Patron szkoły
     O szkole 
     Misja szkoły 
     Statut

     Program wych.

     Syst. oceniania   

     Historia 

    Sukcesy 

 
 

     Kadra 
     Wychowawcy
     Biblioteka 

 

     Samorząd 


 

     Rada Rodziców 


 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Wydarzenia 
     Wycieczki 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi
     Arboretum
     Galeria

     EDUKACJA

REGIONALNA

 
STRONA GŁÓWNA>aktualności

Rok szkolny 2010/2011

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnegoPomnik w Grudnej

31 sierpnia wybraliśmy się do Grudnej, by uprzątnąć otoczenie pomnika,
poświęconego żołnierzom poległym w walkach o przełamanie Wału
Pomorskiego. Przez wakacje urosła tam wysoka trawa, pomnik porósł mchem
i przysypało go igliwie.
Naszym bohaterom zapaliliśmy znicze oraz położyliśmy piękną długą
czerwoną różę z okazji 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej, która
zakończyła ich młode życie.
Zaczyna się kolejny rok naszej opieki nad pomnikiem w Grudnej.
Cześć pamięci poległych!


Konkurs Akademii Misia Haribo
„Eksperymenty Misia Haribo”-

eksperyment „Wulkan”

18 maja 2010 roku klasa II, wraz z nauczycielka j. niemieckiego -panią Renatą Jabłońską przeprowadziła jeden z eksperymentów Misia Haribo - eksperyment „Wulkan”.
W eksperymencie wzięło udział 31 uczniów.
Przeprowadzenie eksperymentu zostało połączone z lekcją języka niemieckiego, na której dzieci poznały kilka nowych słówek związanych z potrzebnymi do eksperymentu materiałami  oraz pojęcia związane z wulkanem. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do nauki poprzez zabawę, w tym do zwiększenia motywacji do nauki języka obcego, poprzez ciekawe formy pracy oraz umiejętność współpracy w grupach.
Zajęcia trwały 2 godziny lekcyjne. Na pierwszej godzinie dzieci przeprowadzały eksperyment według instrukcji oraz poznawały nowe słownictwo w języku niemieckim. Na drugiej godzinie wypełniały karty pracy związane z obserwacjami jakie poczyniły w czasie eksperymentu oraz wypowiadały się na temat tego co się działo w trakcie trwania eksperymentu.
Przebieg eksperymentu został sfotografowany, a następnie przedstawiony jako reportaż za pomocą prezentacji w programie Microsoft Office PowerPoint.
Pod koniec czerwca dowiedzieliśmy się, iż nasz reportaż zajął I miejsce. Główną nagrodą w konkursie była wystawa interaktywna „Tajemnice fizyki”, zestaw plansz dydaktycznych, piękne plecaczki z misiem Haribo oraz dobre upominki.
Nagrody odebraliśmy 28 września 2010 – w tym właśnie dniu została zorganizowana wystawa interaktywna „Tajemnice fizyki”. Dzięki wygranej- obecnej klasy III -wystawę mogły zobaczyć wszystkie dzieci z naszej szkoły. Zajęcia prowadzone były przez przesympatycznego animatora, który wyjaśniał dzieciom różne zjawiska fizyczne. Wystawa zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie, a eksperymenty sprawiły mi bardzo dużo frajdy.Pasowanie na ucznia

14 października 2010r w Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów. Zanim jednak doszło do tego momentu, uczniowie Ci musieli zdobyć klucze do trzech krain: pracy, mądrości i śpiewu przez poprawne rozwiązanie czterech zadań, które wykonali na szóstkę. W nagrodę pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz dokonała pasowania pierwszoklasistów, a wychowawczynie pani Dorota Lubkowska i pani Anna Murawska wręczyły im pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Po tej uroczystości wszyscy zaproszeni rodzice i dzieci udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych.
Klasę I a w tym roku tworzą uczniowie: Olaf Bindek, Jan Borkowski, Adrian Gorzędowski, Grzegorz Grzanka, Amelia Januszewska, Nikola Jarska, Remigiusz Kapciak, Filip Kopka, Marcin Kotliński, Dominik Kowalec, Adam Łoboda, Wiktoria Łoboda, Alicja Nowakowska, Roksana Ringwelska, Kacper Skorupa, Grzegorz Wielicki, natomiast skład klasy I b to: Krystyna Biedrzycka, Jakub Duda, Kamil Fijałkowski, Agata Herudaj, Szymon Herudaj,Oskar  Jędrzejczak - Jedrzejewski, Dominika Karbowiak, Kata Dagmara, Natalia Keplin, Klaudia Kołodziej, Patryk Kowalski, Oliwia Kubiak, Wojciech Matuszczak, Jakub Nablik, Roksana Nowak, Damian Piatek, Miłosz Rembecki, Tomasz Skobel, Przemyslaw Woś, Mateusz Wróblewski.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2010/2011


W tym roku Święto Niepodległości w naszej szkole przebiegało w kilku etapach, a przygotowania do niego zaczęły się już na dwa tygodnie wcześniej.
Wtedy to uczniowie koła historycznego wraz z opiekunem Mariolą Gliniecką przygotowali okolicznościową gazetkę, którą można było podziwiać na korytarzu szkolnym. Na gazetce znalazł się bardzo ważny element związany z historią Radawnicy – flaga.
Oto jej historia:
Kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość w Radawnicy zapanowała ogromna radość! Po 123 latach wreszcie miała powrócić tu Polska.
Miała znowu istnieć polska szkoła, ludzie znów mieli mówić po polsku, a nie po niemiecku.
Gospodynie wyszukiwały białe i czerwone materiały i szyły polskie flagi, a gospodarze zawieszali je na swoich domach, by pokazać Niemcom, że skończyło się ich panowanie w Radawnicy, że tu jest Polska!
Radość ta, niestety, nie trwała długo. Na skutek interwencji księcia Fryderyka Leopolda Hohenzollerna, będącego wówczas właścicielem rozległych rodowych posiadłości na Złotowszczyźnie, decyzją Konferencji Paryskiej z 7 maja 1919 roku obszar ówczesnego powiatu złotowskiego został podzielony pomiędzy Niemcy i Polskę. Granicę wytyczono
 ok. 15 km na wschód od odcinka linii kolejowej z Piły do Chojnic, w następstwie czego Radawnica pozostała w granicach Rzeszy.
Ogromna to była rozpacz dla mieszkających tu Polaków. Niemcy nakazali zdjąć polskie flagi, grożąc rozstrzelaniem. Zaczął się terror względem ludności polskiej. Za posiadanie czegokolwiek, co świadczyło o tym, że jest się Polakiem - groziła śmierć.
Państwo Biedrzyccy nie pozbyli się jednak tej polskiej flagi. Ukryli ją pod podłogą, wierząc, że wyzwolenie jednak przyjdzie. I przyszło po II wojnie światowej, w 1945 roku, a flaga przetrwała ten trudny dla Polaków czas i dziś ma już 92 lata.
Możemy ją podziwiać w naszym muzeum- symbol wiary i niezłomności narodu polskiego.

Wtedy również ogłoszony został Szkolny Konkurs Recytatorski z okazji Święta Niepodległości. Mogli wziąć w nim udział wszyscy chętni uczniowie z klas od I do VI. Zgłosiło się aż 36 osób! 3 listopada zostały przeprowadzone eliminacje i do ścisłego finału konkursu zakwalifikowały się 22 osoby.

10 listopada na górnym korytarzu szkolnym odbyła się uroczystość, w czasie której finaliści recytowali piękne wiersze o ojczyźnie.
W tematykę Święta wszystkich zgromadzonych wprowadzili Sebastian Mróz i Bartosz Jabłoński. W czasie obrad Komisji Bartłomiej Lis opowiedział wszystkim historię flagi państwa Biedrzyckich, a Sebastian przepięknie zaśpiewał Hymn Krajny. Efekt był niesamowity, ponieważ nasz mały artysta śpiewał a capella! Również uczniowie mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami wokalnymi – wszyscy razem odśpiewali pieśni Wojenko wojenko oraz Jak długo na Wawelu. Było im tym łatwiej, że na wielkim ekranie wyświetlały się słowa tych znanych piosenek.
Nastepnie Komisja konkursowa w składzie: dyrektor M. Wojtkiewicz,  p. E. Skrzypa oraz p. J. Szczygieł ogłosiła wyniki.
W kategorii klas I – III
1 miejsce zajął – Filip Ziółkowski z klasy II
2 miejsce – Aleksandra Jabłońska z klasy III
3 miejsce – Miłosz Rembecki z klasy I
W kategorii klas IV-VI
1 miejsce – Patrycja Kotlińska z klasy IV
2 miejsce – Aleksandra Czornij z klasy VI
3 miejsce – Justyna Chmielewska z klasy VI
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy-upominki.
Po lekcjach natomiast 5 uczniów z koła historycznego ( Karolina Grzesik, Maria Brewka, Bartosz Jabłoński, Weronika Kujawa, Wojciech Ślusarczyk – wszyscy z klasy V) udało się do Grudnej, by uporządkować otoczenie pomnika oraz zapalić znicze pod pomnikiem żołnierzy, poległych w obronie nasze małej ojczyzny w 1945 roku, kiedy wreszcie Radawnica wróciła do Macierzy.
Nad całością przebiegu obchodów Święta Niepodległości czuwała Mariola Gliniecka- nauczyciel historii.


SPOTKANIE Z PANIĄ
GERTRUDĄ HANYŻEWSKĄ


1 grudnia 2010 roku uczniowie z koła historycznego mieli okazję spotkać się
z panią Gertrudą Hanyżewską ( z.d. Banach) - ostatnią żyjącą  uczennicą
Szkoły Polskiej, działającej w Radawnicy w okresie międzywojennym.
Pani Gertruda wychowywała się w Radawnicy u ciotki p. Krzych. Początkowo chodziła do szkoły niemieckiej, ale kiedy w 1929 roku otwarto Szkołę Polską – przeniosła się tam, już jako 12-letnia dziewczynka.
Doskonale pamięta dzień 6 czerwca i uroczystość otwarcia Polskiej Szkoły.
Dziś na spotkaniu, mimo sędziwego wieku, zadziwiła wszystkich. Jest pełna energii, siły, optymizmu, mimo że życie jej nie rozpieszczało. Ma ponadto doskonałą pamięć. Potrafi wymienić imiona i nazwiska dzieci, z którymi chodziła do szkoły, a także nazwiska wszystkich mieszkańców Radawnicy – pamięta zarówno nazwiska Polaków, jak i mieszkających tu wtedy Niemców. Doskonale zresztą posługuje się językiem polskim i niemieckim, zarówno
w mowie, jak i w piśmie. Opisała nam stopnie pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi rodzinami, miejsca, w których znajdowały się domy, których już dziś nie ma, opowiedziała nam także o panu Maćkowiczu – jedynym polskim nauczycielu w tamtym okresie, jego żonie Walesce, a także o szkole niemieckiej i stosunkach panujących pomiędzy Polakami i Niemcami przed wojną w Radawnicy.
Pokazaliśmy pani Gertrudzie również podręczniki, które przekazała do naszego muzeum pani Bernadeta Kowalska ( z.d. Kabattek). Okazało się, że należały one do koleżanki z ławki, przyjaciółki szkolnej pani Gertrudy – Leonardy Radowskiej ( która po mężu nosiła nazwisko Kabattek)!
Zapytaliśmy również o listy pisane przez dzieci z Radawnicy do redakcji Małego Polaka w Niemczech - niestety, pani Gertruda nie pamiętała, aby dzieci pisały listy, ale rozpoznała osoby, których nazwiska pojawiały się w czasopiśmie.
Pani Gertruda przekazała dzieciom dwie nauki, recepty na dobre życie. Jedna brzmi: „Nigdy nie zapomnieć o Panu Bogu”. Druga, głoszona wcześniej przez Władysława Maćkowicza – „Dobrze wiedzieć, słyszeć wiele, ale mówić – przyjaciele -  zawsze mało, zawsze z miarą”.
Było to niezwykle ciekawe spotkanie, obfitujące w liczne wiadomości, uzupełniające naszą wiedzę o tamtym okresie. A uczniowie mieli okazję zobaczyć świadka historii, który wówczas miał tyle lat, co oni dziś.


Zbiórka karmy dla zwierząt leśnych

W październiku Samorząd Uczniowski we współpracy z Kołem Łowieckim „Myśliwiec” zorganizował zbiórkę karmy (kasztanów i żołędzi) na zimę dla zwierząt leśnych. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie włączyli się do tej akcji. Codziennie przynoszone przez uczniow kasztany i żołędzie były skrupulatnie ważone, a wyniki zapisywane.Za przyniesienie największej ilości Kolo Łowieckie „Myśliwiec”  ufundowało  atrakcyjne nagrody, zarówno indywidualnie jak i klasowo. Dnia 19 listopada 2010 roku odbył się w szkole apel ,w trakcie którego pan Aleksander Wegner i pan Andrzej Skrentny- łowczy koła- nagrodzili uczniów, którzy indywidualnie zebrali najwięcej kasztanów i żołędzi. I miejsce zdobyła Milena Brzezinska z kl.VI, II miejsce zdobyla Justyna Chmielewska z kl. VI, III miejsce zdobyla Kinga Napora z kl.VI Dodatkowo została także nagrodzona uczennica z kl.I Klaudia Kołodziej, która zebrała także bardzo dużą ilość kasztanow i żołędzi.  Grupowo zwyciężyła klasa VI, która w nagrodę pojechała do Biskupic na ognisko zorganizowane rzez Kolo Łowieckie. Pomimo tego, że pogoda nie dopisała uczniowie świetnie tam się bawili. Wszyscy zabrali ze sobą dobre humory, więc aura była im niestraszna . Na miejscu zostało rozpalone ognisko, uczniowie piekli kiełbaski, zajadali ze smakiem, a łowczy koła opowiadali o zwyczajach łowieckich. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i z większą wiedzą na temat łowiectwa.
Aktualności......
      Szkolny zestaw
        programów

 

UCZNIOWIE:

     Poznajmy się
     Forum
     Strony www

     Plan lekcji 

 

 
NAUCZYCIELE:

     Scenariusze 
     Publikacje 
     Inne
     Inne szkoły    Linki

     Kontakt

Copyright © 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus