Patron szkoły
     O szkole 
     Misja szkoły 
     Statut

     Program wych.

     Syst. oceniania   

     Historia 

    Sukcesy 

 
 

     Kadra 
     Wychowawcy
     Biblioteka 

 

     Samorząd 


 

     Rada Rodziców 


 

     Aktualności 
     Archiwum 
     Wydarzenia 
     Wycieczki 
     Sportowcy szkoły
     Prymusi
     Arboretum
     Galeria

     EDUKACJA

REGIONALNA

 
STRONA GŁÓWNA>Uroczystość 80-lecia Szkoły Polskiej

UROCZYSTOŚĆ 80-LECIA SZKOŁY POLSKIEJ

W RADAWNICY 
 
14 października 2009 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy obchodziła 80 rocznicę powstania Szkoły Polskiej.
6 czerwca 1929 r. w domu państwa Pelagii i Stanisława Sławińskich zaczęła działać Polska Szkoła, ochronka i świetlica dla młodzieży polskiej. Tego dnia 22 uczniów rozpoczęło w niej naukę. Jedynym nauczycielem i kierownikiem tejże szkoły był Władysław Maćkowicz. Szkoła działała do 1939 roku. Wówczas Władysław Maćkowicz został aresztowany, a kilka dni później wybuchła wojna. Po wojnie szkoła wznowiła działalność w budynku dawnej szkoły niemieckiej i funkcjonuje do dziś. Chociaż od tamtego czasu wiele się zmieniło….
Uroczystość 80-lecia była niezwykle wzruszającą wędrówką przez lata istnienia szkoły.
Tego dnia w auli szkolnej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przyjaciele, wszyscy ci, którzy w jakikolwiek sposób czują się z nią związani.
Krótki program artystyczny był poświęcony pierwszym uczniom Szkoły Polskiej i ich nauczycielowi- W.Maćkowiczowi. Na scenie, poza małymi aktorami, zasiedli Jan Brzeziński i Gertruda Hanyżewska, uczniowie, którzy byli obecni 6 czerwca 1929 r w dniu otwarcia Szkoły Polskiej. Jedyni , którzy pozostali…. Ze sceny padały nazwiska byłych uczniów, w prezentacji przewijały się zdjęcia z tamtych czasów. Śpiewano Hymn Krajny, recytowano Pieśń Rodła, tańczono Poloneza… Niezwykle wzruszający był śpiew jednego z uczniów- Sebastiana Mróz, który solo wykonał piosenki, których uczył dzieci polskie Władysław Maćkowicz. Kiedy uczniowie wręczali róże uczniom Szkoły Polskiej- wszyscy uczestnicy uroczystości wstali…. Uroczystość rozpoczął występ Bartosza Jabłońskiego na klawiszach. W trakcie wystąpiły również przedszkolaki w krótkiej scence „Gdzie kucharek sześć”- niezwykle wdzięczne i słodkie najmłodsze dzieci tejże placówki.
Następnie w krótkiej prezentacji przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z powojennej historii szkoły. I tu znowu bardzo wzruszający moment. Na scenę poproszono p. Marię Bronkalla, która w czasach komunizmu została ukarana za to, że sprzeciwiła się zdjęciu krzyży ze ścian w szkole. Szykanowana, ukarana utratą pracy i poborów-nie uległa. Sala nagrodziła ją brawami na stojąco, a ks.proboszcz Adam Andrzejczak wręczył p. Marii  piękny bukiet.
W czasie uroczystości pani dyrektor Małgorzata Wojtkiewicz przedstawiła również ostatnie sukcesy szkoły oraz podziękowała wszystkim za pomoc i współpracę. Szczególne podziękowania otrzymali: wójt Gminy Złotów Kazimierz Trela, państwo T.T. Szałer, p. J.Łoboda i Z.Wiśniewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka p.J.Grabowski, a także Nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek H. Kozak.
Tego dnia nagrodzeni również zostali uczniowie, którzy zajęli I miejsca w konkursach organizowanych z okazji obchodów 80 rocznicy istnienia Szkoły Polskiej: Przemysław Czerwiński za I miejsce w konkursie wiedzowym pt. ‘Historia mojej szkoły” oraz w konkursie plastycznym „Moja szkoła dawniej” , a także Grzegorz Buława za I miejsce w konkursie literackim pt. „Kiedy moja babcia chodziła do szkoły”.
Była także niespodzianka: konkurs na najdłużej sprawującego swoją funkcję dyrektora szkoły w Radawnicy. Tu I miejsce zajęła p. Małgorzata Wojtkiewicz, która pełni swoją funkcję od 19 lat! Od uczniów otrzymała dyplom oraz bukiet kwiatów, a także owację na stojąco od uczestników uroczystości.
Całość była pięknie, nastrojowo oświetlona…. Gratulacje przekazywali wójt Kazimierz Trela, pani wizytator D.Sameć, prezes Powiatowego Zw.Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych p.T.Korczak, przewodniczący Rady Gminy Piotr Lach, Dyr. i grono ped. Gimnazjum nr 1 w Radawnicy, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Radawnicy, przedstawiciel Koła Emerytów A.Russ. Pani dyr. przekazała również gratulacje , które przekazali listownie do szkoły były nauczyciel p.Jan Olejnik, bratanek W.Maćkowicza – R.Maćkowicz i inni.
Po uroczystości na auli goście mieli okazję obejrzeć szkołę, przygotowane na tę okazję wystawy, Małe Muzeum Radawnicy i Jej okolic, kroniki szkolne. Na stołówce przygotowano poczęstunek, w czasie którego odbywała się prezentacja stworzona ze zdjęć znajdujących się w kronikach szkolnych. Goście zostawiali swój ślad , wpisując się do kroniki. Wyjeżdżali niechętnie, odznaczeni okolicznościowymi identyfikatorami UCZEŃ, NAUCZYCIEL, PRACOWNIK SZKOŁY I PRZYJACIEL SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RADAWNICY.

Uroczystość 80-lecia Szkoły Polskiej......
      Szkolny zestaw
        programów

 

UCZNIOWIE:

     Poznajmy się
     Forum
     Strony www

     Plan lekcji 

 

 
NAUCZYCIELE:

     Scenariusze 
     Publikacje 
     Inne
     Inne szkoły    Linki

     Kontakt

Copyright © 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Karol Wielgus