Patron szkoły
     O szkole 
     Misja szkoły 
     Statut

     Program wych.

     Syst. oceniania   

     Historia 

    Sukcesy 

 
 

     Kadra 
     Wychowawcy
     Biblioteka 

 

     Samorząd 


 

     Rada Rodziców 


 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Wydarzenia 
     Wycieczki 
     Sport 
     Osiągnięcia 
     Arboretum
     Galeria

     NASZA MAŁA OJCZYZNA - Muzeum


 
STRONA GŁÓWNA>aktualności

Rok szkolny 2008/2009

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC
BIBLIOTEK SZKOLNYCH


UWAGA, UWAGA!!! 
 

Od 6 października rozpoczynamy w naszej szkole obchody miesiąca bibliotek szkolnych.
Z tej okazji zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w różnorodnych akcjach organizowanych w tym czasie przez bibliotekę  szkolną. Zachęcam do odwiedzania biblioteki, wpisywania się do specjalnej księgi gości, oglądania wystaw i czynnego udziału!!! O wszystkich wydarzeniach będę informować na bieżąco!

Informacji szukajcie na tablicy „z życia szkoły”, w bibliotece oraz stronie internetowej szkoły w zakładce „biblioteka”


ORGANIZATOR: R.Jabłońska


Europejski Dzień Języków
26 września 2008r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Nad przebiegiem uroczystości czuwała p.Renata Jabłońska, która tegoroczne obchody przygotowała z klasą VI. Przypomnieliśmy uczestnikom jakie są cele Europejskiego Dnia Języków, zachęcaliśmy do nauki języków młodszych i starszych, a przy tym świetnie się bawiliśmy.


Uroczyste przeniesienie pomnika w Grudnej

8 października 2008 roku na moście nad rzeką Gwdą, w nieistniejącej już wsi Grudna, spotkali się przedstawiciele związków kombatanckich, władz samorządowych, miłośnicy historii, harcerze, nauczyciele i dyrektorzy szkół, mieszkańcy Radawnicy i okolic, pracownicy Nadleśnictwa Lipka i wiele wiele innych osób.
Zostali oni zaproszenie przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy p. Małgorzatę Wojtkiewicz oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipka p. Janusza Grabowskiego w związku z przeniesieniem pomnika, poświęconego żołnierzom poległym w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego.
Pomnik w Grudnej poświęcony jest żołnierzom poległym w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego w styczniu 1945 roku.
Rok temu uczniowie SP im. Jana Brzechwy w Radawnicy odnaleźli go w opłakanym stanie. Był całkowicie zarośnięty, niewidoczny. Przez wiele miesięcy porządkowali otoczenie pomnika. W ramach ogólnopolskiego programu CEO „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki” uczniowie zaopiekowali się pomnikiem i zyskali sprzymierzeńców w swoich działaniach. Z pomocą Nadleśnictwa Lipka odkopano chodnik oraz zbudowano schodki i poręcz. Starostwo Powiatowe pomogło nawiązać kontakty z kombatantami, ludźmi, którym szczególnie bliskie są tego rodzaju miejsca pamieci. 13 marca 2008 r. dokonano uroczystej adopcji pomnika. Była to wielka uroczystość, w której brali udział przedstawiciele samorządów lokalnych, związki kombatanckie i osoby związane z historią regionu. Ponieważ pomnik znajdował się na prywatnym terenie ( ośrodka Tęgobór) a bobry zniszczyły prowadzącą do niego aleję modrzewiową - zapadła decyzja o jego  przeniesieniu w bardziej bezpieczne, dogodne i widoczne miejsce, na teren Lasów Państwowych. Pomysł poparły wszystkie  zainteresowane związki, urzędy i osoby.
W związku z powyższym pomnik został przeniesiony, teren wokół niego zagospodarowany, sporządzone zostały tablice dydaktyczne. Na jednej z nich znajdują się informacje o wsi Grudna, o walkach na Wale Pomorskim oraz o samym pomniku. Na drugiej  - lista poległych żołnierzy.
Uroczystość rozpoczęła się na moście, ponieważ  o niego toczono boje w styczniu i lutym 1945 roku. Stąd też widać miejsce, w którym pomnik stał do tej pory oraz pomnik w nowej lokalizacji. Tu gospodarze powitali gości, a kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu o. w Pile p. Roman Chwaliszewski opowiedział o walkach stoczonych w tym miejscu . Następnie goście prowadzeni przez 5 pocztów sztandarowych
 ( SP w Radawnicy, ZHP oraz zawiązków kombatanckich) przeszli pod pomnik. Wzdłuż drogi stali uczniowie z zapalonymi zniczami w rękach, a na każdym zniczu widniała metryczka z nazwiskiem poległego żołnierza. Następnie uczniowie ustawili znicze pod tablicą z nazwiskami poległych, formując z nich flagę.

Uroczystość uświetniali sygnaliści leśnicy.
Pod pomnikiem stała warta złożona z harcerzy, leśników oraz żołnierzy w mundurach z czasów II wojny światowej.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi na pomniku, Dokonał go płk. Wiesław Ciepiela – Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych  w Pile
W asyście :
Wiocestarosty Złotowskiego – p.R.Goławskiego
 Wójta Gminy Złotów – p. Kazimierza Treli
Burmistrza Miasta i Gminy Okonek – p. Romualda Duszary
Oraz Prezesa Powiatowej Rady Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych –
p. Tadeusza Korczaka

a zaraz potem poświęcenie pomnika. Był to bardzo ważny moment, ponieważ mimo iż pomnik stoi nad Gwdą od 1965 roku – poświecony został po raz pierwszy.
Ksiądz Witold Korowajczyk pomodlił się za poległych tam żołnierzy a potem wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć poległych minutą ciszy.
Ciszę przerwała piosenka pt. „Bialy krzyż” w wykonaniu szkolnego kółka wokalnego.
Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Był to piękny i podniosły moment: przy dxwiękach werbla żołnierze w strojach z epoki odbierali kwiaty i wieńce od delegacji i składali je pod pomnikiem.
Później głos zabrał płk. Wiesław Ciepiela, zaczynając swoje wystąpienie od recytacji wiersza pt. „Zielony płaszcz” Wiersz ten napisał w czasie wojny, walcząc na Wale Pomorskim. Niezwykle wzruszający, pięknie powiedziany, wywołał ciszę, refleksję i łzy u zgromadzonych.
Wiele ciepłych słów padło z ust Pana Pułkownika na temat działań szkoły , Nadleśnictwa i Starostwa  na rzecz wychowania patriotycznego i pamięci poległych.
W związku z tym Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych postanowił odznaczyć:
-p. Małgorzatę Wojtkiewicz – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy
- Mariolę Gliniecką- nauczycielkę historii w SP w Radawnicy
-p. Kazimierza Trelę – wójta Gminy Złotów
- p. Adama Krysińskiego -
dyrektora ds. oświaty, kultury i sportu w Starostwie Powiatowym w Złotowie
 - p. Janusza Grabowskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipka
odznaką za zasługi dla Związku KRP i BWP.
Odznaczony został także sztandar Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Radawnicy.
W imieniu odznaczonych głos zabrał  wójt Gminy Złotów – p. Kazimierz Trela.
Wiele ciepłych słów do inicjatorów prac przy pomniku skierował  także prezes Powiatowego ZKRP i BWP p. Tadeusz Korczak oraz harcerze, którzy obiecali przyłączyć się do dbania o to miejsce..
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na biesiadę przy ognisku, żołnierskiej grochówce i grillu. Przy dźwiękach gitary i akordeonu można było oddać się nastrojowi chwili, śpiewając pieśni żołnierskie.
To była przepiękna uroczystość, pełna wzruszeń, ważnych momentów, wspomnień. Ważna lekcja historii dla młodego pokolenia. Ożywienie miejsca dawno zapomnianego przez wszystkich.
Oby teraz już nikt nie minął obojętnie pomnika nad rzeką, symbolizującego śmierć 97 żołnierzy, którzy polegli za naszą wolność, za naszą Ojczyznę
.

Pasowanie na ucznia


10 X 2008r. w naszej Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy odbyła się jedna z  najpiękniejszych uroczystości szkolnych – ślubowanie klasy pierwszej.
W obecności swych rodziców pierwszaki popisywały sie umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi, bez najmniejszego problemu przystępując do ślubowania i pasowania. Pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz wielkim ołówkiem pasowała każdego z uczniów,
a wychowawczyni Anna Murawska wręczyła pamiątkowe dyplomy. Na koniec uroczystości każde dziecko zostało obdarowane dużą torbą cukierków. Po części artystycznej wszyscy zebrani udali się na stołówkę na słodki poczęstunek.Dyskoteka

22 października 2008 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas IV – VI, zorganizowana przez klasę V.Od 16.00 do 19.00 trwała super zabawa z wieloma atrakcjami. Był taniec z balonami i taniec na gazetach, a na koniec odbyły się wybory króla i królowej dyskoteki. Zostali nimi Aneta Czornij oraz Paweł Dawidowski z klasyV.  Można było również przesyłać pozdrowienia i dedykować piosenki, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem roztańczonej braci. Ponadto uczniowie mogli zakupić sobie słodkie wypieki  oraz napoje. Muzyką i oświetleniem zajęli się uczniowie PG w Radawnicy: Tomek Goździejewski, Michał Dawidowski oraz Filip Ossowski.Wszyscy bawili się świetnie i już pytają  kiedy następna dyskoteka. Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem zabawy czuwały panie Mariola Gliniecka (wychowawczyni klasy V) oraz Grażyna Wiśniewska.


Wyjazd na basen

6 listopada 38 uczniów klas IV - VI udała sie do Złotowa na basen. Zabawa była wyśmienita - zjeżdżalnia, pływanie na desce i w dużym basenie, gra w piłkę oraz bąbelki w jackuzzi - to jest to czego, nam brakowało po ciężkim tygodniu w szkole.Na szczęście takie wyjazdy organizowane są dosć często. Ostatnio na basenie byli uczniowie klasy II z p. Dorotą Lubkowską. Dziś opiekunami na basenie były panie: Jolanta Szczygieł, Mariola Gliniecka i Jadwiga Barycka.Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy przebiegały w kilku etapach.10 listopada uczniowie i nauczyciele spotkali się na uroczystym apelu. Na korytarzu szkolnym dzieci ubrane na galowo odśpiewały Hymn Narodowy i wysłuchały krótkiego wykładu na temat wydarzeń, które miały swój finał  w listopadzie 1918 roku.Następnie każda klasa miała za zadanie zaśpiewać jakąś pieśń żołnierską lub patriotyczną, przygotowaną wcześniej z wychowawcami. I popłynęły przepiękne, nastrojowe pieśni : „Modlitwa”, „Przybyli ułani”, „Serce w plecaku”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Deszcz jesienny”. Jednak w prawdziwą zadumę wprawił wszystkich występ uczniów klasy VI, którzy wykonali utwór pt. „Miejcie nadzieję…”. Wzruszające słowa i piękna melodia przemówiły nawet do najmłodszych.Na koniec odbył się krótki sprawdzian . Prowadząca uroczystość nauczycielka historii Mariola Gliniecka zadała dzieciom kilka pytań, związanych z wykładem i – trzeba przyznać –uczniowie świetnie poradzili sobie z odpowiedziami. Następnie grupa uczniów uczniów klasy V udała się do Grudnej, by tam – pod pomnikiem żołnierzy walczących o wyzwolenie Ziemi Złotowskiej – złożyć kwiaty i zapalić znicze. Z wielką radością przyjęły fakt, że ktoś już tam był przed nimi, że ktoś wcześniej zapalił tam znicze. Oznaczało to, że nasze działania na rzecz wskrzeszenia tego Miejsca Pamięci Narodowej nie poszły na marne. Dzieci przy okazji uprzątnęły teren wokół pomnika.Uwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości było spotkanie uczniów z kombatantami.17 listopada do szkoły przyjechali p. Józef  Tomków  - uczestnik walk na Wale Pomorskim w 1945 roku oraz p. Tadeusz Korczak – Prezes Powiatowej Rady Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Złotowie.Pan Józef, ubrany w mundur, z wieloma medalami na piersi, opowiadał o swoich wojennych przygodach, przeżyciach, radościach i trudach wojny. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały o Powstaniu Warszawskim, o głodzie i zimnie, w jakim przyszło walczyć żołnierzom, o uzbrojeniu, o rannych i zabitych. a koniec zdawały pytania i chyba nikt się nie spodziewał, że będzie ich aż tyle. Ponieważ wszyscy czuli niedosyt informacji, mimo że spotkanie trwało 1,5 godziny i p. Tomków mówił bez przerwy – takich spotkań planujemy więcej, również dla dorosłych mieszkańców Radawnicy i okolic. Spotkaniu towarzyszyła wystawa, mówiąca o działaniach szkoły w związku z pomnikiem w Grudnej.Udział w tej żywej lekcji historii był niesamowitym przeżyciem dla uczniów-  młodego pokolenia, które nawet nie zdaje sobie sprawy, czym jest wojna. I oby nigdy nie musiały jej doświadczyć….
 

Lgendy polskie


4 grudnia 2008 roku uczniowie klasy IV wystawili legendy o powstaniu państwa polskiego przed najstarszymi grupami dzieci z naszego przedszkola.
Blisko 40 dzieci mogło podziwiać swoich starszych kolegów w „Legendzie o Lechu”, „Legendzie o Popielu” oraz w „Legendzie  o Piaście”.
Uczniowie klasy IV zostali podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymała scenariusz legendy. Zadaniem dzieci było przydzielenie ról, przygotowanie strojów, scenografii i rekwizytów, a także opracowanie ruchu na scenie i ogólnie - wyreżyserowanie legendy.
Dzieci poradziły sobie wspaniale. W przygotowania włączyli się również rodzice. Efekt był zadziwiający, o czym świadczyły gromkie brawa przedszkolaków.
Można śmiało powiedzieć, że klasa IV to sami aktorzy! Najlepiej swoje role odegrali: Ola Czornij, Kacper Sitek, Sebastian Mróz, Adrian Puzon, Kinga Napora…..trudno wymieniać dalej! Wszyscy byli po prostu wspaniali w swoich rolach.
Nad przygotowaniami czuwała Mariola Gliniecka, ponieważ to wszystko działo się w ramach lekcji historii. Tak uczniowie zapoznali się z legendarnymi początkami państwa polskiego.Mikołajki klas I - III

6 grudnia Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy przybrała barwy mikołajkowe. Już od samego rana wszystkie dzieci w czapkach mikołajkowych z niecierpliwością oczekiwały przyjścia Świętego Mikołaja. Dzieci klas młodszych i ich rodzice udali się na szkolną stołówkę, gdzie czekał już na nich piękny zamek mikołajkowy, który wprowadził ich w magiczny, świąteczny nastrój. Jednak zanim pojawił się oczekiwany gość, zostawił uczniom ukryty w zamku list, a w nim siedem zadań do rozwiązania. Z wielkim zapałem dzieci rozwiązywały krzyżówki, odgadywały zagadki muzyczne,  rebusy, układały puzzle. Jedno z zadań przygotowały dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, uczyły piosenki o Mikołaju wygrywając melodię na fletach. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy drugiej. Jednak kulminacją świętowania było  nadejście Świętego Mikołaja. Wówczas rozradowana brać szkolna zaśpiewała mu przygotowane wcześniej piosenki.
Mikołaj wręczył dyplomy i drobne upominki laureatom konkursu plastycznego pt.: " Jadą do nas Mikołaje” - I miejsce Aleksandra Jabłońska z kl.I, II miejsce Radosław Głazik z kl.I, III miejsce Weronika Ziółkowska z kl. III. Wyróżnienia otrzymali: Enrico radowski z kl. I, Szymon Nowakowski z kl. I, Renata Labędź z kl. I, Sara Kubiak z kl.II, Dominik Hammacher z kl. II i Dzesika Poziomska z kl. II. Następnie obdarował wszystkie dzieci słodkimi upominkami. Na pożegnanie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem.
    Obchody mikołajek sprawiły najmłodszym wiele radości, a ich uśmiechy, okrzyki pokazały, że dzieciaki doskonale się bawią. Nie myślcie jednak, że to już koniec... za rok znowu przyjdzie Święty Mikołaj.
    Uroczystość przygotowała i przeprowadziła nauczycielka kl. II p.Dorota Lubkowska. Do współpracy włączyli się także rodzice: oprawę muzyczną zapewnił p.Artur Lipiński, natomiast Rada Rodziców szkoły zasponsorowała mikołajkowe prezenty dla wszystkich dzieci. Za ich pomoc organizator serdecznie dziękuje.Mikołajki klas IV - VI

W sobotę 6 grudnia św. Mikołaj nakazał stawić się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy wszystkim uczniom. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni, bo przecież nikt nie lubi chodzić do szkoły w wolny dzień. Okazalo się jednak, że nie był to zwykły dzień zajęć lekcyjnych, lecz czas radości, śmiechu i zabawy, ale żeby nikt nie wypadł ze szkolnego rytmu, to w klasach IV – VI odbyły się dwie pierwsze lekcje. Następnie uczniowie zaczęli świętować Mikołajki.  Na początku w świetny nastrój wprowadził wszystkich Samorząd Szkolny, który rozpoczął zabawę piosenką., potem każda klasa przedstawiła swój mikołajkowy playbeck – show. Pojawiły się tam między innymi Smerfy, Gargamel, Mikołaje i Śnieżynki. Następnie odbył się konkurs wiedzowy dotyczący św. Mikołaja i tradycji z nim związanych. Towarzyszyło mu wiele emocji, ponieważ okazało się, że to co wydaje nam się bardzo proste, może w rzeczywistości okazać się trudne. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła uczennica kl. VI Aleksandra Tkaczyk. Po konkursie odbyła się konkurencja sportowa. Po czworo uczniow z każdej klasy zabawilo się w Mikołajów i biegało z prezentami, ale nie nieśli ich w worku, tylko na głowie. Nie było to łatwe zadanie, ale wszystkim bardzo pomagał  doping koleżanek i kolegów z klas. Następnie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod tytułem „Jadą do nas Mikołaje” I miejsce zdobyła Ewelina Jegier z klasy VI, II miejsce Paulina Michalska z kl. IV,a III Daria Hube z kl. IV. I w końcu nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment – pojawił się św. Mikołaj i rozdawał wszystkim dzieciom prezenty. Jak się okazało mamy w szkole, tylko grzeczne dzieci, ponieważ nikt nie otrzymał rózgi. Tak zakończył się mikołajkowy dzień w naszej szkole. Wszyscy wracali do domów zadowoleni i uśmiechnięci. Całą imprezę przygotował Samorząd Szkolny wraz z opiekunem- Ewą Skrzypą, oczywiście przy współpracy wychowawców klas.


Dzień Babci

W niedzielę 25.01.2009 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy gościliśmy Babcie i Dziadków. Z tej okazji uczniowie klas I – III przygotowali program artystyczny, który bardzo podobał się ich dziadkom. Dzieci z klasy III przygotowały inscenizację pt. „ Dwunastu braci”, natomiast dzieci z  kl.I i II zaprezentowały wierszyki okolicznościowe i złożyły życzenia. Wnuczęta zaśpiewały  również piosenki oraz „Sto lat” z akompaniamentem  dzieci grających na fletach. Po części artystycznej wnuczęta wręczyły swoim gościom podarunki, które wcześniej przygotowały. Podczas wspólnego spotkania odbyły się konkursy dla babć i dziadków, w których świetnie wypadli nasi Goście! Wraz z wnukami odgadywali zagadki, babcie wiązały wnukom krawaty, dziadkowie zaplatali wnuczkom warkocze. Babcie stanęły również do konkursu obierania jabłek. Mistrzynią na najdłuższą obierkę (ok. 100cm) została pani Dorota Spychała. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowań ze strony gości nie było końca. Rodzice dzieci przygotowali dla gości słodki poczęstunek przy kawie.
Uroczystość przygotowały nauczycielki nauczania zintegrowanego
Sylwia Mróz, Dorota Lubkowska i Grażyna Wiśniewska. Oprawę muzyczną zapewnił pan Artur Lipiński.Indywidualne Mistrzostwa Powiatu
w Warcabach Klasycznych


4 II 2009r. w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Radawnicy ,pod patronatem Starostwa Powiatowego w Złotowie, odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych. W turnieju udział wzięło 28 zawodników z 7 szkół powiatu złotowskiego. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie siedmiu rund oraz zgodnie z przepisami PZW. Zmaganiom młodych warcabistów kibicowali ich opiekunowie. Zwycięzcy (3 dziewczynki i 3 chłopców) zakwalifikowali się do turnieju wojewódzkiego i będą tam reprezentowali nasz powiat. Dyrektor szkoły M. Wojtkiewicz uroczyście otworzyła turniej życząc uczestnikom sukcesów oraz wręczyła medale i nagrody zwycięzcom. W tym roku przyznano dodatkową nagrodę dla Sebastiana Szubińskiego, najmłodszego zawodnika zawodów. Sebastian to pierwszoklasista z Lędyczka, który stanął do sportowej walki z kolegami z klas IV-VI !  Konkurs przebiegał sprawnie, w miłej atmosferze.
Organizatorem turnieju była J. Szczygieł przy współpracy  A. Szczygła oraz Starostwa Powiatowego
WYNIKI
DZIEWCZĘTA
1.Paulina Tumasz        SP Lipka
2.Jowita Gała        SP Święta
3.Monika Skobel        SP Zalesie
4.Patrycja Kapciak        SP Radawnica
5.Klaudia Dolla        SP Lipka
6.Aleksandra Kotlińska     SP Górzna
7.Aneta Czornij        SP Radawnica
8.Elżbieta Żarek        SP Sławianowo
9.Klaudia Stofrowska    SP Sławianowo
10.Anita Wawrzon        SP Radawnica
11.Agata Wrzeszcz    SP Zalesie
12.Iwona Nowakowska     SP Święta
13.Justyna Kędzia        SP Górzna
14.Joanna Zalewska    SP Lędyczek
CHŁOPCY
1.Jakub Gierszewski    SP Lipka
2.Karol Grelewski        SP Górzna
3.Adam Grochowski    SP Sławianowo
4.Dominik Prekop        SP Lipka
5.Mateusz Łoboda        SP Radawnica
6.Adrian Jastrzębski    SP Zalesie
7.Bartosz Kaźmierowski     SP Zalesie
8.Łukasz Osada        SP Sławianowo
9.Kacper Wawrzon        SP Radawnica
10.Szymon Skiera        SP Święta
11.Sebastian Szubiński     SP Lędyczek
12.Jan Chodera        SP Święta
13.Daniel Karbownik     SP Górzna
14.Damian Wójcikowski    SP Lędyczek


Wielki Konkurs Słownictwa Wir( konkurs szkolny)

6 marca 2009 do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VI. Uczniowie sprawdzali zdobyte wiadomości z języka niemieckiego poprzez rozwiązywanie zadań z zakresu słuchania, czytania, gramatyki oraz umiejętności posługiwania się słownikiem dwujęzycznym.  Najlepsi w poszczególnych klasach okazali się:   
klasa IV- Sebastian Mróz,
klasa V- Mikołaj Staszewski,
klasa VI- Aleksandra Tkaczyk.  
 Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Renata Jabłońska


Dzień Przyjaźni i Tolerancji

W dniu 3 IV w naszej szkole odbyła się uroczystość pod hasłem „Dzień Przyjaźni i Tolerancji” przygotowany przez uczniów uczęszczających do świetlicy i koło wokalne. Uczniowie wspólnie z opiekunem – p. Beatą Buczek przygotowali program o przyjaźni i przedstawienie pt. „Tolerancja”. Celem tego programu było pogłębienie przyjaźni i tolerancji, zapoznanie uczniów z dekalogiem przyjaźni i przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie i do prawidłowego funkcjonowania w różnorodnych grupach społecznych i wśród różnych ludzi. Na program artystyczny o przyjaźni składają się sentencje i myśli, dekalogi i wiersze o przyjaźni oraz piosenki. Przedstawienie pt. „Tolerancja” było artystyczną lekcją o tolerancji dla ludzi innych narodów, ludzi niepełnosprawnych, inaczej żyjących i ubierających się. Uczniowie odgrywali różnorodne role (niepełnosprawna dziewczynka, grupa młodzieży, anioły, diabełek, narkomanka) w bogatych, estetycznych i pomysłowych strojach. Na tę uroczystość byli zaproszeni goście: dzieci z Ośrodka Rehabitacji „Zabajka 2” w Złotowie z rodzicami i p. dyrektor Ośrodka, wychowankowie Ośrodka Socjoterapii. W Radawnicy ksiądz naszej parafii, prasa uczniowska oraz wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Program spotkał się z dużym uznaniem wśród gości. Na zakończenie uroczystości wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę przy akompaniamencie gitary: „Bo przyjaciel nawet w biedzie nigdy Ciebie nie zawiedzie…” Przy dźwiękach gitary wszystkie niepełnosprawne dzieci zostały obdarowane serduszkiem „Przyjaciel dzieci” oraz bukietami wiosennych kwiatów. Całą uroczystość przygotowała p. Beta Buczek.

Powiatowy Konkurs Poprawnego czytania
 dla klas III
„Czytam pięknie i ze zrozumieniem”


Konkurs „Czytam pięknie i ze zrozumieniem”, którego adresatami byli uczniowie klas III odbył się 24.04.2009r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy. Głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności głośnego i pięknego czytania ze zwróceniem uwagi na dykcję, płynność czytania, interpunkcję oraz cichego czytania ze zrozumieniem.
Konkurs przebiegał w dwu etapach. Do pierwszego etapu, który polegał
na pięknym przeczytaniu wcześniej przygotowanego przez uczniów tekstu przystąpiło 17 uczniów z 9 szkół powiatu złotowskiego: Głubczyn, Kleszczyna, Krajenka, Lipka, Sławianowo, Święta, Zalesie, Złotów (SP nr2 ) i Radawnica.
Uczestników oceniała komisja w składzie:
- Pani Agnieszka Sudoł – nauczyciel języka polskiego Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radawnicy (przewodnicząca komisji)
- Pani Anna Borkowska – emerytowany nauczyciel nauczania początkowego
- Pani Ewa Russ – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radawnicy
- Pani Dorota Nowakowska – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej
w Radawnicy.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Pani Małgorzata Wojtkiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy.
Decyzją jury do drugiego etapu zakwalifikowało się 10 uczniów ze szkół: Magdalena Nowak  i Estera Szwedziak za Sławianowa, Kinga Brzezińska
z Zalesia, Stanisław Grabowski i Paulina Wrzeszcz z Lipki, Bartosz Jabłoński
i Klaudia Róg z Radawnicy oraz Monika Jaworska i Natalia Zdrenka
z Kleszczyny . Uczestnicy w obecności komisji konkursowej otrzymali nowy tekst (każdy taki sam), który opowiadał o życiu i zwyczajach delfinów i czytali go przez 10 minut. Po przeczytaniu tekstu prowadząca konkurs zebrała je
i rozdała stosowny do tekstu test złożony z 16 pytań z odpowiedziami wyboru. Uczniowie rozwiązywali go przez 15 minut.
Zadania testowe sprawdziły inteligencję dzieci, koncentrację uwagi
i umiejętność udzielania trafnych odpowiedzi. Po sprawdzeniu testów
i zsumowaniu punktów z I i II etapu nastąpiła dogrywka o III miejsce. Wzięło
w niej udział troje uczniów: B.Jabłoński, M. Jaworska i M. Nowak. Uczniowie w obecności komisji otrzymali nowy tekst (każdy taki sam), fragment artykułu
z gazety. Przez  5 minut czytali go ze zrozumieniem, a następnie otrzymali test zawierający 12 pytań z odpowiedziami wyboru, który rozwiązywali 10 minut.
Po sprawdzeniu testów i zsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Estera Nowak -SP Sławianowo
II miejsce – Stasiu Grabowski - SP Lipka
III miejsce – Bartosz Jabłoński -SP Radawnica
Wyróżnienia  otrzymali: Magdalena Nowak, Monika Jaworska, Natalia Zdrenka.
Zwycięzcy, a także pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.
Laureaci z rąk Pani Dyrektor otrzymali nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy drobne upominki.
Ze względu na niekwestionowane wartości tego konkursu (troska o jakość czytania, wykazanie się inteligencją, koncentracją uwagi) będziemy kontynuować rozpoczęte dzieło i zainteresować nim wszystkie szkoły naszego powiatu.
Konkurs przygotowały nauczycielki nauczania zintegrowanego:
Dorota Lubkowska, Grażyna Wiśniewska i Sylwia Mróz.

"Zielony Skarbiec"
 uroczystość przygotowana przez
P. Jolantę Szczygieł i Barbarę Mrozik. Współpraca: P. Beata Buczek,
 Dorota Lubkowska i Karol Wielgus.
 
            21 kwietnia, w przeddzień Dnia Ziemi odbyła się w naszej szkole
uroczystość pod hasłem "Zielony Skarbiec."Wzięli w niej udział
zaproszeni goście z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, z
nadleśnictw: Lipka, Okonek, Jastrowie i  Złotów. Zaszczycili nas swoją
obecnością również przedstawiciele Gminy Złotów oraz członkowie Rady Rodziców.

            W pierwszej części uroczystości, która odbywała się na terenie
szkolnego arboretum po powitaniu gości przez Panią Dyrektor nastąpiło
posadzenie krzewów przez przedstawicieli: Nadleśnictwa Lipka, Rady Rodziców,
Samorządu Uczniowskiego, SKLOP oraz P. Andrzeja Juszczaka - ofiarodawcę
sadzonek. Wzbogacaniu naszego arboretum w nowe gatunki towarzyszyło piękne
hasło noblistki z 2004r. "Jeśli zasadzisz choć jedno drzewo, zasiejesz
też ziarno pokoju."

            Druga część uroczystości odbyła się w auli szkolnej udekorowanej
konkursowymi pracami plastycznymi uczniów "Las w oczach dziecka".
Uroczystość prowadzili uczniowie: Joanna Fijałkowska i Jakub Gębski
rozmawiając ze sobą na temat największego bogactwa naturalnego Polski i jego
wielkiego znaczenia w przyrodzie oraz dla człowieka. Uczniowie dyskutując o
lesie nie zapomnieli o ludziach lasu.  Nazwali ich przyjaciółmi lasu, a także
naszej szkoły, gdyż to dzięki nim, a w szczególności leśnikom z Nadleśnictwa
Lipka możemy cieszyć się dzisiaj naszym małym "laskiem"i wzbogacać w
nim w sposób praktyczny wiedzę przyrodniczą. Niejednokrotnie doświadczaliśmy
ich bezinteresownej pomocy, czy to w czasie otwarcia nowej szkoły, czy
obecnie, np. przy budowie tablicy informacyjnej dla arboretum. Teraz
zaproszeni goście oraz uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację
multimedialną o historii powstania i rozwoju szkolnego arboretum przygotowaną
przez P. Jolantę Szczygieł - nauczyciela wychowania fizycznego. Po prezentacji
wysłuchaliśmy piosenki "Lasy zielone" w wykonaniu uczennic klasy
szóstej. Następnie prowadzący zaprosili zebranych do obejrzenia filmu
poświeconego historii pomnika w Grudnej, historii, którą uczniowie i
nauczyciele naszej szkoły wspólnie z Nadleśnictwem Lipka ocalili od
zapomnienia. Wcześniej braliśmy udział w dwóch " żywych" lekcjach
historii: z okazji adopcji pomnika poświęconego poległym żołnierzom w czasie
walk wyzwoleńczych przez uczniów naszej szkoły i z okazji jego przeniesienia z
terenu prywatnego na brzeg lasu, za mostem, gdzie żołnierze oddali swoje życie
za Ojczyznę. Dzisiaj zobaczyliśmy to wszystko na filmie, nagranym bardzo
pięknie przez P. Jolę Szczygieł. Doskonale dobrana muzyka podkreślała
wzniosłość prezentowanych wydarzeń. Wszyscy byli bardzo wzruszeni, tym
bardziej, że jeden z ostatnich żyjących uczestników walk o most w Grudnej,
pułkownik Ciepiela w przeddzień naszej uroczystości odszedł do wieczności.
Uczciliśmy jego pamięć minutą ciszy. Nasza szkolna uroczystość trochę
ekologiczna, trochę historyczna  zbliżała się do końca. Jeszcze tylko
uczniowie klas najmłodszych wręczyli podziękowania i upominki w postaci płyt 
z historią arboretum i pomnika w Grudnej przyjaciołom szkoły oraz
wysłuchaliśmy utworów muzycznych w wykonaniu zespołu "Przemek i
Wojtek." Na koniec Pani Dyrektor wszystkim podziękowała za przybycie i
udział w uroczystości i zaprosiła gości na smaczny poczęstunek.


Dzień Samorządności

Jak co roku, w naszej szkole odbył się 20 maja Dzień Samorządności. Rozpoczął
sie on apelem, podczas którego pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz przekazała
władzę Samorządowi Uczniowskiemu i nowym dyrektorem został Paweł Dawidowski.
Następnie "nowi" nauczyciele- przebrani uczniowie_- przeprowadzili
jedna lekcję. Po lekcji wszyscy uczniowie pod opieka wychowawców udali się na
boisko szkolne, by tam bawić się dalej.
  Najpierw odbył się konkurs na najlepiej przebranego nauczyciela lub
pracownika administracji szkolnej. Komisja konkursowa, w której skład weszli
nauczyciele naszej szkoły wyłoniła zwycięzców:
I m. Mateusz Mróz kl. VI, przebrany za nauczycielkę przyrody p. Barbarę Mrozik,
II m. Paweł Dawidowski, przebrany za panią dyrektor Małgorzatę Wojtkiewicz,
III m. Kinga Napora, przebrana za nauczycielke nauczania zintegrowanego p.
Grażynę Wiśniewską.
 Nastepnie klasy I - III zaprezentowały wszystkim tańce ludowe. Odbyło sie to
także w formie konkursu. Wszystkie dzieci włożyły w ten taniec dużo serca i
bardzo pięknie się zaprezentowaly, a przy tym świetnie się bawily.Komisja
także w tej konkurencji wyłonila zwycięzcę. Została nim klasa III.
Po prezentacji klas młodszych, uczniowie klas IV - VI zaprezentowali się w
inscenizacjach kabaretowych.Każda klasa przedstawiła jeden kabaret. Młodzi
aktorzy bardzo dobrze zagrali swoje role, wkładając w nie bardzo dużo pracy,
ponieważ musieli zadbac nie tylko o wuczenie sie ról, ale także o strój i
scenografię. W tej konkurencji I miejsce zajęła klasa IV.
  Kolejnym punktem programu był konkurs na najciekawszy uklad taneczny
dziewczynek klas IV - VI. Uczennice samodzielnie układały choreografię do tych
tańców, a także włożyły wiele pracy w przygotowanie ich. Toteż efekt był duży
i widowiskowy, a przy tym wszyscy doskonale się bawili. Wyniki tejkonkurencji:
I m. klasa V
II m. klasa VI
III m. klasa IV.
  Ostatnim punktem programu w trakcie naszej zabawy był konkurs wiedzy ogolnej
na temat szkoły i nauczycieli w niej uczących. Pytania do tego konkursu
przygotował Samorząd Uczniowski.W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV -
VI, po jednej osobie z każdej klasy. Każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na
osiem pytań. Zwycięzcą okazał się uczeń klasy VI Michał Bątkiewicz.
 Tak zakończył sie w naszej szkole ten szczególny dzień. Zarówno uczniowie jak
i nauczyciele bardzo dobrze się bawili. Wszystkim konkursom towarzyszylo
mnóstwo emocji i zabawy.


Na tropach przyrody


I miejsce Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy w VII edycji
konkursu przyrodniczego "Na tropach przyrody".
     
            Dnia 16 czerwca br. zespół uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Jana
Brzechwy w Radawnicy wraz z opiekunami, szkolnym i terenowym, wziął udział w
uroczystym finale VII edycji konkursu "Na tropach przyrody", który
odbył się na terenie RDLP w Pile - Kalinie. Tematem tej edycji konkursu była:
"dokumentacja obrazująca zmiany zachodzące w przyrodzie w okresie
jesieni, zimy i wiosny na wybranej powierzchni obserwacyjnej". Uczennice
klasy V-tej w składzie: Aneta Czornij, Joanna Fijałkowska, Alicja Herudaj,
Aleksandra Manowska oraz Ewelina Skrentna pod kierunkiem nauczyciela przyrody
mgr Barbary Mrozik i opiekuna terenowego inż. Marzeny Wojciechowskiej, po
zgłoszeniu we wrześniu swojego udziału w konkursie do Nadleśnictwa Lipka
przystąpiły do realizacji zadań konkursowych w parku pałacowym w Radawnicy,
który za zgodą użytkownika Uniwersytetu Ludowego wybrały za obiekt obserwacji.
Park od 12.III.1982r. znajduje się w rejestrze zbytków pod nr A - 419. Ze
względu na walory przyrodnicze  i ciekawą historię zasługuje w pełni na
zainteresowanie i dokładne poznanie. Zespół uczennic wraz z opiekunami
systematycznie prowadził obserwacje przyrody parku, rejestrując jej zmiany w
kolejnych porach roku, a także cierpliwie poszukiwał odpowiedzi w literaturze
na pojawiające się  wciąż nowe pytania. W wyniku prowadzonych obserwacji
powstała praca licząca 90 stron, którą zilustrowano licznymi fotografiami,
rysunkami i mapkami obiektu. W pracy zamieszczono także ciekawą historię parku
ściśle związaną z historią Radawnicy, wykaz rozpoznanych gatunków oraz
przedstawiono zagrożenia biotyczne i abiotyczne, na które narażona jest
przyroda zabytkowego parku.  Droga do sukcesu zespołu z Radawnicy nie była
więc łatwa, ale jak mówią uczestniczki konkursu dająca wiele satysfakcji.
Przecież warto poznawać przyrodę i rozumieć ją coraz lepiej. Nagrody też
sprawiły zadowolenie, dodatkową nagrodą jest wycieczka do Kołobrzegu, która
odbędzie się we wrześniu.

Dzisiaj miłośniczki przyrody razem ze swoimi opiekunami przeżywają radość z
zajęcia I miejsca w regionie pilskim w drugiej grupie wiekowej - uczniów klas
IV - VI. Należy dodać, że w tej grupie wiekowej do konkursu przystąpiło aż 58
zespołów badawczych, więc konkurencja była duża.
Dyrektor SP w Radawnicy składa serdeczne podziękowanie Nadleśnictwu Lipka za
umożliwienie bezpłatnego dojazdu uczestnikom konkursu na uroczystość finałową.Aktualności......
    

     Kółka  
     Szkolny zestaw
        programów

 

UCZNIOWIE:

     Poznajmy się
     Teksty 
     Strony www

     Plan lekcji 

 

 
NAUCZYCIELE:

     Scenariusze 
     Publikacje 
     Inne
     Inne szkoły    Linki

     Kontakt

Copyright © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus