci udekorujemy choinki w naszej szkole. Warsztaty zorganizowała p. Dorota Lubkowska.


MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA
DO FABRYKI BOMBEK W GNIEŹNIE


Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy tegoroczne Mikołajki spędzili aktywnie odwiedzając wraz z wychowawczyniami i mamami Fabrykę Bombek w Gnieźnie.
Najpierw odwiedzili dział, gdzie z przygotowanych porcji szkła wydmuchuje się kule,
z których powstają piękne, choinkowe ozdoby. Potem byli w "srebrzalni", gdzie bombka uzyskuje podkład do dalszych etapów dekoracji. Następnie podpatrzyli, jak w lakierni bombki nabierają różnorakich barw, a w dekoratorni uzyskują wyjątkowy, unikalny wygląd. Najważniejszym punktem wycieczki były warsztaty, podczas których każdy miał możliwość własnoręcznego ozdobienia kilku bombek. Ten punkt programu dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć .
Wizytę w fabryce zakończono smacznym obiadkiem i zakupami w przyzakładowym sklepiku.
   Wycieczkę zorganizowała pani Doroty Lubkowska


Festiwal Piosenki Integracyjnej

5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji zorganizowaliśmy po raz kolejny Powiatowy Festiwal Piosenki Integracyjnej. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości: przedstawiciele władz lokalnych, strażacy z OSP w Radawnicy, rodzice, osoby niepełnosprawne z powiatu złotowskiego wraz z opiekunami, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotowie oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  w Radawnicy, uczniowie szkół w Górznej i Stawnicy i wiele wiele innych osób. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu był pan Dawid Krzyk, muzyk, wokalista, zdobywca wielu prestiżowych nagród, a także pani Klaudia Skotarczak – Honorowy Patron Festiwalu. W radosnej atmosferze uczestnicy festiwalu prezentowali swoje występy – piosenki i tańce. Goście specjalni każdy występ komentowali w bardzo życzliwy i sympatyczny sposób, a publiczność obdarzała występujących gromkimi brawami. Każdy uczestnik otrzymał dodatkowo upominek przygotowany przez rodziców uczniów naszej szkoły. Były to ogromne paczki wypełnione słodyczami, przyborami szkolnymi, kosmetykami  i zabawkami. Podczas festiwalu nie przyznawano miejsc – wszyscy mogli się poczuć zwycięzcami. Na koniec pan Dawid Krzyk wystąpił z krótkim koncertem, który zdecydowanie porwał publiczność. Wspólna zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok już po raz szósty. Wszystkim osobom niepełnosprawnym życzymy przede wszystkim zdrowia, wiary w siebie i spełnienia marzeń, a także życzliwych ludzi wokół.
Scotiee Go - programowanie
na lekcjach informatyki

WIELKI SUKCES
W KONKURSIE POWIATOWYM


28 listopada br., 3 osobowa drużyna uczniów z klasy V ( Michalina Nowak, Julia Spychała, Ksawery Czornij) wzięła udział w konkursie powiatowym organizowanym przez Zespół Szkół Katolickich im. św. Wojciecha w Złotowie, pod tytułem  ,, Polska, a w niej Krajna- Ojczyzna moja fajna”. Uczniowie najpierw pisali test związany z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 80. Rocznicą Kongresu Polaków
w Niemczech, następnie wykonali laurkę dla Polski. W szrankach brało udział 8 szkół z powiatu złotowskiego.
Drużyna naszej szkoły zajęła I miejsce. Brawo klasy V!
Uczniów do konkursu przygotowała p. Dorota Piszczek.


Andrzejki klasy IVb

Dnia 28 listopada uczniowie klasy IV b wspólnie świętowali Andrzejki. Był to wieczór pełen wróżb, jak również świetnej, tanecznej zabawy. Siedząc w jednym kręgu porozmawialiśmy o tradycji tego dnia i o zwyczajach jakie znamy. Następnie losowaliśmy imiona swoich sympatii, obieraliśmy jabłka, tak aby z obierek powstał kształt przypominający literę, próbowaliśmy odgadnąć przyszłe zawody no i oczywiście nie mogło zabraknąć wyścigu butów, w którym to dowiedzieliśmy się kto pierwszy wyjdzie za mąż bądź ożeni się. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, traktując wszystkie zabawy z przymrużeniem oka  
Uczniowie klasy IVb są bardzo pomysłowi, więc odbył się nawet konkurs żonglerki oraz mnóstwo zabaw tanecznych, które wszystkim sprawiły dużo radości. Mieliśmy również szansę na chwilę odpoczynku przy smacznej pizzy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wieczór należał do bardzo udanych !DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
                   
 A wszystko rozpoczęło się od niezwykłej historii…

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci, takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie, np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.
Misie swoje święto obchodzą 25 listopada, w tym roku przypada ono w niedzielę, dlatego my świętowaliśmy już dziś – w piątek, 23 listopada z uczniami klas I-III.
W tak wyjątkowym dniu wszystkie dzieci, oprócz zeszytów, podręczników, przyborów szkolnych, przyniosły oczywiście swoje ulubione pluszowe misie. Po poznaniu historii pluszowego misia, dzieci zaśpiewały dla swoich maskotek misiową piosenkę.
Nie zabrakło również Misia Uszatka, który zagościł na naszym ekranie.
Wybraliśmy się na wycieczkę po misiowym świecie. Obejrzeliśmy misie żyjące
w przyrodzie i te ze świata bajek.
Miłą niespodziankę przygotowała Pani Dorota Lubkowską, częstując wszystkich ulubionym przysmakiem wszystkich misiów – MIODKIEM.
Z okazji urodzin misia nie mogło zabraknąć laurek urodzinowych. Wystawa prac uczniów na pewno będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Renata Jabłońska, Alicja Gondek-Sawa

Zawody e-sportowe

23 listopada w piątek odbyło się spotkanie na którym uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wzięli udział w zawodach e-sportowych które polegały na rywalizacji zespołowej w świecie wirtualnym na platformach gier sieciowych. Spotkanie było zorganizowane przez nauczyciele informatyki Jakuba Słubika przy pomocy samorządu uczniowskiego oraz uczniów biegłych w temacie gier - Sylwester Klóska, Sebastian Jurkszak, Mateusz Futerski, Nataniel Żygadło.Apel klasy IIIaG

19 listopda br. uczniowie klasy III a zaprezentowali ucznia z najciekawszą pasją. Tym razem swoje umiejętności brawurowo zaprezentował Kacper Skorupa. Zaskoczył wszystkich i tym samym wzbudził ogromne zainteresowanie. Okazało się, że Kacper wykonuje piękne meble. Pracuje w garażu, w domu, razem ze swoim tatą. Ławy, stoły, krzesła, ozdoby do ogrodu – to przedmiot ich pracy. Meble powstają z drewnianych palet. Kacper opowiedział o swoim zajęciu, pokazał narzędzia, za pomocą których pracuje, wzbudził podziw, że większość narzędzi kupuje sobie sam, za zaoszczędzone pieniądze. Pochwalił się także, iż dzięki zarobionym pieniążkom, mógł naprawić z tatą starego malucha, a te samochody, to także jego pasja.
Uczniowie po wysłuchaniu Kacpra i obejrzeniu na zdjęciach jego prac, mieli do niego mnóstwo pytań. Spotkanie wypadło bardzo interesująco. Brawo Kacper!
W drugiej części nauczyciele dokonali podsumowania wszystkich wewnątrzszkolnych konkursów i zawodów, które dotąd odbyły się na terenie szkoły: p. A. Gondek- Sawa ( biblioteczny), p. L. Graduszewska
( najpiękniejszy różaniec), p. M. Wiśniewski, p. K. Jach- Słonka ( matematyczny), p. J. Słubik ( plastyczny), p. J. Szczygieł i p. G. Wiśniewski ( zawody sportowe).
Gratulacje dla wszystkich, którzy brali udział i zwyciężali, a łącznie była to liczba kilkudziesięciu uczniów!
Międzynarodowy Dzień Jeża

15 listopada 2018r. uczniowie klas I-III obchodziły w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Jeża. Uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające jeża różnymi technikami, które zaprezentowano na spotkaniu, na które zaproszona została pani Alicja Fruzińska – Prezes Klubu Edukatorów przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie. Celem tego spotkania było zapoznanie dzieci z życiem jeża i jego środowiskiem przyrodniczym. Dzieci z radością obejrzały prezentację, wysłuchały piosenek o jeżu oraz ciekawostek o bohaterze dnia. Poznały tajemnice życia jeży, dowiedziały się co jedzą, jak się poruszają i odżywiają. Niestety są one gatunkiem zagrożonym, dlatego tak ważne jest, aby lepiej poznać ich potrzeby i zachowania, dzięki czemu łatwiej je będzie chronić. Dużą atrakcją dla dzieci było zobaczenie i dotknięcie prawdziwego modelu jeża przywiezionego przez naszego gościa. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchały wszystkich informacji o jeżach i trafnie odpowiadały na pytania zadawane na koniec spotkania. Tych, którzy zapamiętali jak najwięcej informacji, pani Alicja nagrodziła drobnymi upominkami. Wszyscy uczniowie otrzymali od organizatorów spotkania pamiątkowe zawieszki z ilustracją jeża. Dzień Jeża umilił słodki upominek w postaci jeżowego tortu, który upiekła pani
Sylwia Czyż, mama ucznia klasy II. To był dzień pełen radości i uśmiechu.                    Uroczystość Dnia Jeża zorganizowały p. pedagog szkolny – Dorota Półtorak-Sieg oraz wychowawczyni klasy II – Dorota Lubkowska.
Konkurs plastyczny pod hasłem "Niepodległa"

Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez  Polskę w naszej szkole został przeprowadzony konkurs plastyczny pod hasłem "Niepodległa". Konkurs ten był zorganizowany przez Jakub Słubika, nauczyciela przedmiotów artystycznych. W jury zasiadali nauczyciele historii oraz plastyki. Uczniowie Zostali wyróżnieni i udekorowani podczas apelu szkolnego zorganizowanego przez klasę IIIa gimnazjum.


SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY
„100 pierwiastków na 100 lat Niepodległej”


W dniu 15.11.2018r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbył się Szkolny konkurs chemiczny pod nazwą „100 pierwiastków na 100 lat Niepodległej”, który został zorganizowany przez nauczycielkę chemii p.Kornelię Jach-Słonka.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas IV – VIII oraz oddziałów gimnazjalnych.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Zuzanna Hube (kl. VIII)
II miejsce – Agata Herudaj (kl. IIIb Gim)

III miejsce – Klaudia Kołodziej (kl. IIIb Gim)
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, a zwycięzca także nagrodę rzeczową.
Kornelia Jach-SłonkaSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
„MISTRZ RACHUNKU PAMIĘCIOWEGO”


W październiku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbył się konkurs matematyczny „Mistrz rachunku pamięciowego”, który został zorganizowany
i przeprowadzony przez nauczycieli matematyki: p.Sylwię Żyjewską, p.Kornelię Jach-Słonka oraz p.Marka Wiśniewskiego. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VIII oraz oddziałów gimnazjalnych.

Wyniki konkursu:
       1. Klasa IVa                                     Klasa IVb                                                   
I miejsce – Patryk Madziała                        I miejsce – Kinga Kejzik
II miejsce – Anna Hołubek                         II miejsce – Jakub Spychała
III miejsce – Zofia Sierosławska                 III miejsce – Małgorzata Gracz
Zwycięzca w kategorii kl. IV – Kinga Kejzik

2. Klasa Va                                                       Klasa Vb      
I miejsce – Anastazja Skoczylas                    I miejsce – Oliwia Hernes
II miejsce – Zuzanna Biedrzycka                                II miejsce – Anna Marcinowicz,
                                                                                             Agata Szymańska
III miejsce – Ksawery Czornij                                    III miejsce – Michalina Nowak
Zwycięzca w kategorii kl. V – Anastazja Skoczylas
3. Klasa VI                                         
I miejsce – Bartłomiej Fijewski - Zwycięzca w kategorii kl. VI           
II miejsce – Tomasz Łoboda                     
III miejsce – Patryk Marcinowicz           
4. Klasa VII                                        
I miejsce – Miłosz Róg - Zwycięzca w kategorii kl. VII           
II miejsce – Adriana Łatko                     
III miejsce – Lena Czepulonis   
5. Klasa VIII                                        
I miejsce – Karolina Franz - Zwycięzca w kategorii kl. VIII           
II miejsce – Oliwia Zajler                     
III miejsce – Nataniel Żygadło             
6. Klasa IIIa Gim                                  Klasa IIIb Gim
I miejsce – Alicja Nowakowska               I miejsce – Agata Herudaj
II miejsce – Kinga Bartosz                      II miejsce – Dominika Karbowiak
III miejsce – Dominik Kowalec              III miejsce – Patryk Kowalski
Zwycięzca w kategorii kl. III Gim – Agata Herudaj

Troje najlepszych uczniów w każdej klasie otrzymało dyplomy „Mistrza rachunku pamięciowego”, a zwycięzcy poszczególnych kategorii – nagrody rzeczowe.

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM
BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008r. – cały październik.
Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca
Bibliotek Szkolnych brzmiało „Książka to przyszłość”.
W ramach tego święta w naszej szkole odbyły się konkursy dla poszczególnych grup wiekowych.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”, a uczniowie klas IV – VIII zostali zaproszeni do konkursu fotograficznego zatytułowanego „Jesienny portret z książką”.
Uczniowie  klas gimnazjalnych pracowali zespołowo, wykonując dwa zadania. Pierwsze
to wykonanie plakatu z hasłem zachęcającym do czytania książek i odwiedzania szkolnej biblioteki, drugie zadanie polegało na przygotowaniu „Książkowej listy przebojów”.
    19 listopada, podczas szkolnego apelu, akcja została podsumowana a uczniowie nagrodzeni.
W kategorii klas I-III nagrodzeni zostali uczniowie:
    miejsce I - Igor Suchy, klasa III,
    miejsce II - Julia Kmiecicka, klasa I,
    miejsce III - Marek Biały, klasa III,
    WYRÓŻNIENIA: Anita Ziółkowska, Wanessa Ulko, Jessica Kempa, Sandra Jarosińska (wszyscy to uczniowie klasy III).
Za udział w konkursie fotograficznym upominkami zostały nagrodzone wszystkie uczestniczki:
Kinga Cios z kl. V a oraz uczennice kl. V b: Michalina Nowak, Ania Marcinowicz,
Agata Szymańska, Maja Misztal, Zosia Skiba.
Gimnazjaliści stanęli na wysokości zadania, przygotowując estetyczne plakaty
z inspirującymi hasłami. Bardzo interesujące były również „Książkowe listy przebojów”, klasa III a przygotowała listę w formie plakatu, klasa III b w formie prezentacji multimedialnej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.
Niech Wasza przygoda z książką nigdy się nie kończy! :)
 Renata Jabłońska, Alicja Gondek-Sawa
,,Jesienią malowane"

 W październiku 2018 roku w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs plastyczny ,,Jesienią malowane". Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie
    uczęszczający do świetlicy szkolnej z klas I-VIII. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie pracy jesiennej zgodnej z tematem w formacie A3
    techniką kolaż. Celem konkursu było:wyrażanie siebie poprzez twórczość oraz rozpoznawanie wśród wychowanków świetlicy zainteresowań
    plastycznych.W konkursie wzięło udział pięciu uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Joanna Zamczyk i Jakub Słubik wyłoniła zwycięzców.
    I miejsce- Michalina Nowak
   II miejsce-Lena Frydrychowicz
  III miejsce-Oliwia Wieczorek
   Gratulacje dla uczniów.
                                            Ewa Rybczyńska, Beata Buczek„Najpiękniejszy różaniec”

W październiku w Szkole Podstawowej w Radawnicy odbył się konkurs na „Najpiękniejszy różaniec”. Uczniowie wykonali różańce dowolną techniką, przy wykorzystaniu najróżniejszych materiałów. Do wykonania różańców posłużyły: kasztany, orzechy, chrupki, guziki, koraliki, kukurydza, obrączki dla gołębi, śrubki, modelina, groszek, makaron i inne. W naszej szkole na auli była wystawa wszystkich różańców. Specjalne powołane jury wyłoniło zwycięzców, którym przyznano nagrody i  pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcami konkursu w klasach młodszych zostali: Mateusz Rutkowski – I miejsce, Wiktoria Kata – II miejsce, Gryczka Filip – III miejsce, w klasach starszych: Michalina Nowak – miejsce, Julia Spychała – II miejsce, Natalia Kowalska – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Pietkiewicz, Tomasz Januszewski, Karol  Czyż, Anita Ziółkowska, Lena Frydrychowicz, Kacper Biedrzycki, Natalia Gryczka, Martyna Mróz, Maja Misztal.


Uroczystość 100-lecia
odzyskania Niepodległości
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości miały w naszej szkole bardzo uroczysty przebieg.
Główna uroczystość odbyła się 9 listopada, w piątek, w dwóch turach, dla klas I- V  i  klas VI do III gimnazjum. Zgodnie z propozycją władz oświatowych, szczególnie podniośle wypadł wspólny śpiew całego hymnu polskiego o godzinie 11.11. Odśpiewała go w auli  cała społeczność szkolna, łącznie z grupą 6 latków. Postanowiliśmy odtąd kultywować ten zwyczaj przed uroczystościami państwowymi.
Na uroczystość składała się akademia złożona z tekstów poezji patriotycznej, muzyki i pokazu prezentacji.
W tej części wzięli udział następujący uczniowie: jako recytatorzy-
Ksawery Czornij, Anastazja Skoczylas ( kl. V)
Patrycja Madziała , Patrycja Wróblewska , Bartosz Hammacher ( kl. VI),
Roksana Jurkszak, Adriana Łatko ( kl. VII),
jako narratorzy- Magdalena Januszewska, Wiktor Górniak ( kl. VII).
Po chwili refleksji i przypomnienia, czym jest Święto Niepodległości, odbył się konkurs wiedzowy na temat Polski, w którym kolejno wzięły udział wszystkie klasy, reprezentowane przez 3 osobowe drużyny.
Wcześniej, dzieci otrzymały zagadnienia, by móc dobrze przygotować się do konkursu. Zawody okazały się bardzo emocjonujące. W kategorii klas młodszych wygrała klasa VA, a klas starszych- klasy III gimnazjalne. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i, jak przystało na urodziny Rzeczpospolitej, cukierkami.
Wyróżniono także klasy, które przygotowały najciekawszy wystrój swojej izby lekcyjnej, związany
ze 100 -Leciem Odzyskania Niepodległości. W kategorii klas I- III miejsca kolejno zajęły:
miejsce I- klasa III
miejsce II- klasa II
miejsce III- klasa I;
w kategorii klas starszych :
miejsce I- klasa III b
miejsce II- klasa VII
miejsce III- klasa VIII i V b.
Uroczystość podsumował pan dyrektor Karol Wielgus, dziękując wszystkim za godny i aktywny udział we wspólnym Święcie Niepodległości. Na pewno zostawił u każdego jakiś ślad i pozwolił na świadome przeżycie tej jedynej w swoim rodzaju rocznicy. Za przygotowanie uroczystości odpowiadała Dorota Piszczek, Piękną scenografię wykonała pani Anna Murawska, o oprawę muzyczną zadbał p. J. Słubik.Aulę zdobiły także laurki dla Polski i plakaty wykonane przez młodzież, które także podlegały ocenie konkursowej. Najciekawszą laurkę wykonała klasa VII ( Adriana Łatko i Roksana Jurkszak), wyróżnienie otrzymała także Katarzyna Król
z klasy VIII i Kinga Bartosz z klasy III a.


Międzyszkolny turniej
piłki halowej z okazji
100-lecia odzyskania NiepodległościLekcja chemii na 100 lat Niepodległej

W dniu 8.11.2018r.na lekcjach chemii uczniowie klasy siódmej i ósmej w wyjątkowy sposób uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z uczniów samodzielnie wykonywał doświadczenie pt. „Działanie kwasu octowego na węglan sodu”, w którym otrzymano tlenek węgla(IV). Produkt reakcji wypełniał przygotowane przez uczniów balony. Na koniec zajęć utworzono biało-czerwoną balonową flagę.
Wszyscy przekonali się, że efekt końcowy zależy od dokładności i wprawy
w wykonaniu doświadczenia. Każdy przestrzegał zasad BHP i regulaminu pracowni.
Lekcje minęły w żywej i wesołej atmosferze.
        Kornelia Jach-Słonka
„Zakręć się na Holandię”

11 października 2018r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej wzięli udział
w konkursie plastycznym pt.: „Zakręć się na Holandię” organizowanym przez firmę Goodmorning w Złotowie. W konkursie wzięło udział bardzo dużo dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli powiatu złotowskiego, a także spoza powiatu. Wśród licznych prac (ponad dwustu) komisja konkursowa doceniła pracę zbiorową naszych dzieci i przyznała zaszczytne I miejsce w kategorii szkół podstawowych. 19 października przedstawiciele firmy odwiedzili  laureatów w naszej szkole, aby osobiście pogratulować dzieciom sukcesu i wręczyli każdemu uczniowi upominki w postaci przyborów szkolnych, piłek plażowych oraz biletów do kina na dowolny seans filmowy. Radości nie było końca! W przygotowanie pracy konkursowej włączyli się także rodzice uczniów, którzy zakupili materiały oraz pomagali uczniom w montażu pracy przestrzennej. Za pomoc i poświęcony czas serdecznie dziękujemy. 
                                                           Wychowawczyni kl. II Dorota Lubkowska

Zbiórka okularów dla potrzebujących

W miesiącu wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce okularów dla potrzebujących. Okulary zostały przekazana do zakładu optycznego Gregor w Złotowie, który był współorganizatorem tej zbiórki. Poprzez takie akcje chcemy obudzić w uczniach naszej szkoły umiejętność dzielenia się, dostrzegania drugiego człowieka w potrzebie, oraz recyklingu.
Udało się zebrać 20 par okularów, cieszymy się, że mogliśmy dołożyć tą jedną cegiełkę w tworzeniu lepszego świata.
Samorząd uczniowski


Pasowanie na ucznia klasy I

16 października 2018 roku uczniowie klasy pierwszej stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia odbyła się w izbie lekcyjnej klasy I, uczestniczyli w niej rodzice, dyrekcja szkoły i oczywiście pierwszaki. W krótkim programie artystycznym uczniowie potwierdzili, że pięknie recytują i śpiewają piosenki, znają symbole narodowe i posiadają podstawową wiedzę o Polsce, wiedzą jak należy zachowywać się na lekcjach i przerwach. Po programie artystycznym uczniowie złożyli ślubowanie, a następnie dyrektor szkoły Pan Karol Wielgus pasował każdego z nich na ucznia. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, a rodzice podarowali swoim dzieciom piękne pamiątkowe proporczyki oraz rogi obfitości wypełnione słodyczami. Po uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wych. Grażyna Wiśniewska

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 12 października 2018r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa VIII pod opieką Hanny Ernest przygotowała krótki program artystyczny. Następnie Pan Dyrektor Karol Wielgus złożył życznia nauczycielom i wszytkim pracownikom naszej szkoły oraz pogratulował wszytkim jubilatom.

Zabawy na wesoło dla klas I - III

13 października 2018r uczniowie kółka teatralnego z klasy VI pod opieką pani Anny Murawskiej, poszerzyli  wiadomości dotyczące dbałości o higienę osobistą uczniom klas I-III  poprzez zabawy na wesoło. Głównym celem tego spotkania było wdrożenie uczniów do rozwijania dbałości o higienę osobistą , porządek wokół siebie oraz integracja zespołów  klasowych. Dzieci miały okazję w mieszanych zespołach  zmierzyć się z różnymi konkurencjami jak: sprzątanie papierków z zamkniętymi oczami, ubieraniu się do szkoły czyli rzucaniu ubrań na stojący wieszak, umiejętności składania koszulki , segregowaniu skarpetek i ich prawidłowym składaniu,  sztuki oblekania poduszki w poszewkę oraz dobranie w pary przedmioty potrzebne do utrzymania czystości. W między czasie dzieci mogły obejrzeć kolejny odcinek bajki pt. „Myszka w paski” oraz wysłuchać piosenki w wykonaniu Patrycji Wróblewskiej pt. „Chodźmy na spacer”. Spotkanie przebiegło w wesołej atmosferze ,a zwycięzcy otrzymali skromne upominki.


Warsztaty nauki gry na perkusji

W ramach zajęć artystycznych odbyły się warsztaty nauki gry na perkusji. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił na tym instrumencie, poznac historię powstania zesatawu perkusyjnego, oraz posłuchać przykładów muzycznych w wykonaniu nauczyciela naszej szkoły Jakub Słubika.Europejski Tydzień Sportu

2 października 2018 r. w Krajence, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych, w których nasi uczniowie wzięli udział. Do mistrzostw przystąpiło osiem szkół z powiatu złotowskiego. Reprezentacja naszej szkoły to trzy sztafety: dziewczęta klas IV-VI, chłopcy klas IV-VI i chłopcy klas VII, VIII i III klasy gimnazjum. Zdobyliśmy w tych zawodach brązowy medal i puchar!
Wyniki:
- III miejsce chłopców klas VII,VIII i gimnazjum,
- IV miejsce dziewczęta klas IV-VI
- VI chłopcy klas IV-VI
Opiekunami młodych sportowców byli nauczyciele wychowania fizycznego, Grzegorz Wiśniewski i Jolanta Szczygieł.
2.  Dzień sportu.
4 października 2018 r., w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, pod patronatem BEAKTIW, odbył się w szkole miting lekkoatletyczny (projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus).  W naszej szkole impreza odbyła się pod nazwą „ Ku czci Ireny Szewińskiej”, królowej polskiej lekkoatletyki. Dzień sportu rozpoczął się w auli szkolnej uroczystym apelem poświęconym wybitnej postaci Ireny Szewińskiej. Następnie wszyscy uczniowie udali się na boisko sportowe gdzie odbyły się konkurencje lekkoatletyczne :
- bieg na dystansie 60 m, 300 m, 600 m,
- skok w dal,
- rzut piłką lekarską, palantową
- sztafeta szwedzka.
Każdą z klas (IV, V, VI, VII, VIII, III a G, III b G) reprezentowali najsprawniejsi uczniowie. Pozostali wraz z wychowawcami i nauczycielami gorąco kibicowali swoim kolegom i koleżankom. Dzień sportu uatrakcyjniło palące się cały czas ognisko, przy którym można było ogrzać się i upiec kiełbaski. W zawodach wystartowało 86 uczniów.
Dzień sportu zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Grzegorz Wiśniewski i Jolanta Szczygieł.


VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

28 września nasza szkoła wzięła udział w akcji  pod hasłem:
"Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Uczniowie z klas IVa i b oraz VIII w składzie: Małgorzata Gracz, Kinga Kejzik, Martyna Lisieka, Kacper Biedrzycki, Jakub Spychała, Wojciech Skoczylas, Zofia Sierosławska, Anna Hołubek, Eryk Karczewski, Patryk Madziała oraz Magdalena i Zuzanna Januszewskie tworzyli Patrole Egzaminacyjne. Pełnili oni ważną rolę egzaminatorów i mieli wyjątkową okazję, by sprawdzić wiedzę starszych kolegów oraz osób dorosłych z tabliczki mnożenia. Nasz szkolny Patrol w pierwszej kolejności udał się do pana dyrektora Karola \Wielgusa oraz do pani wicedyrektor Marioli Glinieckiej. Włodarze naszej szkoły oczywiście  doskonale znają  tabliczkę mnożenia i za poprawną odpowiedź otrzymali cukierka.
Koordynatorem tej akcji była p. Sylwia Żyjewska we współpracy
z p. Kornelią Jach-Słonka oraz p. Markiem Wiśniewskim.

Noc Naukowców

           Dnia 28 września o godzinie 8:00,  34 uczniów naszej szkoły (22 z klasy VII, 5 z VIII, 5 z III a gimnazjum, 2 z III b gimnazjum)  wyruszyło  spod szkoły, aby wziąć udział w żywej lekcji geografii,  historii, astronomii, fizyki, chemii, matematyki  podczas wycieczki do Torunia. Wyjazdy na Noc Naukowców to już długoletnia tradycja szkoły.
Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Pierwszym  doświadczeniem było wytrwanie w Bunkrze- Wisła, czyli ponad pięćdziesięciometrowym dawnym schronie  przeciwlotniczym. Mogliśmy  poczuć się jak uczestnicy II wojny światowej . Emocji dodawały dźwięki strzałów i wybuchów bomb, dym oraz komendy (padnij! powstań! marsz!) wydawane przez przewodnika.
 Następnym punktem wycieczki był 1,5 godzinny udział w warsztatach chemicznych, organizowanych przez młodych naukowców z Centrum Chemii Małej Skali  w ośrodku ,, Mydło i pachnidło”. Podczas warsztatów chemicznych, każdy uczeń stworzył krok po kroku swoją molekularną potrawę, gdyż tematem przewodnim była właśnie kuchnia molekularna. Wykonaliśmy spaghetti, sos i ciekawe małe kotleciki. Bardzo nam się te zajęcia podobały. Zaprosiliśmy młodych naukowców na zajęcia do nas do szkoły, by więcej osób mogło poznać tajniki nowoczesnego przygotowywania posiłków. Wielu twierdziło, że owe stworzone przez nas potrawy były ,,nawet dobre”.
Ogromną radość sprawiła wszystkim wizyta w parku trampolin. Tam spędziliśmy dwie godziny na skokach, przewrotach, wspinaczce, tym, do czego każdy czuł się zdolny. Kilka osób z naszej grupy ujawniło naprawdę nieprzeciętny talent akrobatyczny, aż szkoda, ze nie mamy takich możliwości u nas w szkole.
Każdy przywiózł sobie pamiątkę z parku w postaci seledynowych, antypoślizgowych skarpetek. Na pewno chcemy tu wrócić.
Po dłuższej przerwie i obiadokolacji ( część grupy została zaproszona do udziału w filmiku przez toruńskiego yutubera spotkanego w restauracji), wielkimi krokami zbliżyliśmy się do punktu kulminacyjnego wycieczki, którym była Toruńska Noc Naukowców, dziewiąty  raz organizowana przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
 W budynku „Młyn Wiedzy”, na pięciu piętrach wystaw, uczyliśmy się  bawiąc, korzystając z interaktywnych gier, wchodząc na rozmaite urządzenia, mierząc swoje siły podczas naciskania tłoków, poznając, jak działają prawa przyrody. Spalaliśmy zbędne kalorie, tworzyliśmy tamy wodne na rzece, przeczyliśmy prawom fizyki – wszystko to w wesołej  atmosferze pod opieką p. Doroty Piszczek, p. Alicji Gondek- Sawa ,  oraz p. Marka Wiśniewskiego.
Aż cud, że w drodze powrotnej mieliśmy jeszcze bardzo dużo energii, choć do domu dotarliśmy dopiero, jako się rzekło, o 22.30 w nocy. Tegoroczną wyprawę na Noc Naukowców uważamy za bardzo udaną.
Na pewno skorzystamy za rok!


Spektakl Profilaktyczny
pt. „Możesz odkryć siebie na nowo”


 27 września uczniowie klas V-VIII i oddziałów gimnazjalnych mieli okazję obejrzeć  spektakl profilaktyczny pt. „Możesz odkryć siebie na nowo”.
Błędna diagnoza lekarska, będąca konsekwencją przypadkowej kontuzji na treningu, zamyka przed kilkunastoletnim uczniem szkoły podstawowej drogę sportowej kariery. Pasja, której realizacja ściśle wyznaczała do tej pory porządek każdego dnia – musi zniknąć. Pojawia się za to nowa szkoła, nieznane środowisko rówieśnicze, i konieczność zaspokojenia najważniejszej z potrzeb – akceptacji. Bo tej w dotychczasowym życiu byłego sportowca było wystarczająco dużo.  I z taką rzeczywistością przyszło się zmierzyć bohaterowi spektaklu. Nowe środowisko szkolne wypełnione jest zgiełkiem, poczuciem tymczasowości, nadmiarem informacji, nietolerancją, brakiem poszanowania dla tradycyjnych wartości, bezradnością wobec narastających konfliktów, przemocą i agresją. Nowi koledzy i koleżanki nie radzą sobie z zagrożeniami towarzyszącymi potrzebie wykreowania własnej tożsamości, a wzorce do naśladowania znajdują w iluzorycznej rzeczywistości reklam i Internetu. Sceniczna droga, którą bohater spektaklu poprowadził widzów, to w istocie kolejne etapy podejmowania decyzji i wyborów. Czy zaspokojenie potrzeby akceptacji środowiskowej warte jest poniesienia ryzyka inicjacji alkoholowej i narkotykowej? Czy przyzwolenie na użycie środków psychoaktywnych to wyraz odwagi, a wypalony papieros jest atrybutem wolnego człowieka? Czy relacje międzyludzkie mają swój fundament w agresji i dyskryminacji, a Internet jest biblią współczesności? Na te pytania spektakl dał jednoznaczną odpowiedź, podbudowaną ostateczną decyzją i wyborem scenicznego bohatera. Odnalazł on drogę do poznania siebie, poświęcając swój czas na niesienie bezinteresownej, wypływającej z empatii i szacunku pomocy dla osoby starszej i bezradnej. I to ostatnie zdarzenie sceniczne niosło ze sobą kolejną zmianę, tym razem dla całego środowiska rówieśniczego naszego bohatera. 
W spektaklu brało udział dwóch aktorów z krakowskiego Teatru Kurtyna. Pod koniec aktorzy podjęli dialog z uczniami, by jeszcze dobitniej dotarł do nich sens przedstawionego problemu. Mamy nadzieję, że dało to wszystkim do myślenia i nasi uczniowie będą podejmowali w życiu słuszne decyzje w kwestii narkotyków, dopalaczy, czy innych używek.
WYSYŁAMY LISTY

21 września uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni p. Doroty Lubkowskiej udali się na pieszą wycieczkę do punktu pocztowego w Radawnicy, aby wysłać napisane przez siebie listy. Podczas spaceru dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowo przechodziły przez jezdnię oraz utrwalały poznane znaki drogowe. Po dotarciu do punktu pocztowego dzieci samodzielnie kupowały znaczki, następnie naklejały je na koperty
i wrzucały listy do skrzynki. Większość uczniów po raz pierwszy wysyłało swoje listy, dlatego bardzo przeżywały ten dzień. Choć tradycja wysyłania listów już zanika to i tak przygoda z listem sprawiła dzieciom wiele radości.
        Wycieczkę umilił słodki upominek, który dzieci otrzymały od p. Marcina Wiącka.Sprzątanie świata

Tego dnia uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w akcji „Sprzątania świata”. Każdy uczeń wyposażony został w gumową rękawiczkę oraz worek foliowy. Klasa 1 zbierała śmieci przed szkołą, jak również przy drodze wjazdowej do szkoły. Klasa 2 ruszyła w kierunku lasu, a klasa 3 zajęła się zbieraniem śmieci wokół szkoły i boiska szkolnego. Dzieci zbierały śmieci z wielkim zaangażowaniem. I warto zauważyć, że śmieci było znacznie mniej niż w poprzednich latach, z czego wszyscy bardzo się cieszymy.POWITANIE JESIENI

27 września odbyło się ognisko z okazji Powitania Jesieni. Uczniowie najmłodszych klas oraz dzieci ze świetlicy opiekuńczo - wychowawczej piekli kiełbaski i wesoło spędzili czas na wspólnych zabawach na boisku szkolnym.
W przygotowanie ogniska i pomoc w pieczeniu kiełbasek włączyli się rodzice uczniów oraz pan Bronek Pawlak, który rozpalił ognisko przed przyjściem dzieci.  Był to bardzo udany dzień i miło spędzony czas. Ognisko zorganizowały p. Dorota Lubkowska i p. Grażyna Wiśniewska.
 
Wyróżnienie w konkursie
"Wielkopolska Szkoła Roku"


25 września w Teatrze Wielkim im. Stanisław Moniuszki w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy Samorządu Województwa Wielkopolskiego o tytuły "Wielkopolska Szkoła Roku" oraz "Wielkopolski Nauczyciel Roku", na którą zaprosili Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Podczas spotkania zostali uhonorowani nauczyciele oraz szkoły, które wyróżniają się innowacyjnością, wysoką jakością nauczania, współpracą ze środowiskiem lokalnym, jak również kształtowaniem wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich. W tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 40 nagród i wyróżnień.
Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter ze względu na zbliżającą się setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w konkursie "Wielkopolska Szkoła Roku". Jesteśmy z tego bardzo dumni. Otrzymaliśmy dyplom, pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3 000 złotych.Taniec z "Hajdaszem"


18 września 2018 roku  tanecznym krokiem rozpoczęły nowy rok szkolny klasy I-V uczestnicząc w spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. Goście zapoznali wszystkich z celem i zasadami działalności Centrum „Hajdasz”. Zaprezentowali efekty na jakie mogą liczyć uczniowie, którzy będą chcieli uczestniczyć w zajęciach przez nich prowadzonych. Wszyscy uczestnicy tego spotkania chętnie podjęli próby dorównania w tańcu prowadzącym.Wybory do Samorządu Uczniowskiego

17 i 18 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydowało 14 osób, po dwie osoby z klas szkoły podstawowej od 5 do 8, oraz uczniowie gimnazjum. Ostatecznie w skład grupy samorządowej weszło 8 osób:
Miłosz Rembecki , Klaudia Kołodziej, Olaf Bindek, Filip Nita, Kasia Król, Anastazja Skoczylas, Bartek Rojewski, Magdalena Januszewski.

Dzień Kropki w naszej szkole

14 września KROPKA zagościła i w naszej szkole. Kropy, kropki, kropeczki były wszechobecne. Tego dnia uczniowie i nauczyciele mieli za zadanie ubrać się
w kropki, a ponieważ wszyscy stanęli na wysokości zadania w szkole było wesoło
 i kolorowo. Tego dnia klasy I-V zebrały się w szkolnej auli, aby świętować. Posiadanie talentu, wiara we własne możliwości, pracowitość, a nawet refleksja nad tym, co potrafię robić najlepiej, czy co lubię, było dobrym powodem, aby włączyć się do zabawy.
Zabawę rozpoczęliśmy od wspólnego obejrzenia filmu o małej Vashti oraz wspólnego wysłuchania, a następnie wspólnego odśpiewania piosenki, która powstała specjalnie z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki.W kolejnym etapie przystąpiliśmy z entuzjazmem do działania. Uczniowie klas I-III wyczarowali drzewa talentów, oczywiście z kolorowych kropek. Uczniowie klas IV uruchomili wyobraźnię i z kropki tworzyli obrazki, a uczniowie klas V zapełniali kropki ilustracjami talentów. Szkołę wypełnił gwar, śmiech uczniów, piękne prace ozdobiły szkolne korytarze.
Uczniowie obiecali uroczyście, że będą rozwijali swoje talenty i zawsze będą wierzyli
w siebie i w swoje możliwości.
Słodko, bo lizakami – kropkami, zakończyliśmy radawnickie obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.
    A świętowaliśmy dzięki Paniom ze szkolnej biblioteki.
    Do naszej szkoły KROPKĘ zaprosiła Pani Renata Jabłońska, pomysłodawczyni uroczystości. Po świecie KROPKI oprowadzała nas Pani Alicja Gondek-Sawa.


Spotaknie klas I-III
z policjantami oraz sierż. Pyrkiem


13 września 2018r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu
z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Złotowie i Sierżantem Pyrkiem
z Komendy Wojewódzkiej Policji. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Policjanci zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Następnie zaproszeni goście omówili, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia, przypomnieli numery alarmowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znaków drogowych i podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się.
W nagrodę za aktywny udział w spotkaniu i dużą wiedzę, Sierżant Pyrek przybił z każdym dzieckiem „piątkę”, następnie wszyscy uczniowie otrzymali odblaski.

NARODOWE CZYTANIE
Stefan Żeromski
"Przedwiośnie"

Dnia 7.09.2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ph.: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego pod patronatem pary prezydenckiej, zgłaszając ją wcześniej do rejestracji na stronie WWW. Kancelarii Prezydenta RP.
W akcji uczestniczyli uczniowie klasy V,VII,VIII oraz klas III gimnazjum, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wprowadzenia do czytania powieści dokonali uczniowie kl.IIIa gimnazjum, Amelia Januszewska i  Dominik Kowalec.
W tym roku Narodowe Czytanie ściśle łączyło się z obchodami Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego na początku odśpiewano hymn państwowy.
 Czytanie powieści zainaugurował Pan Karol Wielgus – dyrektor szkoły, następnie wicedyrektor- Pani Mariola Gliniecka, dalej, Wójt Gminy Złotów – Pan Piotr Lach, ks. Proboszcz, Sławomir  Patelski, radny  Gminy Złotów, Pan  Jan Hammacher oraz Pani Ewa Russ – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Złotów.
Uroczystość przygotowała Jolanta Rusinowska, nauczyciel języka polskiego.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

3 września w auli naszej szkoły spotkali się uczniowie, rodzice,  nauczyciele i pracownicy szkoły na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. Swoją obecnością zaszczycił nas również wójt Gminy Złotów pan Piotr Lach, który wręczył nominację nowemu dyrektorowi szkoły panu Karolowi Wielgusowi oraz życzył wszystkim sukcesów w nauce. W trakcie uroczystości uczciliśmy także  minutą ciszy pamięć tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Następnie uczniowie poznali swoich wychowawców i nowych nauczycieli, co było szczególnie ważne dla pierwszoklasistów. Na koniec przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zaprosiła wszystkich do wysłuchania piosenki pt. „Początek” autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło oraz Korteza w wykonaniu Patrycji Wróblewskiej i Nikoli Baczyńskiej,  pod kierunkiem pana Jakuba Słubika. Z żalem żegnaliśmy wakacje, ale też ucieszyliśmy się na widok naszych kolegów i koleżanek. Oby ten rok przyniósł wiele sukcesów!
Aktualności.....


 Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Galeria absolwentów


Szkolny zestaw podręczników
Nadzór pedagogicz.
Kalendarz roku szkolnego


UCZNIOWIE:

    Strony www

  Plan lekcji 

ETWINNING

 

NAUCZYCIELE:

   Innowacje


 Kontakt

Copyright © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus