Patron szkoły
     O szkole 
     Misja szkoły 
     Statut

     Program wych.

     Syst. oceniania   

     Historia 

    Sukcesy 

 
 

     Kadra 
     Wychowawcy
     Biblioteka 

 

     Samorząd 


 

     Rada Rodziców 


 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Wydarzenia 
     Wycieczki 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi
     Arboretum
     Galeria

     EDUKACJA

REGIONALNA

 
STRONA GŁÓWNA>aktualności

Rok szkolny 2009/2010

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Krajowa odznaka jakości

"Schulfreunde aus Europa"


Odznaka Jakości jest konkretnym wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za wysoki poziom działań poświęconych eTwinningowi. Projekt musi być bez zarzutu w następujących obszarach:
(1) innowacja pedagogiczna i kreatywność,
(2) integracja z programem nauczania,
(3) współpraca pomiędzy szkołami,
(4) kreatywne wykorzystanie technologii ICT,
(5) trwałość i możliwość przenoszenia oraz
(6) wyniki i korzyści.


Europejska Odznaka Jakości
"Schulfreunde aus Europa"


Ognisko integracyjne klasy IV

Dnia 18.09.2009r. uczniowie kl.IV wraz z wychowawcą p. Karolem Wielgusem zorganizowali na lekcji wychowawczej ognisko integracyjne. Odbyło się ono na boisku szkolnym. Była to pierwsza okazja do współpracy i nawiązania więzi z wychowawcą. Z pewnością takich i innych okazji będzie jeszcze wiele podczas trzyletniej pracy wychowawczej. Dzieci miały okazję do zabawy i rozmów z wychowawcą podczas pieczenia kiełbasek. Dzień ten był bardzo udany, wszystkim dopisywał wyśmienity humor i oczywiście piękna pogoda. Wszyscy wrócili na lekcje zadowoleni i już mają w planach następne, wspólne ognisko oczywiście z nowym wychowawcą.

Sprzątanie świata

22 września uczniowie klasy II i III, a wcześniej uczniowie innych klas wraz z wychowawcami uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". Każdego roku wyrabiamy u uczniów nawyk dbania o środowisko, które nas otacza nie tylko w ten dzień, ale codziennie. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy porządkując teren wokół szkoły. Z dumą można powiedzieć, że bardzo się starali, aby wokoło zrobiło się wszystkim przyjemnie i oczywiście czysto. Dzieci nazbierały pełne worki śmieci, ale nie tylko. Z pobliskiego lasku oprócz śmieci znalazły pierwsze w tym roku grzyby. Radości nie było końca! Mamy nadzieję, że wybierając się na grzybobranie będą pamiętały o zachowaniu czystości w lesie i nie zostawią w nim niechcianych "pamiątek" dla jego mieszkańców.


Ślubowanie klas I

16 października odbyło się ślubowanie i pasowanie na uczniów
pierwszaków naszej szkoły. Pasowania dokonała pani dyr. Małgorzata
Wojtkiewicz w towarzystwie wych Grażyny Wisniewskiej. Dzieci
przygotowały program artystyczny, pokazując, że prawie 2 miesiące w
spędzone już szkole to czas wykorzystany do maksimum na naukę i zabawę.
W całej uroczystości uczestniczyli rodzice uczniów, którzy przygotowali
swoim pociechom słodki poczęstunek.

Deutsch-Wagen-Tour

W piątek 25.09.2009r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, na
zaproszenie nauczycielki j. niemieckiego p.Renatay Jabłońskiej,
uczniowie Szkoły Podstawowej im. J.Brzechwy w Radawnicy gościli 2
lektorów j. niemieckiego z programu Deutsch-Wagen-Tour- p.Natalię oraz
p.Justynę. W ramach programu lektorki zachęcały dzieci do nauki języka
niemieckiego. Poprzez ciekawe gry, zabawy i konkursy pokazywały, iż
nauka języka może być łatwa i przyjemna. Dzieci miały okazję sprawdzić
swoje umiejętności językowe w praktyce, a przy tym wspaniale się pobawić.
O projekcie: Samochody "Deutsch-Wagen? jeżdżą po Polsce i zachęcają do
nauki języka niemieckiego.
Istotą kampanii jest 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z
lektorami oraz różnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Stałymi
punktami postojowymi samochodów są następujące miasta: Poznań, Wrocław,
Kielce, Lublin i Olsztyn, jednakże auta poruszają się po całym kraju i
mogą dotrzeć nawet do najbardziej odległych zakątków. Podstawowym
wyposażeniem aut są różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z
muzyką i filmami oraz drobne prezenty. Poprzez stronę internetową można
śledzić przebytą trasę. Realizacja projektu przewidziana jest na 3 lata.
Poniżej znajduje się link, gdzie można sprawdzić co o wizycie napisały
lektorki, które gościły w naszej

UROCZYSTOŚĆ 80-LECIA SZKOŁY POLSKIEJ
W RADAWNICY
 

14 października 2009 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy obchodziła 80 rocznicę powstania Szkoły Polskiej.
6 czerwca 1929 r. w domu państwa Pelagii i Stanisława Sławińskich zaczęła działać Polska Szkoła, ochronka i świetlica dla młodzieży polskiej. Tego dnia 22 uczniów rozpoczęło w niej naukę. Jedynym nauczycielem i kierownikiem tejże szkoły był Władysław Maćkowicz. Szkoła działała do 1939 roku. Wówczas Władysław Maćkowicz został aresztowany, a kilka dni później wybuchła wojna. Po wojnie szkoła wznowiła działalność w budynku dawnej szkoły niemieckiej i funkcjonuje do dziś. Chociaż od tamtego czasu wiele się zmieniło….
Uroczystość 80-lecia była niezwykle wzruszającą wędrówką przez lata istnienia szkoły.
Tego dnia w auli szkolnej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przyjaciele, wszyscy ci, którzy w jakikolwiek sposób czują się z nią związani.
Krótki program artystyczny był poświęcony pierwszym uczniom Szkoły Polskiej i ich nauczycielowi- W.Maćkowiczowi. Na scenie, poza małymi aktorami, zasiedli Jan Brzeziński i Gertruda Hanyżewska, uczniowie, którzy byli obecni 6 czerwca 1929 r w dniu otwarcia Szkoły Polskiej. Jedyni , którzy pozostali…. Ze sceny padały nazwiska byłych uczniów, w prezentacji przewijały się zdjęcia z tamtych czasów. Śpiewano Hymn Krajny, recytowano Pieśń Rodła, tańczono Poloneza… Niezwykle wzruszający był śpiew jednego z uczniów- Sebastiana Mróz, który solo wykonał piosenki, których uczył dzieci polskie Władysław Maćkowicz. Kiedy uczniowie wręczali róże uczniom Szkoły Polskiej- wszyscy uczestnicy uroczystości wstali…. Uroczystość rozpoczął występ Bartosza Jabłońskiego na klawiszach. W trakcie wystąpiły również przedszkolaki w krótkiej scence „Gdzie kucharek sześć”- niezwykle wdzięczne i słodkie najmłodsze dzieci tejże placówki.
Następnie w krótkiej prezentacji przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z powojennej historii szkoły. I tu znowu bardzo wzruszający moment. Na scenę poproszono p. Marię Bronkalla, która w czasach komunizmu została ukarana za to, że sprzeciwiła się zdjęciu krzyży ze ścian w szkole. Szykanowana, ukarana utratą pracy i poborów-nie uległa. Sala nagrodziła ją brawami na stojąco, a ks.proboszcz Adam Andrzejczak wręczył p. Marii  piękny bukiet.
W czasie uroczystości pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz przedstawiła również ostatnie sukcesy szkoły oraz podziękowała wszystkim za pomoc i współpracę. Szczególne podziękowania otrzymali: wójt Gminy Złotów Kazimierz Trela, państwo T.T. Szałer, p. J.Łoboda i Z.Wiśniewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka p.J.Grabowski, a także Nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek H. Kozak.
Tego dnia nagrodzeni również zostali uczniowie, którzy zajęli I miejsca w konkursach organizowanych z okazji obchodów 80 rocznicy istnienia Szkoły Polskiej: Przemysław Czerwiński za I miejsce w konkursie wiedzowym pt. ‘Historia mojej szkoły” oraz w konkursie plastycznym „Moja szkoła dawniej” , a także Grzegorz Buława za I miejsce w konkursie literackim pt. „Kiedy moja babcia chodziła do szkoły”.
Była także niespodzianka: konkurs na najdłużej sprawującego swoją funkcję dyrektora szkoły w Radawnicy. Tu I miejsce zajęła p. Małgorzata Wojtkiewicz, która pełni swoją funkcję od 19 lat! Od uczniów otrzymała dyplom oraz bukiet kwiatów, a także owację na stojąco od uczestników uroczystości.
Całość była pięknie, nastrojowo oświetlona…. Gratulacje przekazywali wójt Kazimierz Trela, pani wizytator D.Sameć, prezes Powiatowego Zw.Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych p.T.Korczak, przewodniczący Rady Gminy Piotr Lach, Dyr. i grono ped. Gimnazjum nr 1 w Radawnicy, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Radawnicy, przedstawiciel Koła Emerytów A.Russ. Pani dyr. przekazała również gratulacje , które przekazali listownie do szkoły były nauczyciel p.Jan Olejnik, bratanek W.Maćkowicza – R.Maćkowicz i inni.
Po uroczystości na auli goście mieli okazję obejrzeć szkołę, przygotowane na tę okazję wystawy, Małe Muzeum Radawnicy i Jej okolic, kroniki szkolne. Na stołówce przygotowano poczęstunek, w czasie którego odbywała się prezentacja stworzona ze zdjęć znajdujących się w kronikach szkolnych. Goście zostawiali swój ślad , wpisując się do kroniki. Wyjeżdżali niechętnie, odznaczeni okolicznościowymi identyfikatorami UCZEŃ, NAUCZYCIEL, PRACOWNIK SZKOŁY I PRZYJACIEL SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RADAWNICY.


Święto Niepodległości

Z okazji święta niepodległości klasa VI wraz z wychowawczynią Mariolą
Gliniecką przygotowała okolicznościowy apel. Uczniowie wykonali
dekorację na korytarzu szkolnym, a w swoim wystąpieniu przypomnieli drogę
Polaków do odzyskania niepodległości.:rozbiory, powstania, postacie
Kościuszki i Piłsudskiego, I wojnę światową.Wspólnie odśpiewano piosenkę
żołnierską pt. "Przybyli ułani". Przesłaniem apelu było uświadomienie
kolegom i koleżankom z młodszych klas, co znaczy być patriotą dziś,
kiedy żyjemy w wolnej Polsce.

Tego dnia wręczono również nagrody uczniom, którzy brali udział w
konkursach na najładniejszy różaniec, sportowym i plastycznym.


II Olimpiada Ekologiczna Subregionu Pilskiego

Po raz drugi starostowie powiatów wchodzących w skład dawnego województwa pilskiego zorganizowali konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 17 listopada w Zespole Szkół Rolniczych  w Złotowie odbył się etap powiatowy tej olimpiady. Naszą szkołę  zgodnie z regulaminem reprezentowało 3 uczniów: Sebastian Mróz z klasy V, Przemysław Czerwiński z klasy VI i Marcin Rembecki z klasy VI. Rywalizowali z kilkudziesięciu  innymi uczniami szkół podstawowych powiatu złotowskiego o udział w etapie ponadpowiatowym w Pile. Uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 40 pytań zawierających wiedzę ekologiczną  z literatury podanej w regulaminie oraz dotyczących  bieżących wydarzeń ekologicznych podawanych w mediach. Pytania okazały się  stosunkowo trudne, tak oceniali je uczniowie po wyjściu z sali. Podobnego zdania byli też nauczyciele uważając, że pytania  dotyczące znajomości liczb różnych wydarzeń nie powinny znaleźć się w teście jako mało istotne dla oceny faktycznej wiedzy uczestnika. Po zakończeniu pisania testu komisja przystąpiła do ich oceny. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. Jeden z naszych uczniów Przemek Czerwiński zmieścił się w ósemce uczniów, którzy mieli reprezentować powiat  złotowski w Pile, ale najpierw musiał napisać dogrywkę, gdyż taką samą liczbę punktów miał uczeń ze Szkoły Podstawowej nr3 ze Złotowa. Przemek uzyskał o 2 punkty lepszy wynik, więc nasza radość była ogromna, bo i emocji nie brakowało. Wszyscy uczestnicy Powiatowej Olimpiady Ekologicznej otrzymali upominki, a Przemek dodatkowo piękną książkę przyrodniczą.

         Teraz nastąpił dwutygodniowy okres przygotowań do etapu ponadpowiatowego. Przemek naprawdę ciężko pracował, ponieważ musiał wykonywać także codzienne obowiązki szkolne. 30 listopada o godzinie 10 w Starostwie Powiatowym w Pile Przemek wraz z 40 innymi uczniami przystąpił do rozwiązywania 40 pytań  testu ekologicznego.

Tym razem niestety nie znalazł się w gronie ośmiu najlepszych. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki przyrodnicze za udział w olimpiadzie.

     Przemkowi dziękujemy za solidne przygotowanie się do konkursu i godne reprezentowanie naszej szkoły.


Klasa VI na lodowisku....

21 grudnia klasa VI wraz z wychowawczynią oraz rodzicami, p. Julią
Brzezińską i p. Andrzejem Skrentnym wybrali sie na wycieczke do Złotowa.
Celem wycieczki było kryte lodowisko przy basenie Laguna. Godzinny pobyt
na lodowisku był nie lada frajdą. Najpierw strach przed oderwaniem sie
od bandy i masa upadków, a potem czyste szlenstwo. Żal było schodzić z
lodowiska, ale wrócimy tam na pewno.

Jasełka.....

Tegoroczne Jasełka, jakie odbyły się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy 21 grudnia przygotowali uczniowie z kl. III – VI pod kierunkiem p. Ludmiły Graduszewskiej, nauczycielki religii w naszej szkole. Nie były to tradycyjne Jasełka, gdyż swym obrazem nawiązywały do obecnych realiów i problemów, z jakimi na co dzień borykają się nasi uczniowie, rodzice, po prostu ludzie XXI wieku, dla których również narodził się Zbawiciel i który pragnie przyjść do każdego z nas. Ukazywały one zagubionych, często błądzących ludzi, z których postępowania najbardziej zadowolone jest piekło
z Lucyferem na czele, a przez które bardzo trudno jest im dojrzeć Maryję
i Józefa w spotykanych ludziach, a co dopiero przyjąć pod swój dach jakieś ubogie dziecię, w dodatku podobno ofiarujące to, czego tak naprawdę im brak, MIŁOŚĆ. Tymi ludźmi uwikłanymi w różne trudne sytuacje jesteśmy często my sami, nasze rodziny, sąsiedzi, czy przypadkowo mijani na ulicy bliźni. Najważniejsze, by w swej sytuacji, przygotować Mu miejsce i otworzyć swe serce na Jego przyjęcie, pozbywając się wszelkich przeszkód i niedoskonałości, które zależą od nas samych. Chcieć znaleźć i zaufać tej Maleńkiej Miłości, ofiarując Jej siebie samych ze wszystkimi naszymi słabościami.
      Całość przedstawienia przeplatana była kolędami, które grały na fletach
i śpiewały dzieci z kółka fletowego z kl. II, III, IV i VI prowadzonego przez p. Dorotę Lubkowską. Na koniec uczniowie z kółka wokalnego prowadzonego przez p. Beatę Buczek zaprosili wszystkich zaproszonych gości do wspólnego śpiewania kolęd.
      Po Jasełkach Pani Dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz złożyła wszystkim życzenia i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku, by na nowo z pomocą Małej Dziecinki stawić czoła naszej codzienności.

Indywidualne Powiatowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych.

6 stycznia 2010 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbyły się Indywidualne Powiatowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych.
W turnieju wzięło udział 20 uczniów z 5 szkół. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund, zgodnie z przepisami PZWarc. Młodym warcabistom kibicowali ich opiekunowie.
Dyrektor SP w Radawnicy Małgorzata Wojtkiewicz przywitała zawodników oraz wręczyła zwycięzcom medale i dyplomy  powiatu złotowskiego.
Zwycięzcy ( 2 dziewczynki i 2 chłopców) zakwalifikowali się do turnieju wojewódzkiego..
Turniej zorganizowała Jolanta Szczygieł przy współpracy Starostwa Powiatowego oraz Andrzeja Szczygieł.
     Dziewczęta:
1.Aneta Czornij – SP Radawnica
2.Słomian Barbara – SP Lipka
3.Stofrowska Klaudia – SP Sławianowo
4.Stofrowska Patrycja – SP Sławianowo
5.Truskawa Wiktoria – SP Zalesie
6.Kostkiewicz Aleksandra – SP Górzna
7.Herudaj Alicja – SP Radawnica
8.Kotlińska Aleksandra – SP Górzna
9.Nykiel Patrycja – SP Lipka
10.Taras Aleksandra – SP Zalesie

Chłopcy
1.Jastrzębski Adrian – SP Zalesie
2.Kowalski Karol – SP Radawnica
3.Michta Dawid – SP Górzna
4.Grelewski Karol – SP Górzna
5.Schmidt Marcin – SP Lipka
6.Zych Jakub – SP Lipka
7.Osada Łukasz – SP Sławianowo
8.Kaźmierowski Bartosz – SP Zalesie
9.Kachelek Łukasz – SP Sławianowo
10.Rembecki Marcin – SP Radawnica

„PĘDZI, PĘDZI KULIG NICZYM
BŁYSKAWICA….”

Zima jednak nie zawiodła! W dniu 15 stycznia uczniowie klasy IV i VI
korzystając z zimowych uroków, cieplutko odziani, z dobrymi humorami i wielką
ochotą na białe szaleństwo wybrali się na kulig do Grudnej. Kolejnym punktem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszystkich rozgrzała gorąca herbatka. Nie zabrakło też wojny na śnieżki…Podziękowania za pomoc w organizacji kuligu dla: Pańswa Brzezińskich, Pani Brewki i Pani Łobody.


Aktualności......
      Szkolny zestaw
        programów

 

UCZNIOWIE:

     Poznajmy się
     Forum
     Strony www

     Plan lekcji 

 

 
NAUCZYCIELE:

     Scenariusze 
     Publikacje 
     Inne
     Inne szkoły    Linki

     Kontakt

Copyright © 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus