Patron szkoły
     O szkole 
     Misja szkoły 
     Statut

    Regulamin szkoły

     Program wych.

     Syst. oceniania   

     Historia  
 

     Kadra 
     Wychowawcy

     Biblioteka  

     Samorząd 

     Rada Rodziców 

 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi szkoły
     Arboretum
     Galeria

EDUKACJA

REGIONALNA

 


STRONA GŁÓWNA>aktualności


Rok szkolny 2013/2014
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Ślubowanie pierwszoklasistów


 W dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów i pasowanie ich na uczniów naszej szkoły.

Na tą uroczystość licznie przybyli rodzice oraz pani dyrektor, która "uderzając" każdego wielkim, granatowym ołówkiem pasowała go na ucznia. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom.

Wybory do Rady
Samorządu Uczniowskiego


Dnia 16 września w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Kandydowali do niego następujący uczniowie klas IV-VI:
1. Klaudia Kołodziej  kl.IVb.
2. Krystyna Biedrzycka  kl. IVb.
3. Katarzyna Januszewska kl.V.
4. Karolina Fijałkowska kl.V.
5. Agnieszka Jegier  kl.V.
6. Alicja Szymańska kl.V.
7.Dominik Furmanek kl.V.
8. Izabela Skiba kl.V.
9. Dagmara Karbowiak kl.VI.
10.Martyna Pisała kl.VI.
Uczniowie klas IV –VI spośród wymienionych wyżej kandydatów wybrali Radę Samorządu Uczniowskiego, w której skład weszli:
1. Dagmara Karbowiak kl.VI.
2. Alicja Szymańska kl. V.
3. Katarzyna Januszewska  kl.V.
4. Martyna Pisała kl.VI.
5. Klaudia Kołodziej  kl.IV.
6. Izabela Skiba kl.V.
Największą ilość głosów otrzymała Dagmara Karbowiak i to ona została przewodniczącą Rady Samorządu Uczniowskigo, jej  zastępcą została Alicja Szymańska, która otrzymała tylko kilka  głosów mniej niż Dagmara. Nastepnie w trakcie zebrania zostały przydzielone pozostałe funkcje:
Klaudia Kołodziej  – rzecznik uczniow klas I-III,
Izabela Skiba  –rzecznik uczniów klas IV-VI,
Katarzyna Januszewska  - przewodnicząca sekcji plastyczno – dekoracyjnej,
. Martyna Pisała - protokolant zebrań samorządowych.
Rada Samorządu Uczniowskiego wybrała także swojego  opiekuna podczas zebrania, które odbyło się dnia 23 września. Spośrod trzech kandydatów w tajnym głosowaniu na opiekuna została wybrana pani Ewa Skrzypa.Porządkowanie pomnika w Grudnej

Pod koniec września uczniowie z koła historycznego wraz z opiekunem Mariolą Gliniecką udali się do Grudnej, aby uporządkować otoczenie pomnika, poświeconego żołnierzom poległym w 1945 roku. Spadające liście i igliwie przykryły pomnik, więc dzieci oczyściły go miotełkami. Wokół wszystko pięknie wygrabiły, a na koniec zapaliły znicz, by uczcić pamięć poległych.
To już siódmy rok naszej opieki nad tym miejscem pamięci narodowej. Zauważyliśmy, że ludzie tu przychodzą, zapalają znicze, składają kwiaty. Cieszy nas fakt, że przywróciliśmy pamięć temu miejscu. Sami też chętnie tu wracamy. Wciąż mamy nadzieję na zdobycie nowych informacji o stoczonej w Grudnej bitwie i o poległych żołnierzach. Cześć ich pamięci!

Święto pieczonego ziemniaka

Dnia 2 października uczniowie klas IVb wraz z wychowawcą Karolem Wielgusem urządzili sobie święto pieczonego ziemniaka. Na boisku szkolnym rozpaliliśmy ognisko, przy którym piekliśmy ziemniaki, a także smażyliśmy kiełbaski oraz chleb. Pogoda i humory  dopisywały. Podobne ognisko z udziałem rodziców zorganizowali uczniowie klasy IVa z wychowawczynią Jolantą Szczygieł. Niezawodny przy rozpalaniu ogniska okazał się pan Kaziemierz Kowalski - szkolny konserwator.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Tego dnia  w auli szkolnej odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział wszyscy pracownicy naszej szkoły, emeryci i oczywiście uczniowie. W trakcie uroczystości pani dyrektor złożyła życzenia, wszystkim pracownikom szkoły, a także podziękowała za trud i serce, które wszyscy wkładają w swoją pracę. 

Konkursy biblioteczne w październiku

W październiku, z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w naszej szkolnej bibliotece odbyły się 2 konkursy.
Jeden skierowany do uczniów klas I – III nosił tytuł „Moja ulubiona baśń” i polegał na wykonaniu ilustracji do wybranej baśni. Do organizatorów wpłynęło wiele prac, spośród których komisja konkursowa w składzie Jadwiga Barycka, Jolanta Szczygieł i Renata Jabłońska wyłoniły zwycięzców:
I miejsce przyznano Jędrzejowi Cyturus z klasy II
II miejsce Roksanie Jurkszak z klasy II
III miejsce – Zuzannie Januszewskiej z klasy III.
Drugi konkurs, skierowany do uczniów klas IV – VI, polegał na wykonaniu plakatu z hasłem promującym bibliotekę szkolną. Tu prac wpłynęło niewiele, a zwyciężyły 3 uczennice:
I miejsce zajęła Kamila Jasiłek z klasy VI
II miejsce – Renata Łabędź z klasy VI
natomiast III miejsce zajęła Katarzyna Januszewska z klasy V.
Wszystkie pracy znalazły się na wystawie, nagrodzeni uczniowie natomiast otrzymali dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.
Konkurs przygotowały panie Ewa Skrzypa i Mariola Gliniecka.

Święto Niepodległości dla klas I - III


7 listopada 2013 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Wzięli w niej udział uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami. Dzieci odśpiewały Hymn Państwowy, poznały historię trudnej drogi Polaków do niepodległości oraz wysłuchały pieśni żołnierskiej pt. „Piechota”. Głównym jednak elementem obchodów tego święta był szkolny konkurs recytatorski. Wszyscy chętni uczniowie uczyli się wierszy o tematyce patriotycznej, a następnie przystępowali do eliminacji klasowych. Ostatecznie w finale konkursu każdą klasę reprezentowało 4 uczniów. Byli to:

z klasy I
Patryk Marcinowicz
Zuzanna Paluch
Bartosz Hammacher
Patrycja Wróblewska
z klasy II
Miłosz Róg
Zuzanna Urbańska
Natalia Hammacher
Ada Łatko
z klasy III
Katarzyna Król
Magdalena Januszewska
Zuzanna Januszewska
Nataniel Żygadło
Po wylosowaniu kolejności dzieci przystąpiły do recytacji. Ich wysiłki oceniało jury w składzie: p. Ewa Skrzypa, p. Mariola Gliniecka, p. Jolanta Szczygieł oraz dyr. Małgorzata Wojtkiewicz. Było to bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie dzieci wspaniale się zaprezentowały. Doskonale znały tekst, starały się go interpretować, a jednocześnie wzruszały swoją szczerością i przejęciem, z jakim wyrażały miłość do ojczyzny. W czasie obrad komisji wszystkie więc otrzymały słodkie upominki, a także wspólnie odśpiewały piosenkę pt. „Przybyli ułani”. Miały również okazję poznać historię flagi państwa Biedrzyckich – zabytku pochodzącego z naszego Małego Muzeum Radawnicy i jej Okolic.
Ostatecznie komisja przyznała:
I miejsce Zuzannie Paluch
II miejsce Patrykowi Marcinowiczowi
III miejsce Bartoszowi Hammacher
oraz wyróżnienie Zuzannie Januszewskiej.
Dyplom otrzymali również uczniowie klasy I za wykonanie pięknego plakatu, przedstawiającego Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Za wspaniałą patriotyczną postawę wszystkie dzieci obdarowane zostały cukierkami i po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia udały się do klas.
Uroczystość i konkurs przygotowały panie Ewa Skrzypa i Mariola Gliniecka wraz z uczennicami z klasy V – Katarzyną Januszewską, Alicją Szymańską i Sarą Bogoczyńską.

Święto Niepodległości

9 listopada uczniowie klas IV-VI wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości wspólnie z uczniami gimnazjum. W auli szkolnej od tygodnia można było podziwiać plakaty wykonane przez uczniów pt. „Droga Polaków do niepodległości”. Podczas uroczystości wszystkie plakaty zostały ocenione i nagodzone. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężył plakat klasy IV b wykonany przez Klaudię Kołodziej, Dominikę Karbowiak i Roksanę Nowak.
Uczniów oraz zgromadzonych gości w nastrój święta wprowadził krótki program artystyczny, składający się z recytacji wierszy o tematyce patriotycznej oraz pieśni żołnierskich, śpiewanych przez kółka wokalne oraz wspólnie przez wszystkich zgromadzonych w auli.
Następnie odbyły się zawody międzyklasowe pt. „Sprawni jak żołnierze”. Reprezentanci klas walczyli w czterech konkurencjach: rzucie granatem, strzale do celu, walce na szable i wyścigach na torze przeszkód. Emocje były niesamowite, niemniej było również śmiechu i wspaniałej zabawy. Widok koleżanek i kolegów w maskach gazowych był bezcenny . Najsprawniejsi okazali się uczniowie klasy VI, ale różnica punktowa pomiędzy klasami  była minimalna.
 Na koniec w zasadzie każdy uczeń mógł czuć się nagrodzony – dyplomem, cukierkami bądź pochwałą.
Ta data powinna utknąć  wszystkim w pamięci jako dzień wyjątkowy.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2013 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zaproszeni zostali na nią uczniowie klas I – III z wychowawcami. Dzieci przyniosły również ze sobą swoje ukochane pluszaki.
W bibliotece szkolnej gości przywitał Pluszowy Miś, panie bibliotekarki oraz uczennice z Samorządu Uczniowskiego.
Na początku dzieci zaśpiewały piosenkę, której nauczyły się podczas zeszłorocznych urodzin misia, pt. „Misie szare”, a następnie wysłuchały historii Kubusia Puchatka, czytanej przez Martynę Pisała z Samorządu Uczniowskiego. Później dzieci odpowiadały na pytania do przeczytanego tekstu, a za poprawne odpowiedzi  Pluszowy Mis nagradzał je kolorowymi zakładkami.
Po wspólnym obejrzeniu filmu pt. „Nieburczenie w brzuszku Puchatka” nastąpiła nauka nowej piosenki. W tym roku był to „Pluszowy Miś”, piosenka, którą wiele dzieci już znało, więc śpiewanie udało się rewelacyjnie. Maluchy, wsparte głosami starszych koleżanek, poradziły sobie wspaniale z nowym wyzwaniem.
Kolejną historię Kubusia Puchatka przeczytała Dagmara Karbowiak i znowu dzieci odpowiadały na pytania do tekstu. Pluszowy Miś zaś chodził pomiędzy nimi i częstował wszystkich urodzinowymi cukierkami. Dzieci składały mu życzenia, głaskały po mięciutkim futerku i zachodziły w głowę, kto znajduje się w środku. Do końca nie dowiedziały się, że Miś to Klaudia Kołodziej z klasy IV.
Zanim uczniowie wrócili do klas otrzymali zadania do wykonania: klasa I – pokolorować obrazki , klasa II – narysować swojego ukochanego misia, a klasa III – zrobić piękne laurki urodzinowe.
To były niezwykłe urodziny, dzieci bawiły się wspaniale, a Miś wyglądał na bardzo zadowolonego.
Urodziny Misia przygotowały panie Ewa Skrzypa i Mariola Gliniecka.

Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

27 listopada 2013 roku odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Z klasy IV startowało 6 uczniów, z klasy V – również 6, natomiast z klasy VI – 8.
Do etapu powiatowego (międzyszkolnego) można  zakwalifikować z każdego poziomu wiekowego nie więcej niż trzech uczniów reprezentujących całą szkołę.
Naszą szkołę reprezentować będą uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów, czyli:
Z klas IV – Alicja Nowakowska
                   Amelia Januszewska
                   Klaudia Kołodziej
Z klasy V – Katarzyna Januszewska
                    Dominik Futerski
                    Julian Bindek
Z klasy VI -  Szymon Nowakowski
                    Dagmara Karbowiak
                    Mikołaj Kasprzyk.
Etap powiatowy odbędzie się 29 stycznia 2014 roku. Uczniom, których przygotowuje nauczyciel historii Mariola Gliniecka,  życzymy powodzenia!
 
Opowieść wigilijna
 

W naszej szkole w dniu 15 grudnia 2013 roku odbyła się premiera spaktaklu "Opowieść wigilijna". Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem.

W przedstawieniu wzieli udział:
Narrator – Małgorzata Wojtkiewicz, dyrektor ZS nr 1
Ebenezer Scrooge – Przemysław Szałer, mieszkaniec Radawnicy
Bob Cranchit – Marcin Wiącek, sołtys Radawnicy
Fred – Jacek Januszewski, radny Rady Gminy Złotów
Kobieta kwestująca – Wioletta Januszewska
Duch Marleya – Przemysław Siciarz, nauczyciel
Duchy – Tadeusz Brzeziński i Jan Hammacher, radni Rady Gminy Złotów
oraz Andrzej Brzeziński, kierownik piekarni
Kobiety – Julia Brzezińska, przewodnicząca rady rodziców SP i Dorota Król, przewodnicząca rady rodziców gimnazjum
Żona Boba – Anna Murawska, nauczyciel
Tim – Miłosz Januszewski, uczeń
Córka Boba – Katarzyna Król, uczennica
Reżyseria i scenografia: Ewa Skrzypa, Mariola Gliniecka, Beata Buczek, Jolanta Szczygieł
Oprawa techniczna i muzyczna: Jakub Słubik, Agnieszka Słubik, Karol WielgusEtap Powiatowy
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


29 stycznia odbył się etap powiatowy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Dziewięciu uczniów naszej szkoły pod opieką p. Marioli Glinieckiej wraz z pięcioma uczniami gimnazjum pod opieką p. Doroty Piszczek udało się do Złotowa. Tam przez godzinę uczniowie rozwiązywali test. Okazało się, że do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się 24 marca 2014 roku, przeszło 3 uczniów z naszej szkoły: Alicja Nowakowska z klasy IVa, Dominik Futerski z klasy V i Mikołaj Kasprzyk z klasy VI.   Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie na etapie rejonowym!

69 rocznica wyzwolenia Złotowa i okolic

29 stycznia uczniowie z naszej szkoły udali się na Cmentarz Wojenny w Złotowie.W 69 rocznicę wyzwolenia Złotowa i okolic zapalili znicze na grobach żołnierzy, którzy polegli w styczniu i lutym 1945 roku. Spod grubej warstwy śniegu uczniowie wydobyli  nagrobki Rudolfa Hajka, Aleksandra Semczuka, Jana Gudowicza i Józefa Niedźwieckiego – żołnierzy, którzy polegli w Grudnej. Są nam oni szczególnie bliscy, ponieważ poznaliśmy ich historię, dzięki  rodzinom, z którymi udało się nam nawiązać kontakt. Na cmentarzu było strasznie zimno, wiał silny wiatr i padał śnieg –wszyscy mieliśmy  okazję poczuć  na własnej skórze to, czego doświadczali żołnierze w tamtym czasie. Ze względu na pogodę wyjazd do Grudnej nie był możliwy, więc w ten sposób uczciliśmy rocznicę wyzwolenia Złotowszczyzny i pamięć o poległych żołnierzach. Cześć ich pamięci!„e Szkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”

2 stycznia rozpoczął się w naszej szkole projekt „e Szkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Jesteśmy jedną z 226   wielkopolskich szkół podstawowych, które stworzą Encyklopedię Wielkopolan, w której znajdą się multimedialne wpisy poświęcone wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej z gmin naszego województwa. Zadaniem każdego zespołu jest stworzenie autorskiego wpisu multimedialnego popartego badaniami, poszukiwaniem źródeł informacji oraz wywiadami, dotyczącego najciekawszych i najwybitniejszych mieszkańców gminy, żyjących i nieżyjących. Cztery 5-osobowe zespoły pracują w naszej szkole pod kierunkiem p. Jolanty Szczygieł i p. Marioli Glinieckiej. Zespoły te dokonały już wyboru postaci z terenu Gminy Złotów i przystąpiły do gromadzenia informacji na ich temat. Już wkrótce poznacie wyniki ich działań.Akcja Charytatywna

31 stycznia odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna na rzecz uczennicy Beaty Wielickiej. 6 lutego Beatka skończy 16 lat, ale  jest bardzo chora i nie chodzi do szkoły. Bierze udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Z okazji jej urodzin dzieci przygotowywały laurki, robiły własnoręczne upominki, przygotowywały prezenty , zbierały plastikowe nakrętki,  namawiały rodziców na przekazanie 1 % podatku, a także przeprowadzały zbiórkę pieniędzy. Udało się zebrać 235, 49 zł, kilka worków nakrętek i cały kosz upominków!  Tego dnia nie zabrakło oczywiście urodzinowych cukierków, którymi w imieniu Beatki wszystkich częstowały uczennice z klasy V, do której dziewczynka jest zapisana. Jeszcze tego samego dnia prezenty trafiły do Franciszkowa. To była ogromna radość – zarówno dla Beatki, jak i dla jej rodziców. Akcję przygotowała i przeprowadziła Mariola Gliniecka, która od początku prowadzi zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze z Beatką. Dzieci wykazały się tego dnia ogromną empatią i pomysłowością. Za wszystkie prezenty i wielkie serca - dziękujemy!Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

13 lutego 2014 roku w OPP w Złotowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom etapu powiatowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Spośród 32 uczniów ze szkół podstawowych naszego powiatu do etapu rejonowego zakwalifikowało się zaledwie 8, w tym aż troje z naszej szkoły. Alicji Nowakowskiej, Dominikowi Futerskiemu oraz Mikołajowi Kasprzykowi w tym dniu towarzyszyli rodzice oraz opiekun Mariola Gliniecka. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Kolejny etap konkursu już 24

marca.Pasowanie pierwszoklasistów
na czytelników


7 marca br. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników.
Uczniowie przybyli do biblioteki w towarzystwie swojej wychowawczyni, pani Anny Murawskiej,  oraz starszych kolegów z klasy II.
Gości przywitały panie bibliotekarki i zaprosiły do wspólnej zabawy z molami.
W te role wcieliły się uczennice z klasy V : Katarzyna Januszewska, Karolina Fijałkowska, Weronika Ludwiczak, Agnieszka Jegier i Izabela Skiba. Szkolnego Lizuska zagrał Dominik Furmanek, natomiast Wróżką była Alicja Szymańska.
Mole cierpiały na straszne bóle brzucha, ponieważ najadły się książek, w których ktoś pomieszał tytuły. Dzięki pomocy pierwszoklasistów udało się je uporządkować. Okazało się, że nie ma książki „Pomidor na ziarnku grochu”, tylko „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Pomidor”. Natomiast „Kubuś Trąbalski” to „Słoń Trąbalski” i „Kubuś Puchatek”.  Dzieci doskonale radziły sobie z porządkowaniem tytułów, a wszędzie tam, gdzie miały wątpliwości, pomagali im uczniowie z klasy II.
Kiedy już mole zabierały się z powrotem do jedzenia pojawiła się Wróżka i ostrzegła, że z książek powypadały ilustracje i dopóki nie zostaną umieszczone na miejscu – jedzenie nadal jest trujące. I znowu pomogli pierwszoklasiści. W zamian mole obdarowywały swoich pomocników zakładkami.
Kiedy już wszystko było uporządkowane Wróżka postanowiła zamienić niszczycielskie mole w mole książkowe, natomiast pierwszoklasistów w nagrodę pasować na czytelników biblioteki szkolnej.
Zanim to nastąpiło, dzieci zostały zapoznane z Regulaminem Biblioteki, choć okazało się, że zasady obowiązujące podczas obcowania z książkami znały doskonale.
Uroczystego aktu pasowania wielką księgą dokonała pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz, a Wróżka wręczała pierwszakom pamiątkowe dyplomy i zakładki. Następnie dzieci podpisywały swoje karty biblioteczne i wypożyczały pierwsze ksiązki. Na koniec zaś odśpiewały piosenkę i okazało się, że poza znajomością książek  umieją również pięknie śpiewać.
Szkolny Lizusek poczęstował wszystkich obecnych pysznymi cukierkami, a pierwszoklasiści wraz z molami książkowymi stanęli do pamiątkowej fotografii.
Uroczystość przygotowały panie bibliotekarki Mariola Gliniecka i Renata Jabłońska.

Obchody Dnia Wiosny w świetlicy

21 marca w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbyło się uroczyste powitanie wiosny przez uczniów klas I-III oraz klasy V.

Uczniowie klas I – III wspólnie z wychowawcą świetlicy p. Beatą Buczek przygotowali inscenizację pt. „Witaj Wiosno”. Dzieci były przepięknie poprzebierane. W inscenizacji występowali: Wiosna, Słońce, Wiatr, Deszcz, Jeżyk, Wiewiórka, Pszczoła, Kot, Motyle oraz Kwiatki – tulipany i stokrotki.Następnie zaprezentowała się wokalnie klasa V, która w tym dniu również mieniła się wszystkimi kolorami tęczy. Uczniowie zaśpiewali trzy piosenki przy akompaniamencie gitary: „W głowie ciągle szumi”, „Hej, przyjaciele” i „Witaj Wiosno”. Dwóch uczniów z klasy V – Mateusz Dawidowski oraz Filip Ziółkowski –zatańczyło do piosenki „W głowie ciągle szumi”. Zebrali oni gromkie brawa od publiczności, bo rzeczywiście zawojowali scenę.
Wszyscy uczniowie z widowni odśpiewali natomiast Hymn Wiosny na melodię Krakowiaka. Po występie w świetlicy uczniowie z wychowawcami udali się na boisko szkolne. Każda klasa prezentowała tam swoją Marzannę i okrzyk na powitanie Wiosny. Podczas prezentacji okrzyków -Marzanny znikały w płomieniach ogniska. Uczniowie z radością ogłaszali wszystkim, że wiosna już nadchodzi. Uroczystość przygotowana przez panią Beatę Buczek zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.


Rejonowy etap
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


24 marca br. odbył się  kolejny ( rejonowy ) etap Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Organizowało go 5 szkół w naszym województwie. Reprezentanci naszego powiatu wraz z opiekunami udali się do Damasławka. Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Radawnicy reprezentowali Alicja Nowakowska z kl. IV, Dominik Futerski z kl. V i Mikołaj Kasprzyk z kl. VI. 31 marca na stronie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski ukazały się wyniki etapu rejonowego. Okazało się, że do finału wojewódzkiego

zakwalifikowali się wszyscy nasi uczniowie. To ogromny sukces, gdyż jest to jeden z najtrudniejszych konkursów wiedzowych! Finał konkursu odbędzie się 14 maja. Uczniowie już wzięli się ostro do pracy, by jak najlepiej przygotować się do ostatniego etapu konkursu, w którym trzeba mieć 90% poprawnych odpowiedzi, by zostać laureatem. Życzymy im powodzenia. Uczniów do konkursu przygotowuje Mariola Gliniecka, nauczyciel historii, przy ogromnej pomocy rodziców.


Szkolny Mistrz Ortografii

Koszmarem wielu ludzi - zarówno młodzieży, jak i dorosłych - jest ortografia. Mimo że sposobów na kształtowanie poprawności interpunkcyjno - ortograficznej jest wiele, wysiłki nauczycieli, uczniów, rodziców nie dają gwarancji osiągnięcia wysokiej sprawności w tym zakresie. Dlatego w Szkole Podstawowej w Radawnicy nauczycielka j. polskiego – pani Danuta Klóska - zorganizowała dla uczniów kl. IV – VI Szkolny Konkurs Ortograficzny, którego celem było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni ortogramów i utrwalanie zasad ortograficznych.

W dwuetapowym konkursie uczniowie walczyli o tytuł SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII. W pierwszym etapie wszyscy pisali dyktando i rozwiązywali test ortograficzny. W finale wzięło udział po trzech uczniów z każdej klasy, którzy w etapie klasowym zdobyli najwięcej punktów. Czwartoklasistów  reprezentowali: Dominka Karbowiak, Dominik Kowalec i Martyna Szymańska, piątoklasistów  – Dominik Furmanek, Katarzyna Januszewska i Daniel Król, a szóstoklasistów – Dagmara Karbowiak, Renata Łąbędź i Karolina Skiba.
Wielki finał konkursu odbył się 27 marca.  Organizatorka ortograficznej zabawy  i jej asystentka, uczennica kl. VI – Martyna Pisała, powitały wszystkich finalistów w niezwykłej krainie – Ortolandii, która miała swój hymn, swoje godło i swoje prawa, a także swoich mieszkańców.
Po rozgrywce umysłowej, której celem było sprawdzenie stanu gotowości wszystkich finalistów do podjęcia walki ortograficznej, Dyrektor szkoły – pani Małgorzata Wojtkiewicz - oficjalnie otworzyła konkurs. Zadania konkursowe oceniały panie Mariola Gliniecka i Sylwia Mróz.
Każdy finalista otrzymał niekompletny Ortopaszport i fotografie trzech minek wyrażających różne uczucia.  Po uzupełnieniu w paszporcie danych osobowych i wklejeniu  fotografii odzwierciedlającej jego nastrój, przystąpiono do wielkiego finału Szkolnego Konkursu Ortograficznego „WITAJCIE W ORTOLANDII”.
Aby Ortolandczycy mogli się swobodnie poruszać po kraju, musieli najpierw otworzyć bramę do swojej krainy. Otrzymali klucz w kształcie znaku zapytania, który symbolizował, co przed nimi nieznane, ale ciekawe. Znajdowały się w nim wyrazy i wyrażenia, które należało zastąpić innymi, ale zawierającymi „ą”, „om”, „on” i „ę”, „em”, „en”.
Kiedy przekroczyli oni bramę, od razu spotkała ich miła niespodzianka – zaproszenie na koncert od samego Ambrożego Kleksa – szefa słynnej Akademii. Ponieważ podczas lekcji kleksografii niektóre litery w zaproszeniach zostały zalane atramentem, trzeba było właściwe wpisać w miejsca powstałych kleksów.
By nie zgubić się w Ortolandii, by wiedzieć, gdzie się jest, którędy iść, aby dotrzeć do wybranego miejsca, musieli poćwiczyć pamięć. Jako materiał do ćwiczeń posłużyły im wyrazy zawierające „ó niewymienne”.
Następnie udali się w długą podróż. Wędrowali po różnych kontynentach, państwach i miastach. Pisownia nazw ich mieszkańców nie stanowiła dla nich żadnego problemu, mogli zatem zachwycać pięknem tych baśniowych miejsc.
Gdy nogi wszystkich Ortolandczyków się już zmęczyły, nadszedł czas ruszyć głową.  Zabawa w skojarzenia do tego jak najbardziej się nadawała.
Zbliżało się południe, więc nadeszła pora na porządny posiłek. Mieszkańcy Ortolandii wybrali się do Oberży u Żarłoka Jerzego. Jej właściciel oferował bogate menu. Mogli oni zjeść ze smakiem, np. sałatkę z róż i wrzosów bagiennych, gałązkę modrzewia z liśćmi brzozy, a na deser ciasto z rzadko spotykanych małżów, w wszystko to popić napojem z rzęsy wodnej.
Po sutym obiedzie czytali korespondencję. Nadawcy listów chyba nie bardzo znali ortografię, ponieważ w wielu wyrazach były luki, po prostu brakowało liter. Adresaci zobowiązani zostali do ich uzupełnienia i wyjaśnienia pisowni.
Ortolandczycy przeszli już wiele dróg ortograficznych. Szli raz z górki, raz pod górkę. Na koniec należała się im chwila odpoczynku z książką czy gazetą. Aby mogli zacząć je czytać, musieli najpierw prawidłowo podać ich tytuły.
Czas pobytu w Ortolandii dobiegł końca. Trzeba było się pożegnać z tą baśniową krainą. Zanim wszyscy Ortolandczycy wrócili do rzeczywistości, Pani dyrektor nagrodziła zwycięzców Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Zaszczytny tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii zdobyła uczennica kl. VI – Dagmara Karbowiak, tytuł pierwszego wicemistrza przypadł uczennicy kl. IV – Dominice Karbowiak, a tytuł drugiego wicemistrza – Karolinie Skibie z kl. VI
Zwycięzcy otrzymali piękne słowniki ortograficzne, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodkie niespodzianki.
Zadania konkursowe przeplatane były recytacją wierszyków ortograficznych i scenką kabaretową „Na dywaniku u dyrektora za tę ortografię”, w której wystąpili Patrycja Franz i Szymon Łoboda.
Ostatnie zadanie, tym razem pozakonkursowe, polegało na zaśpiewaniu przez finalistów z poszczególnych  klas hymnu Ortolandii. Wykazali się oni nie tylko wielką znajomością ortografii, ale i wielkim talentem wokalnym.

"W świecie wierszy Jana Brzechwy"

25 kwietnia w świetlicy odbył się powiatowy konkurs pod tytułem "W świecie wierszy Jana Brzechwy". Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas drugich i trzecich z ośmiu szkół powiatu złotowskiego: Górznej, Kleszczyny, Łąk, Sławianowa, Tarnówki, Złotowa (SP nr2), Stawnicy oraz Radawnicy. Uczniowie musieli wykonać 7 zadań na podstawie znanych i lubianych wierszy J.Brzechwy, m.in.rozwiązywali rebus, wyszukiwali wyrazy w diagramie, uzupełniali luki w tekście, układali tytuły wierszy z rozsypanki. Wszystkie zadanie należało wykonać w określonym czasie. Najlepiej poradzili sobie i zajęli I miejsce uczniowie z Górznej (Patryk Grochowski i Martyna Śpiewak), II miejsce zajęli uczniowie z Radawnicy (Oliwier Kujawski, Nataniel Żygadło), a trzecie - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze Złotowa (Batrek Zając i Mateusz Terech). Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i dyplomami, pozostali otrzymali dyplomy. Organizatorkami konkursu były : Grażyna Wiśniewska, Ewelina Kasprzyk i Anna MurawskaWycieczka klas IV-VI
do Malborka - Gdańska


W dniach 20-21 maja uczniowie z klas IV-VI przebywali na wycieczce.

Najpierw odwiedzili Pelplin , gdzie zwiedzili pocysterski zespół klasztorny z przełomu XIII i XIV wieku. Wspaniale wyposażone wnętrza bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pałac biskupi i ogrody wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci. Najciekawszym jednak zabytkiem okazała się Biblia Gutenberga, która znajduje się w Muzeum Diecezjalnym oraz pamiątki po papieżu Janie Pawle II, który odwiedził Pelplin w czasie jednej ze swoich pielgrzymek.
Z Pelplina wycieczka udała się do Malborka, gdzie już oczekiwała uczniów pani przewodnik. Oprowadziła ona dzieci po zamku krzyżackim, pokazała wszystkie najciekawsze  i najważniejsze miejsca i opowiedziała wiele ciekawych historii, związanych z zamkiem i Krzyżakami. Uczniowie mogli tu popisać się swoją wiedzą historyczną na temat bitwy pod Grunwaldem. Największe zainteresowanie wzbudził średniowieczny system ogrzewania zamku oraz „potrzebnica”, czyli  zamkowa toaleta. Powszechną radość wzbudził popularny wówczas papier toaletowy – wielkie liście kapusty.
Z Malborka szlak wiódł do Gdańska, gdzie – mimo późnej pory – uczniowie zdążyli jeszcze pospacerować brzegiem morza, wejść na molo, zobaczyć światło latarni morskiej i pozbierać muszelki na pamiątkę.
Następny dzień od rana był pełen wrażeń. Ponad 2 godziny dzieci spędziły w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. To interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy. I rzeczywiście dzieci bawiły się tam doskonale. Następnie wszyscy udali się na Stare Miasto. Pani przewodnik opowiedziała wiele ciekawych historii o kamienicach, bramach, żurawiu, baszcie, w której znajdowało się więzienie, Bazylice Mariackiej, Ratuszu Głównego Miasta, fontannie Neptuna i wielu wielu innych zabytkach. Stamtąd wycieczka odbyła rejs statkiem na Westerplatte, podziwiając po drodze zabudowania Stoczni Gdańskiej i poznając jej historyczne znaczenie. Na Westerplatte monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża i Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, a także niezwykle ciekawe opowiadanie pani przewodnik, wywołały wśród wszystkich uczestników wycieczki głęboką zadumę.
Był to ostatni punkt programu dwudniowej wycieczki. Ilość odwiedzonych miejsc i siła wrażeń wykończyły uczniów i wydawało się, że w drodze do domu w autobusie zalegnie całkowita cisza i że żadna siła nie ruszy dzieci. I tak było do chwili, kiedy okazało się, że w ramach „niespodziankowej kolacji” odwiedzą MCDonald’s.
Po tej uczcie w dzieci w stąpiła magiczna siła i w doskonałych humorach, późnym wieczorem, dotarły do Radawnicy, gdzie oczekiwali ich stęsknieni rodzice.
Opiekę nad  dziećmi w czasie wycieczki sprawowali: pan Karol Wielgus – organizator oraz panie Jolanta Szczygieł i Mariola Gliniecka.Powiatowy Turniej Pierwszej
Pomocy  Przedmedycznej


28 maja 2014r. w naszej szkole odbył  się Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy  Przedmedycznej .
Celem konkursu było promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów
szkół podstawowych.
 Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego (zawodnicy pisali test wiedzowy) oraz  części praktycznej( 4 ogniska urazowe), w której zawodnicy musieli  wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało profesjonalne jury : panie pielęgniarki : Sabina Stróż, Urszula Karbowiak oraz ratownicy z Powiatowej Straży Pożarnej w Złotowie Bartosz Waldowski i Piotr Gapa.
Po zakończeniu zmagań konkursowych   pracownicy Oddziału Ratownictwa Powiatowej Straży Pożarnej w Złotowie dali pokaz praktycznych umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej niemowląt, dzieci, dorosłych (prezentacja - pokaz na fantomach medycznych) oraz zapoznali uczniów z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji w zakresie przywracania funkcji oddechowej i krążeniowej.
 Do konkursu przystąpiły 4 szkoły podstawowe z powiatu złotowskiego:
Krajenka, Łąkie, Sławianowo i  Radawnica.
Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Karbowiak, Dominik Futerski, Szymon Łoboda.
Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali ogromne wiadomości i umiejętności  w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wyniki :
I miejsce – SP Radawnica
II miejsce – SP Krajenka
III miejsce –SP Łąkie
IV miejsce – Sławianowo
Turniej zorganizowała i przygotowała, przy współpracy Lucyny Skrentnej, oraz pracowników Powiatowej Straży Pożarnej w Złotowie  Jolanta Szczygieł.Gminny Konkurs Matematyczny

3 czerwca 2014r. odbył się w Kleszczynie Konkurs na Najleppszego Matematyka w Gminie Złotów. Naszą szkołę reprezentowali Dagmara Karbowiak z klasy VI oraz Julian Bindek z klasy V. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 10 zadań zamkniętych i 2 zadania otwarte. Po zaciętej rywalizacji i podliczeniu punktów okazało się, że pierwsze miejsce i tytuł Najlepszego Matematyka w Gminie zdobyła Dagmara Karbowiak. Opiekunem uczniów jest Pan Karol Wielgus. Serdecznie gratulujemy.
Aktualności.....


 Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Galeria absolwentów

Szkolny zestaw programów
Szkolny zestaw podręczników
Nadzór pedagogicz.
Kalendarz roku szkolnego


UCZNIOWIE:

    Poznajmy się
    Strony www

  Plan lekcji 

 

NAUCZYCIELE:

   Innowacje


 Kontakt

Copyright © 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus