Patron szkoły
     O szkole 
     Misja szkoły 
     Statut

    Regulamin szkoły

     Program wych.

     Syst. oceniania   

     Historia  
 

     Kadra 
     Wychowawcy

     Biblioteka  

     Samorząd 

     Rada Rodziców 

 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi szkoły
     Arboretum
     Galeria

EDUKACJA

REGIONALNA

 


STRONA GŁÓWNA>aktualności


Rok szkolny 2012/2013
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnegoWybory Rady Samorządu Uczniowskiego

Dnia 18 września w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Kandydowali do niego następujący uczniowie klas IV-VI:

1. Katarzyna Januszewska kl.IV.
2. Alicja Szymańska kl. IV.
3. Roksana Rutkowska kl.V.
4. Karolina Skiba kl.V.
5. Kamila Jasiłek kl.V.
6. Aleksandra Jabłońska kl.V.
7. Mikołaj Kasprzyk kl.V.
8. Dżesika Poziomska kl.VI.
9. Adriana Dawidowska kl.VI.
10. Patrycja Kotlińska kl.VI.
Uczniowie klas IV –VI spośród wymienionych wyżej kandydatów wybrali Radę Samorządu Uczniowskiego, w której skład weszli:
1. Mikołaj Kasprzyk kl.V.
2. Alicja Szymańska kl. IV.
3. Kamila Jasiłek kl.V.
4. Dżesika Poziomska kl.VI.
5. Adriana Dawidowska kl.VI.
6. Patrycja Kotlińska kl.VI.
Największą ilość głosów otrzymał Mikołaj Kasprzyk i to on został przewodniczącym Rady Samorządu Uczniowskigo, jego zastępca została Dżesika Poziomska, która otrzymała tylko dwa głosy mniej niż Mikołaj. Nastepnie w trakcie zebrania zostały przydzielone pozostałe funkcje:
Alicja Szymańska – rzecznik uczniow klas I-III,
Adriana Dawidowska –rzecznik uczniów klas IV-VI,
Patrycja Kotlińska- przewodnicząca sekcji plastyczno – dekoracyjnej,
Kamila Jasiłek- protokolant zebrań samorządowych.
Rada Samorządu Uczniowskiego wybrała także swojego  opiekuna podczas zebrania, które odbyło się dnia 21 września. Spośrod trzech kandydatów w tajnym głosowaniu na opiekuna została wybrana pani Ewa Skrzypa.
Sprzątanie świata 2012

Jak co roku uczniowie klasy V uczestniczyli w międzynarodowej akcji "Sprzątanie Świata". W Polsce akcję koordynuje i organizuje Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja "Sprzątanie Świata – Polska". Tegorocznej akcji, nad którą patronat  objął Pan Prezydent Bronisław Komorowski, przyświecało hasło "Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę". Dzieci otrzymały worki i chwytaki do zbierania śmieci, po czym z wielkim zapałem ruszyły do pracy.  Uczniowie posprzątali teren znajdujący się wokół szkoły, a także

drogę prowadzącą ze szkoły do lasu i skraj lasu. Zebrano wszelkiego rodzaju śmieci: papier, szkło, plastik, fragmenty odzieży itp. Akcji towarzyszyła pogadanka dotycząca celowości tego typu działań oraz segregacji odpadów. Po wysiłku włożonym w porządkowanie terenu uczniowie  zregenerowali siły odpoczywając  przy ognisku i piekąc kiełbaski. Następna taka akcja już niedługo – za rok.
Sylwia Mróz
W naszej szkole akcja Sprzątania Świata odbyła się dnia 1 października. Celem akcji było wyrobienie nawyku segregowania śmieci oraz postawy odpowiedzialnej za obecny i przyszły stan środowiska. Uczniowie klas III wraz z paniami: Anną Murawską i Agatą Dorsch, zaopatrzeni w rękawiczki i worki, udali się na ulicę Złotowską w Radawnicy, aby pozbierać śmieci i w ten sposób przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji. Po zakończonych działaniach wszystkie dzieci złożyły odpady do odpowiednich pojemników.
Cieszymy się, że choć tak mogliśmy pomóc oczyścić ze śmieci Naszą Planetę!

Ślubowanie pierwszoklasistów


5 października 2012 r. odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów i pasowanie ich na uczniów naszej szkoły.

Na tą uroczystość licznie przybyli rodzice oraz pani dyrektor, która "uderzając" każdego wielkim, granatowym ołówkiem pasowała go na ucznia. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek - ufundowany przez RR. Po uroczystości wszyscy udali sie do stołówki na poczęstunek.Zajęcia rękodzieła artystycznego

Zajęcia rękodzieła artystycznego  w Szkole Podstawowej w Radawnicy odbywają się już drugi rok. Prowadzone są w porozumieniu przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Złotowie zawsze w czwartki.  W zajęciach bierze udział ok. 40 dzieci podzielonych na trzy grupy. W zajęciach  głównie uczestniczą dzieci ze Szkoły Podstawowej, ale i  tez uczniowie Gimnazjum. Zajęcia prowadzi instruktor rękodzieła artystycznego Jolanta Surma.  Dzieci z dużą radością biorą udział w tak bardzo pracochłonnych warsztatach, gdzie wymagana jest cierpliwość i pracowitość. Makramy wyplatane są ze sznurka sizalowego. Wszystkie prace malowane są w pracowni w POPP w Złotowie przez instruktorkę, a dzieci kolorowe i wykończone swoje dzieła zabierają do domu. W roku szkolnym 2012/2013 przez trzy miesiące wykonywane były prace ze sznurka, ale będą też zajęcia z bibuły i krepy, z wikliny papierowej, oraz modnej biżuterii. Pomysłów nie brakuje, a dzieci  są bardzo chętnie do wykonywania coraz to nowych rzeczy.


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2012 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Tego dnia po zajęciach lekcyjnych w auli szkolnej odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział wszyscy pracownicy naszej szkoły, emeryci i oczywiście uczniowie. W trakcie uroczystości pani dyrektor złożyła życzenia, wszystkim pracownikom szkoły, a także podziękowała za trud i serce, które wszyscy wkładają w swoją pracę. Następnie uczniowie w krótkiej, humorystycznej inscenizacji
przedstawili wszystkim "typy nauczycieli i uczniów" z jakimi najczęściej możemy spotkać się w szkole. Uroczystość zakończyli uczniowie klasy III, którzy przygotowali niespodziankę dla swojej wychowawczyni – pani Anny Murawskiej- z okazji 25-lecia jej pracy. Zaśpiewali oni swojej pani piosenkę i wręczyli piękne, wykonane własnoręcznie serca. Uroczystość przygotowała pani Ewa Skrzypa, natomiast oprawę muzyczną wraz pięknymi piosenkami przygotowała pani Beata Buczek ze swoim kołem wokalnym. Nad
nagłośnieniem uroczystości czuwała pani Agnieszka Słubik, która także przygotowała z klasą III piosenkę dla pani Murawskiej.
Po uroczystości na auli odbyła część nieoficjalna- spotkanie nauczycieli i pracowników szkoły. Nasi emeryci mieli do wykonania zadanie_ dopasowanie nazwisk i zdjęć dawnej kadry do szkół i przedszkoli z naszego obwodu szkolnego.Nie było to łatwe, ale za to okazja do wspomnien znakomita. Dzięki ich prac możliwe bedzie przygotowanie ekspozycji, na której znajdą sie wszyscy, którzy kiedykolwiek pracowali w naszej szkole lub przedszkolu.

Święto pieczonego ziemniaka


Dnia 23 października uczniowie klas III wraz z paniami: Agatą Dorsch i Anną Murawską urządzili sobie święto pieczonego ziemniaka. W tym celu udali się na boisko szkolne, gdzie podczas świętowania wzięli udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem świetnej zabawy było pieczenie ziemniaczków w ognisku, a także smażenie kiełbasek oraz chleba. Pogoda i humory jak co roku dopisywały.Podobne ognisko z udziałem rodziców zorganizowali uczniowie klasy IV z wychowawczynią Mariolą Gliniecką. Niezawodny przy rozpalaniu ogniska okazał się pan Kaziemierz Kowalski -szkolny konserwator.

Święto Niepodległości

9 listopada, podczas apelu porządkowego, uczniowie z Koła Historycznego przedstawili krótki montaż słono-muzyczny z okazji Świeta Niepodległości.Przedstawili oni drogę Polaków do niepodległości od pierwszego rozbioru, poprzez wszystkie powstania, Legiony Polskie we Włoszech, aż po I wojnę światową. Swoim młodszym kolegom zadali zadanie domowe, aby w niedzielę przypomnieli swoim rodzicom o wywieszeniu flagi państwowej. Uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego zakończyło obchody Święta Niepodległości w naszej szkole.

Pomnik w Grudnej

W połowie października uczniowie Koła Historycznego wraz z opiekunem Mariolą Gliniecką udali się do Grudnej, by zrobić porządki przy pomniku. Po lecie zarósł on mchem, obsypany był liśćmi i piaskiem. Uczniowie oczyścili pomnik, zagrabili liście, a także ustawili piękne chryzantemy i zapalili znicze. Pamiętamy o tych, którzy polegli w Grudnej, walcząc o naszą wolność!

"Ludzie stąd"


Od 1 listopada można oglądać w naszej szkole wystawę pt. "Ludzie stąd", przygotowaną przez panią Mariolę Gliniecką - nauczyciela historii. Jest to kontynuacja wystawy z poprzedniego roku, kiedy prezentowaliśmy sylwetki pani Agnieszki Sudoł, Czesława Wamke, Henryka Rummlera, Zygmunta Kowalskiego i Henryka Hubnera. Dziś przypominamy postacie pań Gertrudy Bulki i Brygidy Brzezińskiej, które pracowały w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radawnicy i Mieczysława Janasza – I wójta Gminy Radawnica.
Pamiętajmy o tych, których już nie ma wśród nas. Sprzyja temu listopad i obchodzone właśnie Święto Zmarłych.

Światowy Dzień Pluszowego Misia


23 listopada w naszej bibliotece szkolnej odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia. W obchodach tego święta brały udział dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ukochane pluszaki, które musiały przedstawić pozostałym osobom i z którymi później miały okazję zatańczyć "misiowy taniec - przytulaniec". Uczyły się też dla nich piosenki. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali natomiast piękne czytanie przygód Misia Uszatka i pytania dla dzieci.
Oczywiście wszystkie ręce były w górze, dzieci doskonale znały odpowiedzi na wszystkie pytania. W nagrodę oglądały bajkę o Misiu Uszatku i częstowały się cukierkami. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia z urodzinowej imprezy misia dzieci udały się do klas, by przygotować dla niego niespodzianki: uczniowie klasy I kolorowali obrazki, klasa II rysowała swojego ukochanego misia, a uczniowie klasy III przygotowywali laurki. Wszystkie prace dzieci znalazły się na wystawie na korytarzu szkolnym. Również nasza
uczennica Beatka Wielicka przygotowała prezent dla Misia – jego piękny portret z różnokolorowego polaru. To był naprawdę udany dzień! Urodziny misia przygotowały panie Ewa Skrzypa i Mariola Gliniecka wraz z Samorządem Szkolnym.

Program artystyczno-muzyczny:
"Nie ma dzieci są ludzie”


W oparciu o Konwencję Praw Dziecka pani Beata Buczek, wraz z uczniami uczęszczającymi do świetlicy szkolnej, przygotowała program: „Mam prawo do swych praw, bo jestem jednym z was” . Występy swoich dzieci, z wielkim zainteresowaniem, obejrzeli rodzice w trakcie wywiadówki szkolnej, która odbyła się dnia 27 listopada bieżącego roku. Spektakl ów skierowany jest do rodziców i dzieci, które pragną kochać i być kochanymi. Dzieci w pięknych strojach przygotowanych przez rodziców, reprezentowały swoich rówieśników z różnych państw i kontynentów. Na program złożyły się wiersze E. Szelburg –Zarębiny oraz nieznanych autorów. Dzieci w wierszu „Krzyknij nie” podkreślały czyhające na nich niebezpieczeństwa.   Uświadamiały swoim rodzicom, że bycie dzieckiem w dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwe. Często muszą mieć odwagę powiedzieć:  „NIE” , by przeciwstawiać się przemocy i innym zagrożeniom.  Przy akompaniamencie gitary uczniowie zaśpiewali piosenki. Słowa piosenek mówiły o wzajemnym zaufaniu, sercu, miłości i życzliwości w domu rodzinnym, na podwórku i w szkole.

Występ zakończył „APEL TWOJEGO DZIECKA”:

Nie psuj mnie, dając  mi wszystko o co Cię proszę. Niektórymi prośbami  wystawiam Ciebie na próbę.
Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Ja to wolę, bo to daje mi poczucie bezpieczeństwa.
Nie pozwól mi kształtować złych nawyków. Ufam, że Ty pomożesz mi wykryć je w zarodku.
Nie rób tak, abym czuł się mniejszy niż jestem. To jedynie sprawia, że postępuję głupio, aby udawać dorosłego.
Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mi pomaga, gdy mówisz do mnie spokojnie
i dyskretnie.
Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami. Potrzebne mi są również doświadczenia bolesne.
Nie przejmuj się zbytnio,  gdy mówię: „Ja Cię nie kocham”. To nie Ciebie nie kocham, ale Twojej władzy, którą masz nade mną.
Nie składaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich później nie dotrzymujesz.
Nie zapominaj, że nie potrafię siebie wyrazić tak dobrze jakbym chciał, dlatego też niekiedy mijam się z prawdą.
Nie przesadzaj co do mojej uczciwości, to mnie krępuje i doprowadza do kłamstwa.
Nie zbywaj mnie, gdy stawiam Ci pytanie. W przeciwnym przypadku zobaczysz, że przestanę Cię pytać, a informacji poszukam gdzie indziej.
Nigdy nawet nie sugeruj, że Ty jesteś doskonały i nieomylny. Przeżywam bowiem zbyt wielki wstrząs, gdy widzę, że nie jesteś taki.
Nigdy nawet nie myśl, że usprawiedliwienie się przede mną jest poniżej Twojej godności. Uczciwe usprawiedliwienie się wzbudza we mnie nadzwyczajną serdeczność dla Ciebie.
Nie zabraniaj mi eksperymentować, gdyż bez tego nie mogę się rozwijać.

Szkolny etap
Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce


Etap szkolny Konkursu odbył się 3 grudnia 2012 roku. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas IV –VI ( 5 z kl. IV, 7 z kl. V i  6 z kl. VI).

Do etapu powiatowego, który odbędzie się 4 lutego 2013 roku,  zakwalifikowali się:
Klasa IV
1.Dominik Futerski 33,5 pkt
2.Julian Bindek 33 pkt
3.Katarzyna Januszewska 31 pkt
Klasa V
1.Dagmara Karbowiak 38,5 pkt
2.Szymon Nowakowski 34,5 pkt
3.Mikołaj Kasprzyk 29,5 pkt
Klasa VI
1.Jakub Fijewski 45 pkt
2.Wiktoria Futerska 42 pkt
3.Dawid Hube 26 pkt
Serdecznie gratuluję zwycięzcom, którzy będą reprezentowali naszą szkolę w etapie powiatowym i, mam nadzieję, również dalszych etapach Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Mariola Gliniecka

Dzieje radawnickiej parafii


Piątek, 7 grudnia 2012 roku, był dniem szczególnym w życiu radawnickiej parafii. Prawie 300 lat jej istnienia zostało opracowane i przedstawione parafianom w sposób, który na zawsze pozostanie w ich pamięci. Ale po kolei.
Ponad rok temu dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy, pani Małgorzata Wojtkiewicz, postanowiła zgłębić historię swojej parafii i kościołów do niej należących. Analizując liczne źródła historyczne, a także odwiedzając mieszkańców okolicznych wiosek, dokonała rzeczy niezwykłej – napisała książkę pt. „Dzieje radawnickiej parafii”. Znalazły się w niej fakty historyczne, podania ludowe, ciekawostki, a  wszystko to opatrzone różnorodnymi  fotografiami. Swoim pomysłem zaraziła nas, swoich współpracowników, a także naszego proboszcza, ks. Adama Andrzejczaka. Wspólnymi siłami i przy ogromnym zaangażowaniu wielu osób, przygotowaliśmy uroczystość, w czasie której chcieliśmy przekazać mieszkańcom oraz zaproszonym gościom wszystko to, czego sami  się dowiedzieliśmy.
Aula szkolna wypełniona była po brzegi. Na scenie, w przepięknej XVIII-wiecznej scenerii, zasiedli niecodzienni aktorzy, by odegrać scenę , która miała miejsce w piątek, 13 września 1726 roku, w niedalekim Kamieniu. Wówczas to Jan Wigand von Osten – Sacken, dziedzic i właściciel dóbr radawnickich, dokonał aktu uposażenia parafii, co przyjęto za datę jej powstania. Scenariusz inscenizacji powstał w oparciu o autentyczny dokument. Aktorami odgrywającymi poszczególne role były osoby powszechnie znane w okolicy: sołtys Radawnicy pan Marcin Wiącek (sekretarz), proboszcz radawnickiej parafii ks. Adam Andrzejczak (jako ksiądz Jan Wilhelm Hun), kierownik miejscowej piekarni pan Andrzej Brzeziński (ks. Józef Erazm  de Platern) oraz nauczyciele gminnych szkół Przemysław Szałer (Jan Wigand von Osten – Sacken), Jakub Słubik (hrabia) oraz Mariola Gliniecka (narrator). Przygaszone światła, stroje z epoki oraz przepiękna sceneria zapierały dech w piersiach widzów, a widok znajomych twarzy na scenie wzruszał i zaskakiwał. Wiele osób na widowni dopiero po czasie rozpoznałaktorów, którzy w perukach i przebraniach wyglądali zupełnie inaczej niż zwykle. Inscenizacja, w reżyserii pani Agnieszki Słubik, otrzymała ogromne brawa i wiele pochlebnych opinii.
Następnie zgromadzonym gościom został zaprezentowany film, którego twórcą była pani Jolanta Szczygieł. Opowiadał on historię kościołów w Radawnicy, Kamieniu, Krzywej Wsi i Grudnej, należących do parafii. Rolę główną odegrał w nim ks. Adam, nie tylko jako aktor, ale także służąc swoją wiedzą i pomocą w trakcie jego realizacji. Film zaczynał się wejściem księdza do kościoła św. Barbary w Radawnicy, zawierał poza historią także ciekawostki i podania ludowe, związane z miejscowymi kościołami. Wzbudzał on skrajne emocje wśród zgromadzonych na auli gości – od śmiechu, poprzez strach, aż po łzy wzruszenia. Zwłaszcza ostatnia scena filmu – ksiądz Adam wychodzący z kościoła, skromny, a jednak bardzo wymowny, powoli zamykający drzwi świątyni. Wiele osób podkreślało później wysokie walory artystyczne filmu oraz bogactwo informacji, faktów, ciekawostek.
Po inscenizacji i filmie głos zabrał pan Roman Chwaliszewski, kierownik Pilskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Wystawił on bardzo dobrą recenzję książce, napisanej przez panią Małgorzate Wojtkiewicz, wielokrotnie podkreślając, że nieczęsto się zdarza, by szkoły podejmowały się działań, które nie są bezpośrednio związane z nauczaniem. Właściwie stwierdził, że z tego typu inicjatywą spotkał się po raz pierwszy, ale nie dziwi go to, ponieważ zna naszą szkołę od dawna i  wie, że historia Małej Ojczyzny, dbałość o tradycję i kulturę, a także patriotyzm są w niej od zawsze kultywowane. Wzbogacił również swoim wystąpieniem wiedzę zgromadzonych na temat historii naszych ziem, rodów tu panujących, a także wyznań i kościołów na przestrzenie wieków. Za podjętą inicjatywę dziękował również Wójt Gminy Złotów pan Piotr Lach, a także parafianie.
Ale to nie był jeszcze koniec niespodzianek i emocji. Goście zaproszeni zostali do obejrzenia wystawy, na której znalazły się zdjęcia udostępnione przez mieszkańców Radawnicy i okolicznych wiosek. Wszystkie one dotyczyły życia parafii od najdawniejszych czasów. Parafianie mogli rozpoznać na nich siebie i swoich bliskich, przypomnieć sobie poszczególnych księży, którzy w parafii pracowali, a także podziwiać dawne stroje dzieci pierwszokomunijnych, ołtarze budowane z okazji procesji Bożego Ciała, czy wystrój kościołów w różnych okresach. Miejsce szczególne na wystawie zajęła rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z XVIII wieku, nieznanego autora, pochodząca z kościoła w Kamieniu. Od 1965 roku znajduje się ona w zbiorach Muzeum Ziemi Złotowskiej i została użyczona na naszą uroczystość dzięki uprzejmości dyrektor MZZ pani Zofii Korpusik –Jelonkowej. Była to więc dla niektórych mieszkańców okazja, by o istnieniu takiej rzeźby w ogóle się dowiedzieć.
Zaproszeni goście mogli zakupić sobie na pamiątkę książkę oraz film, a ich autorki postanowiły przekazać cały dochód ze sprzedaży na potrzeby szkoły.
Ten niesamowity dzień zakończył się poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców uczniów naszej szkoły.
Długo jeszcze nie milkły rozmowy. Parafia wciąż żyje tym wydarzeniem, a książka i film wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Obchody w Grudnej

1 lutego uczniowie z koła historycznego wraz z opiekunem p. Mariolą Gliniecką oraz panią dyrektor Małgorzatą Wojtkieiwcz brali udział w uroczystych obchodach rocznicy wyzwolenia Ziemi Złotowskiej w Grudnej. W obecności władz powiatowych, gminnych, a także leśników i zaproszonych gości pani dyrektor opowiedziała o tym, co wydarzyło się w Grudnej na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Zapoznała także zebranych z działaniami naszej szkoły. Żołnierze oddali salwę honorową, odbył się Apel Poległych, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że wymieniono tablice przy pomniku, na których wprowadzono zmiany, uwzględniające zebrane przez nas wiadomości. Został również wymieniony i poświecony krzyż, gdyż ten ustawiony przez nas w 2008 roku po prostu spróchniał. Tego samego dnia został także otwarty po remoncie  most w Grudnej na rzece Gwdzie. Most, na którym w 1945 roku ginęli nasi żołnierze wzmocniono i odnowiono. Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez leśników z Nadleśnictwa Lipka na pyszną grochówkę.
Na naszych uczniach największe wrażenie wywarła salwa honorowa, która szerokim echem odbiła się w okolicznych lasach, jak dawniej, zimą 1945 roku. My pamiętamy, a dzięki naszym działaniom, pamięta coraz większa liczba osób.
Cześć ich pamięci!

Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

4 lutego 2013 roku odbył się etap powiatowy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą szkolę reprezentowało 9 uczniów: Katarzyna Januszewska, Julian Bindek i Dominik Futerski z klasy IV, Dagmara Karbowiak, Mikołaj Kasprzyk  i Szymon Nowakowski z klasy V oraz Jakub Fijewski, Wiktoria Futerska i Dawid Hube z klasy VI. Niestety, nikt nie zakwalifikował się do etapu rejonowego. Najlepiej z testem poradzili sobie natomiast:
I miejsce Szymon Nowakowski
II miejsce  Julian Bindek
III miejsce  Jakub Fijewski i Katarzyna Januszewska.
Spróbujemy za rok – na pewno pójdzie lepiej. Uczniów do konkursu przygotowywała Mariola Gliniecka - opiekun Koła Historycznego.

Cmentarz Wojenny w Złotowie

4 lutego uczniowie z koła historycznego odwiedzili Cmentarz Wojenny w Złotowie. Spoczywają na nim m in. żołnierze, którzy polegli w Grudnej. Uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy, których rodziny udało nam się odnaleźć – Rudolfa Hajek. Aleksandra Semczuka, Józefa Niedźwieckiego i Jana Gudowicza, a także znicz pod pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich dla wszystkich pozostałych poległych. W ten sposób uczciliśmy kolejną rocznicę powrotu Ziemi Złotowskiej do Macierzy. Cześć ich pamięci!


Bal walentynkowy
   
 Dnia 12 lutego w naszej szkole odbył się Bal Walentynkowy dla klas IV-VI, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Przybyło na niego wielu uczniów, którzy dysponowali dobrym humorem i wielką chęcią do zabawy. Bal rozpoczął się o godz. 16.30. Wszyscy od początku zaczęli dobrze się bawić. W trakcie dyskoteki uczniowie losowali kotyliony, a następnie odtańczono wesoły „taniec kotylionowy”. Wszyscy też oczekiwali bardzo niecierpliwie na kulminacyjny punkt zabawy, czyli na wybór: Króla Balu i Królowej Balu. Każdy z uczestników dyskoteki mógł zagłosować na swojego faworyta i faworytkę, zapisując ich imiona i nazwiska na karteczkach przygotowanych przez samorząd. Następnie po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że Królem Balu został Enrico Radowski z kl. V, a Królową Balu została Dżesika Poziomska z kl.VI. Zabawa zakończyła się o godz. 19.00. Następnie uczniowie z Samorządu oraz ich koledzy posprzątali salę i również bardzo zmęczeni udali się do domów. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Ewa Skrzypa(opiekun Samorządu Uczniowskiego), a muzyką i sprzętem nagłaśniającym zajął się jak zawsze p. Karol Wielgus. Konkurs szkolny dla klas IV-VI
 pt. „Historia mojej szkoły”

W środę 24 kwietnia 2013 roku odbył się półfinał konkursu, w którym wzięło udział 21 uczniów. Mieli oni za zadanie rozwiązać test, składający się z 20 pytań ( 16 pytań zamkniętych i 4 otwarte). Uczniowie ci uzyskali następującą liczbę pytań na 22 możliwe do uzyskania:
1) Dagmara Karbowiak 18
2) Wiktoria Futerska 17
     Jakub Fijewski 17
3) Karolina Fijałkowska 15,5
4) Dagmara Róg 14
5) Szymon Nowakowski 12,5
6) Patrycja Kotlińska 12
    Mikołaj Kasprzyk
    Krystian Czerwiński
7) Martyna Pisała 11
8) Natalia Napora 10,5
    Oliwia Kowalec
9)  Piotr  Rembecki 10
    Karolina Skiba
10) Dżesika Poziomska 9,5
11) Tomasz Kołodziej 9
12) Dawid Brzeziński 8
      Karol Thomas  8
      Szymon Łoboda  8
13) Enrico Radowski 6
 14) Dawid Majowski 5
Do finału przeszli uczniowie, którzy uzyskali co najmniej połowę punktów ( 10 osób, miejsca od 1 do 7).    
Finał konkursu odbył się 15 maja 2013 roku w obecności komisji w składzie : pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz oraz pani Jolanta Szczygieł. Publiczność stanowili uczniowie klasy IV, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg konkursu.
Ostatecznie wzięło w nim udział 9 uczniów – Martyna Pisała była nieobecna.
Po wylosowaniu numeru stolika uczniowie przystąpili do losowania pytań. Na odpowiedź mieli 5 sekund. Po 3 rundach pożegnaliśmy uczniów z najmniejszą liczbą punktów, a po dogrywce wyłonieni zostali 3 finaliści: Wiktoria Futerska, Dagmara Karbowiak i Dagmara Róg.  Dziewczynki rywalizowały w trzech konkurencjach: musiały ułożyć puzzle z wizerunkiem szkoły, podpisać portrety dyrektorów i ułożyć je w kolejności chronologicznej. Po podliczeniu punktów okazało się, że konieczna jest dogrywka o I miejsce. Dagmara i Wiktoria odpowiadały na wylosowane pytanie. Tym sposobem wyłoniony został zwycięzca.

I miejsce zajęła Dagmara Karbowiak 15 pkt
II miejsce Wiktoria Futerska 14 pkt
III miejsce Dagmara Róg 9 pkt

Pani dyrektor wręczyła dziewczynom dyplomy, wszyscy uczestnicy otrzymali również cukierki, a także ocenę celującą z historii. Na wręczeniu obecna była mama zwycieżczyni, która przypadkiem tego dnia zjawiła się w szkole.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Mariola Gliniecka i Ewa Skrzypa.

Wycieczka do Biskupina

25 kwietnia 2013 roku 43 uczniów z klas IV – VI wyruszyło na wycieczkę do Biskupina i na Ostrów Lednicki. Przez cały dzień dopisywała nam piękna pogoda oraz mieliśmy mnóstwo atrakcji.
Najpierw udaliśmy do Muzeum Pierwszych Piastów w Dziekanowicach, gdzie pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy Mały Skansen, a następnie przepłynęliśmy promem na Ostrów Lednicki. Tam mieliśmy okazję zobaczyć pozostałości po grodzie warownym Mieszka I oraz miejsce, w którym prawdopodobnie odbył się chrzest Polski. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu pierwszych Piastów, zwłaszcza o Bolesławie Chrobrym, który tam się podobno urodził. Szukaliśmy pamiątek po ludziach żyjących w grodzie – skorup naczyń glinianych, które wciąż wydostają się spod ziemi wraz z kretowiskami.
Następnie wyruszyliśmy w kierunku Biskupina. Po drodze widzieliśmy pomnik Leszka Białego w Gąsawie. Zwiedzaliśmy gród biskupiński przez ponad godzinę. Wchodziliśmy do wnętrza chałup, gdzie mięliśmy okazję zobaczyć elementy dawnego wyposażenia: palenisko, nary, warsztaty tkackie, a także poznać życie i zwyczaje dawnych mieszkańców. Widzieliśmy także ekspozycję, przy której kręcono film pt. „Stara baśn”, a także najnowszą przygotowywaną dopiero ekspozycję. Tam odwiedziliśmy chatę mincerza oraz zajrzeliśmy do zagrody, w której hodowana jest specjalna rasa świń. Zaprezentowały się nam one w całej krasie, dały popis w bieganiu, ryciu, chrumkaniu i przytulaniu. To naprawdę było zabawne. Stamtąd udaliśmy się do Chaty Biskupińskiej na warsztaty wielkanocne. Spędziliśmy tam ponad 3 godziny. Przywitano nas bardzo serdecznie, przyodziano w lniane tuniki i poczęstowano najpierw obiadem. Później piekliśmy mazurki, robiliśmy palmy wielkanocne, pisanki, a także zajączki z talerzyków papierowych  Tam również zakupiliśmy pamiątki – głównie broń używaną w dawnych czasach: łuki, kusze, proce, toporki i inne cuda. W drodze powrotnej do Radawnicy mijaliśmy jeszcze Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji oraz widzieliśmy ruiny zamku Diabła Weneckiego.
Była to bardzo pouczająca wyprawa, pełna wrażeń i ciekawostek. Historia i tradycja mogą być atrakcyjne także dla dzisiejszego pokolenia, zwłaszcza pokazana w tak ciekawy sposób.
Opiekunami podczas wycieczki, a zarazem jej organizatorami były panie: Mariola Gliniecka, Sylwia Mróz, Renata Jabłońska oraz Jolanta Szczygieł przy pomocy Biura Podróży „Monika” ze Szczecinka.Wizyta w Grudnej

8 maja uczniowie koła historycznego pod opieką Marioli Glinieckiej udali sie do Grudnej, by zapalić znicze przy pomniku poległych tam żołnierzy. Nie doczekali oni zakończenia wojny, ale walczyli w słusznej sprawie, oddająć życie za wolną ojczyzne. Uczniowie naszej szkoły pamietajli o tym wydarzeniu i oddali hołd poległym. Tuż przed długim majowym weekendem na korytarzu szkolnym pjawiła sie ekspozycja, z której uczniowie mogli sie dowiedzieć z jakiej okazji beda mogli tak długo odpoczywać. Trzy świeta - Świeto Pracy, Świeto Flagi RP oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja zyskały wspólną nazwe - Majowe Świeta. Dla uczniów przygotowała ją p. Mariola Gliniecka.

 

Aktualności.....


 Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Galeria absolwentów

Szkolny zestaw programów
Szkolny zestaw podręczników
Nadzór pedagogicz.
Kalendarz roku szkolnego


UCZNIOWIE:

    Poznajmy się
    Strony www

  Plan lekcji 

 

NAUCZYCIELE:

   Publikacje 


 Kontakt

Copyright © 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus